Споделена история от Образование

Висше или една година почивка
Здравейте, какво ви е мнението за взимането на една година почивка след завършването на средното образование? Трябва ли да се бърза със започване на висшето образование или няма да е фатално човек първо да поработи и да събере някой лев?

Коментари

2.   И кво ще я правиш тази почивка? Че се изкриви от учене ли кво ли. Ако ти сам не осъзнаеш, че ти трябва висше и то най-скоро, защо ще записваш изобщо?
Ако ще записваш там да има нещо като диплома, недей.

3.   Ако нямаш ясна представа и изграден план с какво искаш РЕАЛНО да се занимаваш на тази възраст, а 90% от 18-годишните все още нямат, което е нормално, по-добре не бързай. Поработи, пътувай, събери опит и когато вече си сигурен, тогава запиши висше, ако изобщо сферата ти го изисква и смяташ, че ще ти помогне. По-добре така, защото 90% записват ей така нещо, колкото да има, да се води, че учат за пред мама и тати, и после не си работят по специалноста, ако изобщо го избутат. После изпадат в едни депреесии, закътани улици, примиряване с безперспективна работа или тепърва преквалификации и записване на ново висше..

4.   По- добре да се учи и да не се губи време, ако има кой да дава пари или задочно, ако има възможност.

5.   Не виждам особен смисъл в това, освен ако не сте много бедeн и сте били принудени да започнете да работите по-рано поради бедност и не сте били приети в нито един университет първия път, когато сте кандидатствали. Също така може да бъде досадно да учиш с по-млади хора, които са влезли веднага и не са си губили времето
и годините.

6.   Хех, едно време след училище и преди университета се ходеше в казарма - да си починеш малко! :) Почивка? Каква почивка? От какво сте се изморили толкова? !

7.   Ако ме знаеш какво ще учиш, почивка. Обаче ако имаш ясна представа няма смисъл да се бавиш.
Аз си взех не една, а 3 години почивка и не съжалявам. През това време започнах работа и се записах на различни курсове.

8.   Ако не ти е крайно наложително да поработиш за да събереш пари, по-добре не прекъсвай.
Веднага след средното е някак по инерция, по-лесно, по-бързо се адаптираш, знанията ти са пресни, пускаш се по течението.

9.   Животът си е твой, както си решиш сам, така е най - правилно, всеки ще даде съвет от неговата гледна точка, важно е какво теб те устройва.

10.   Понякога човек като бърза прекалено към някаква цел, стига по-бавно, особено и ако целта не е особено ясна.

И аз като бях на 18-19 години - под натиска на родителите веднага висше образонватие. Аз някакъв келеш, още не знам къде се намирам и какво искам от живота. Имах разни зания и интереси, но не бях сигурен дали ще мога и дали искам да изкарвам пари от тях.

И записах някакво висше, веднага след училише, без много да му мисля - техническа специалност, да са горди баби, дядовци и родители.

Много бързо осъзнах че това не е за мене, но трябваше да бутам за да не нося клеймото на издънка. В крайна сметка изгубих 3 години в университета, прекратих следването със сума ти му невзети изпити. После записах второ висше - такова каквото бе свързано с нещата които ме кефят, имах висок успех че даже и сега си работя това нешо и съм доволен. Ама това можеше да стане 4-5 години по-рано ако бях си дал малко време в което да си изасня какво искам, да разуча нещата и да си направя план. А и нее винаги и университета е нещо необходимо - преди да го запишеш си помисли дали въобще ти трябва, щато иначе пак загубево време.

11.   Силно погрешно. Какво толкова се измори, че ще почиваш? Докато имаш инерция за учене (доколкото се учи), продължаваш нагоре. Спреш ли, после ходи тръгвай пак. Ако имаш идея / предложение за работа, как да е. Но да бездействаш една година с обяснение почивка е тъпо.

12.   А от какво се умори толкова?

13.   Зависи. Една година не е фатална, но това се прави само ако нямаш никаква представа с какво искаш да се занимаваш или имаш много нужда от пари.
Хубаво е да пробваш, защото много често се разбира дали е твоето или не вече след като си прекарал време в дадена специалност и тогава може пак да се наложи да загубиш година ако се прехвърляш.
Междинният вариант е задочно или дистанционно хем учиш, хем бачкаш

14.   Не знам защо хората възхваляват това толкова много. Какво точно можеш да работиш само с диплома за средно образование? Искате ли да учите с по-млади хора? Освен това може да загубите навиците си за учене и може никога да не искате да се върнете, след като си намерите работа... повечето хора, които познавам, са напуснали университета, защото са си намерили работа, преди да се дипломират. Ученето за тях става второ място. Хората без бакалавърска степен и студентите печелят по-малко от висшистите. Може би, ако вземеш стаж преди университета вместо това, бих го разбрал повече от това просто да работиш нещо, за да ти плащат.

15.   Аз записах висше, като бях на 22. Три години си дадох почивка. Не работих, а пътувах, и ходех на курсове по английски и немски език. Нашите ме издържаха изцяло. После разбрах, че искам да уча Право. Кандидатствах във ВТУ, Право, задочно. Сега съм на 33, юрисконсулт. Не съм семеен. Не мога да си представя да бъда семеен и да издържам жена и деца. Може би и затова жените, с които съм бил, като разберат, че нямам намерение да създавам семейство, се разделяме. Но твърде е несигурен днешният живот, за да си причинявам допълнителни стресове. И без това не взимам огромна заплата, за да си позволя собствено семейство. Така си ми е добре. Съветът ми е- Премисли с какво ти се занимава професионално? Как се представяш примерно след 10-20 години? Макар че не е много желателно да се правят дългосрочни планове, защото Онзи отгоре може и да ти се изсмее.

16.   Приятел, аз след едната коледна ваканция едвам се върнах в университета, да не говорим какво е след цяла година почивка. Пък и веднъж пропуснал след това няма да има какво да те спре да пропуснеш отново. Също имай предвид, че ще учиш с година по-малки от теб. Сега ти повтарят как това нямало значение, но всъщност не е така. За всички ще бъде изненада, включително за преподавателите. Върви им обяснявай какво си правил цяла година. И най-важното - имай предвид, че като влезеш в университет нещата няма да вървят по мед и масло. Проблеми ще има доста - например с оценките и вземането на изпити или със скапаната организация в самия университет. Всичко това ще те кара да се чудиш защо се записа въобще. Колегите ти също ще се оплакват нон стоп от университета и ще говорят как смятат да се отпишат или прехвърлят някъде другаде, а ти един вече ще знаеш как няма да можеш да го направиш и ще те ти е най-малкото гадно.

17.   За номер 16. Да точно. През годините всички около мен в университета се оплакваха от всичко, от университета, от специалността, от преподавателите. Как искат да се прехвърлят в друг университет, как искат да сменят специалността. Някои хора отпаднаха. Някои хора започват работа като студенти и вече не им пука да учат след работа. Досадно е.

18.   По-добре започни веднага да учиш висше образование. Дано родителите ти имат възможност да те издържат. Голяма е вероятността висшето да стане безплатно, ако си с добър успех, държавна поръчка.

19.   Какво ще правиш тази година? Ще се мотаеш наоколо, ще висиш във Фейсбук и Тит ток и ще гледаш телевизия? Или ще си намериш работа?
И в двата случая идеята за "почивка" е лоша. Губиш тренинг за учене, а ако работиш, почваш да се чудиш дали си стру да напускаш... и накрая като нищо ще се откажеш да учиш защото "си намерил прилична работа, с готини колеги", пък и заплатата все пак е по-добра от стипендиите и особено ако живееш с вашите и те плащат всичко тия пари са ти екстра за джобни.
Така, че ако сериозно искаш да учиш, по-добре го направи когато все още имаш тренинг за учене, че колкото повече време минава толкова повече няма да ти занимава да учиш.
А ако ще записваш висше само заради вашите или защото "всички така правят", по-добре не си губи времето, ами си намери работа. С повече късмет и особено ако знаеш език можеш да си намериш прилична работа и без висше.