Споделена история от Образование

Късно ли е да се преориентирам?
Привет на всички! Мъж на 24 г. съм. Учих в ПМГ, природни науки, в 7 клас реших, че искам са ставам лекар и исках да кандидатствам съответно медицина, но детска му работа, в 11 клас се заплених по чистата наука, имах добри учители по биология и химия, та записах да уча “Биология и химия” в Софийския университет и миналата година завърших бакалавър. Чак сега осъзнавам, че направих грешка и си пропилях мисля времето. В смисъл, завърших си успешно, работих като студент в разни частни школи и преподавах биология и химия на ученици и кандидат-студенти за медицинските университети, понеже никаква друга реализация не можах да намеря, в аптека ми искаха да съм завършил Фармация или за помощник -фармацевт. Та вече си мисля, понеже не искам да работя като учител вече, дали да кандидатствам Медицина и да осъществя първата си мечта да стана лекар, късно се осъзнах, да, а и знам че ще трябва да уча платено обучение. Кандидатстудентските изпити не биха представлявали трудност за мен, но не знам. На 24 дали е особено късно за такава стъпка?

Коментари

1.   Здравей! Никъде не пише, че е късно. Моят съвет е, ако наистина искаш да си лекар, запиши Медицина. След като вече си взел бакалавър по Биология и Химия, ще ти е доста по-лесно ученето, а пък за кандидат-студентските изпити да не говорим - от раз ще ги вземеш. Наистина смятам, че това е е една страхотна възможност да осъществиш мечтата си.

2.   Не е късно.
Ако можеш да се издържиш финансово, давай смело.

3.   Не е късно.
Ж36

4.   А сигурен ли си, че ако станеш лекар, като завършиш, пак няма да решиш, че искаш трето? Не се обиждай, но звучиш доста неориентиран и не съм убеден, че и лекар искаш да си. А и да си лекар, не е толквоа елементарно, колкото си мислиш. Това е тежко учене поне 10 г., после яка работа и пак учене доживот, при това за малко пари. Чак на 40-50 ако си добър може да почнеш да изкарваш малко по-сериозни пари. До тогава ще бъхтиш по отделенията на 2-3 места за без пари.

И ако сега почнеш да учиш, кой ще те издържа в следващите 10 г.? Това няма как да се учи задочно, нито да учиш и работиш едновременно, защото си е гърч. Вашите ще са склонни ли да те издържат до близо 40-годишна възраст и кога ще създадеш семейство и ще имаш деца? На 50 ли?

5.   Не е късно. Специалността "Медицина" е магистър, а ти имаш бакалавър. Така че имаш право да запишеш по държавна поръчка.

И аз завърших биомедицински науки в чужбина ("Biomedical Sciences"). Вариантите за реализация в България са да продължиш по академичния път с магистратура, докторантура и т. н., да завършиш педагогика и да станеш учител по биология или химия, да се занимаваш с клинични проучвания, да си медицински представител или да работиш за някоя малка компания, предлагаща медицински услуги, например диагностични изследвания. Почти всички позиции са в София, има малко опции в Пловдив и Варна. За по-малки градове само учител вероятно. Няма високо заплатени позиции за някой с нашия профил. Като лекар също няма да получаваш много пари поне първите 10-тина години, но ще имаш повече опции за реализация.

6.   Според мен не е късно, защото имаш подготовката (биология и химия), за медицина се учи около 6 години и на около 30 може да станеш практикуващ лекар, което е ОК.

В смисъл тази професия не е до време, с за цял живот и на 70 може да практикуващ. Въпроса е как ще си плащаш обучението ако не работиш и дали ще има как да съвместяващ работа и учене.

Т. Т.

7.   Никога не е късно да сбъднеш мечтата си-в групата на дъщеря ми, която учи медицина, имат колежка на 33, но да инвестираш 6 години в платено обучение, което е 10000 на година, си е сериозен разход, а и първите 2-3 години е почти невъзможно да работиш. Стартовата заплата на млад лекар е много ниска - около 1500-1600 бруто. Ти сигурно ги изкарваш от уроците по биология и химия - в нашия областен град преди две години 1 урок беше 30 лв, сега сигурно и повече.

8.   6, само дето има още 4 г. минимум специализация и евентуално вземане на изпити, който не се взема лесно и може да се проточи още години. За пореден път неподготвен се изказваш.

9.   не, не е късно. Но не забравяй, че с биологията може да работиш в различни лабораторий и пак да не се откъсваш от медицината, хич не е лоша специалност това.

10.   Не, категорично не е късно. Изобщо, не се комлексирай, ще ти бъде много по-лесно от на "зайците". Една от водещите кардиоложки не е приета няколко години, учи за мед. сестра и на края завършва медицина.

11.   Не става въпрос за късно, но аз бих се развивала в академичните среди, частни уроци и доходи ще имаш и време и спокойствие.

12.   Изобщо не е късно. Аз се преквалифицирах от икономическа специалност на 27. На 30 бях завършил зъботехника и сега си работя. Като даже готвя нещата да заминавам в чужбина.

13.   Авторът:
Благодаря ви за съветите! Вдъхнахте ми надежда! Моите родители обаче не са богаташи, учители са и двамата, казаха ми, че винаги ще ми помагат и да следвам мечтите си! Мечтата ми е да бъда лекар, исках да стана невролог и искам Д са сбъдна мечтата си! Ще кандидатствам медицина в Софийския университет, понеже тук съм си завършил първото висше-бакалавър. Говорих с отдел Студенти на Медицинския факултет, поискаха ми дипломата за бакалавър и ми казаха, че в Медицинага ще ми отпаднат предмети като Цитология, ембриология и хистология, Анатомията ще ми отпадне също, Биохимията също, Физиката и Химията също, защото вече съм ги изучавал в предишната специалност и съм положил изпити по тях. Казаха, че ще ми ги признаят и смятам, че ще ми е по-лесно.

14.   Ако си лекар се ориентирай към Франция... стартовата заплата е между 4-5000 евро при 35-39 часова работна седмица...

15.   До 14. Не е толкова лесно. За медик във всяка държава от ЕС трябва да имаш експертно ниво на местния официален език със съответния сертификат. Ако е само с английски опциите са Англия и Ирландия.

16.   Никога не е късно да преследваш мечтата си. Понякога е нужно да сбъркаш, за да се осъзнаеш. Казвам го от опит.

17.   Действай докато е време. Сега ти се струва късно, а като станеш на 30 ще си викаш, че е било идеално време, а си се объркал за втори път. Важното е да понасяш умрели и работа с хора, защото медицината не е само престижа да си лекар - ежедневието е друга работа.

18.   Ако не си карал магистратура, това ще ти бъде държавна поръчка ако влезеш да учиш.

19.   Виждаш, че си струва. Ще ти признаят много предмети и ще ти е много по-лесно. Щом е мечтата ти, не я изпускай! Успех!