Споделена история от Образование

Актьор в България
Здравейте! Досега прочетох няколко статии, за това как в България не си заслужавало, да се пробваш за актьор. Ето какво мисля аз:
1. Наистина е възможно НАТФИЗ да е толкова тежък, но има и много хора, които преовеличават (съжалявам, ако има грешки в думата), защото не са ги приели или скъсали. Аз лично, когато не успея в нещо и понякога си измислям, колко е трудно, за да ми повярват и другите.
2. Напълно е възможно, много актьори, да казват нарочно, че кастингите били много много трудни и, че без връзки не ставало. Замислете се. Има толкова много хора, които искат да бъдат актьори. И, ако има много хора в тази професия, заплатите ще спаднат.
3. В НАТФИЗ е почти невъзможно да влезеш с връзки. Подчертавам невъзможно, защото комисията е от професори. И, ако този професор не те иска и не може да работи добре с теб, ще те изхвърли.
Дано повече млади хора, видят тази статия и да не се влияят от чуждото мнение. И аз смятам да се занимавам с това. И да не ми идват онези хора, които разбират от всичко и казват, че не било професия или не е никакъв труд. Актьорите репетират от сутрин до вечер през седмицата, а събота и неделя вечер играят представления, докато другите са свършили работа и през това време си почиват.

Коментари

1.   За времето, което си отделил да напишеш "съжалявам, ако има грешки в думата", можеше да пуснеш думата в търсачката. Аз ще ти помогна. Преувеличаваш.

2.   Като цяло е професия за нарцисисти, не е хубаво да се работи с такива хора. Аз предпочитам певците и музикантите като хора, обикновено са по-свестни от актьорчетата.

3.   По-лесно и бързо щеше да е провериш, че се пише "преувеличавам", вместо да се обясняваш, че можело и да има грешка. Тъкмо за следващия път щеше да знаеш как се пише.

4.   Приятелю, ходи и се пробвай в цирка на "артистите" - не само актьорите са артисти, художниците, музикантите... ) щом толкова го искаш! В обществата е така - всички искат тези професии. Всеки иска да се занимава с изкуство. Мисли си, че шапка на тояга, играеш, пееш, изразяваш се. Ако имаш късмет, илюзията рухва, разбираш колко всеки дъх ти е жертва като си артист. Никой не ти завижда ; ), просто пробвай да не си похабяваш младостта по безнадеждни апаратчици.

5.   Винаги ми е звучало смешно "актьор в България". Нещо като скиор в Африка. Защото аз в България актьор почти не съм виждал. Достатъчно е да гледаш един бг сериал и да разбереш, че това са всичко друго, но не и актьори. Гледайте един турски сериал да видите какво е това актьор. И актьорството ни е като останалото.

6.   А, то не че не става, ами просто трябва да ти е призвание, за да го подхванеш!
Иначе, ако гледаш на него като на някакъв занаят, или на като средство да изкарваш по този начин (големи) пари - забрави! Цял живот ще се мъчиш...

7.   Написана много инфантилно!

8.   Чакам хората, които да ми кажат нещо от сорта на „дете, погледни реално на нещата" или „това не е Холивуд"

9.   8, няма да ти кажа това, но щ ти кажа статистиката каква е. 1% от актьорите се издържат само с това. Това не са предположения, фантасмагории и т. н., а математически факт. Ако смяташ, че би могъл/а да си в топ 1% на талантите и късметлиите (защото и късмет си трябва), аз бих адмирирал твоята увереност. Но доколко тази увереност ще те доведе до успешен край и доколко ще ти изиграе лоша шега, можем само да гадаем.

11.   Относно към 4, благодаря!

12.   Аз не съм казал, че със сигурност ще кандидатствам в НАТФИЗ. Това ми беше детската мечта вече е различно. Гледам сериозно на нещата. И си прав за статистиката номер 9

13.   Пробвай, но не купувай "мечтата", която ни продават от холивуд. Тази адска въдица е погубила не един и не двама.

14.   Имал съм удоволствието да познавам доста актьори в живота си досега. Мога да ти кажа как ги виждам нещата аз.
Първо- това са хора много сензитивни, чувствителни, наблюдателни. Няма как да си истински актьор без тези качества.
Второ- ако това ти е призванието, то просто действай. Никой не може да ти даде гаранция за успех, но и за неуспех- също.
Хубаво е, че си наясно, че актьорския труд не е лек. Напротив. Той е психо- физически и е донякъде сравним с този на доказано тежки професии.
И последно- професията е трудна и много малко издържат. Лоши условия, заплащане, трудна реализация, липса на социален престиж. Може да ти се наложи да работиш и нещо допълнително, ако искаш да си малко по- добре финансово. Но пак ще повторя-ако ти идва отвътре- действай! Живота на тези хора не е като на другите, а ако си от тези 5 процента, които един ден се доберат до тв и кино проекти, тогава може да усетиш и хубавата страна на известността. Успех!

15.   Много благодаря, номер 14. Обаче вече смятам, че актьорството ще ми остане само, като хоби.

16.   Мале хора! Гледам ви какви небивалици пишете повечето от вас! Сега, знам много добре, че завиждате, че някой иска да стане това, което най-вероятно някой от вас, тук пишещите, са искали съща да станат и го отказвате, само защото, вие не сте успели. Актьор можеш да станеш. Дори и без НАТФИЗ. Просто мечтай, работи здраво и, ако имаш талант, даже и понякога връзки не ти трябват. Вече имаме доста филми и сериали и предполагам, че на теб те са ти тръпката. А в НАТФИЗ, ще те учат за театър, откъдето ще взимаш може би 900-1000 лева(зависи какъв е бюджета на дадения театър), а от филмите или сериалите говорим за добри пари. Успех!