Споделена история от Образование

Защо е целият хейт срещу висшето образование в този форум?
Всеки път когато някой зададе някакъв въпрос тук за висшето образование веднага му се отговаря как нямало смисъл да се занимава с него и как дипломата била безсмислена. Ок, вие като смятате, че университетът е безсмислен не ходете там. Той не е задължителен, никой не ви е карал на сила. Човекът е дошъл да попита в повечето случаи нещо напълно конкретно. Той вече е решил за себе си че иска да учи. Не е дошъл да ви пита дали да ходи в университет или не.

Коментари

1.   Не е така!
Впечатлението ти е грешно!

Аз лично съм писал поне няколко коментара в подкрепа на ученето, разбира се, когато човек иска да прави това!

И съм чел и други такива.

Погледни малко по-старите теми!

2.   Пъпеш, от университета може и да има някакви ползи, но те не са свързани с усвояване на знания или умения.

3.   Само ако можеше да схванеш от къде идва този гейт...

4.   Може би не питат на правилното място. Университетите имат форуми, могат и да получат информация в самия университет, от студенти

5.   Аз съм за образованието, но учене с работа, изключение медицина. Другото си е чиста загуба на време, в България образованието е много зле. В коя държава ива повече места от завършващите от които 6000 души ежегодно заминават за чужбина. Гледах полковник Марков, преподава психология и обяснява как студентите не могат да напишат реферат. В някои университети въведох допълнително часове по грамотност.

6.   "Ок, вие като смятате, че университетът е безсмислен не ходете там"

Ок, ако смяташ че университетът е смислен, ходи, никой не те спира... Що мислиш, че твоето лично мнение е по-важно от личното мнение на някой друг?

Универсистетите не само тук, а глобално страдат от големите критики. Тук проблемът на университетът е ясен, той е проблем на цялото образование - изключително ниско ниво, корупция, стари неефективни програми (като навсякъде в тая държава).

На запад проблемът е цената. Повечето излизат с огромни дългове които плащат следващте 30 години. И това е заради тая погрешна идея, че само вземи дипломата, и ще си намериш работа... Еми не може всички да работят като доктори, адвокати, инжинери... Повечето професии в една икономика са бачкаторски, а и повечето хора не са особено умни да си говорим честно. Типичният пример е - хич не разбирам математика, ама искам IT. Или - хич не разбирам биология, ама искам доктор. Не мога да пиша, ама адвокат ще ставам...

Човек трябва да е малко по-реалистичен... Когато някое дете наистина има талант, аз не мисля че ще намериш някой да го спира. Бих му препоръчал да ходи на запад, да влиза в дългове, там (не тук) в крайна сметка ще го оценят, и ще ги върне. Но иначе имаме една поговорка - на гол тумбак, чифте пищови.

7.   Помни едно. Университета няма интерес да те научи, а да ти вземе парите и да има бройка, за да получава субсидии от държавата. Нещо повече - качеството на образование няма връзка с финансирането. Така че как ще преподават е без значение, защото така или иначе взимат същите пари. За тях даже е по-изгодно да преподават възможно най-некапествено, най-евтино, с най-неадекватните специалисти. Да не говорим каква шуробаджанащина е сред преподавателите. Един преподавател приятел ми сподели, че в университета записвали дори и чистачките фиктивно за студентки всяка година, за да получават финансиране и за тях. Смятай за какво става въпрос. Има специалности, в които и с двойка те взимат и пак не могат да си запълнят местата, та ги запълват с чистачки и парнаджии. Това алое е образование аз съм трамвай. И после тия хора трябва да доказват знания, за да ги наемат на работа.

8.   Нормално е да се коментира, че няма смисъл от висшето. Никой не го интересува, каква диплома имаш!
Влез в реалността, колкото и гадна да е тя.
Колко безработни висшисти има? В България е така! Няма смисъл да си губят хората времето, парите, нервите и т. н.
По добре да се изкара някой курс по някаква професия, те са няколко месеца. И пак не е гаранция за добра работа...

9.   До коментар 2 - самото използване на обръщението "пъпеш" показва, че са далеч от усвояването на знания :)

10.   В БГ може да имаш и висше (с медал за успех), международно признати сертификати за втора и трета професия, и пак да си без работа... Ако нямаш близки и познати по фирмите, дипломата си е хартийка. На Запад пък не ти я признават, понеже си от СОЦ-а (за тях) и си увисваш като сопол. От такава гледна точка - да, няма значение. Ако наистична научиш нещо И имаш възможността да развиеш някакво бизнесче чрез социални контакти - тогава може да се каже, че е имало смисъл от висшето ти. За работа в кол центъра или за "сандвич артист" не е от особено значение само по себе си. Отделно, кьораво и сакато е вече професор, а какво остава за бакалавър/магистър?

11.   Университетът е абсолютна безсмислица и загуба на време, пари и нерви. За няколко седмици интензивен курс научих повече, отколкото в университета за 4 години.

12.   Подкрепям номер 1!
Аз също съм писал тук за ползата от висшето образование!

13.   Защото е пълно с невежи.