Споделена история от Образование

Не мога да говоря английски...
Здравейте,

Искам да споделя нещо, което много ме мъчи последната година, особено изминалите няколко седмици.

Не мога да говоря английски език... Нивото ми е B2 (от училище и университет), имам голям запас от думи, разбирам граматиката на много добро ниво, но не успявам да създам изречения в главата си.

Гледам филми и сериали на английски всеки ден, без субтитри. Чета новините на английски, следя канали в социалните мрежи на английски, но стане ли дума да говоря - замръзвам и езикът ми се завързва.

Всички ми казват, че разковничето е в практиката и че трябвало да говоря колкото се може повече, за да се науча, но изпадам в истинска паника, когато го правя...

Имам нова приятелка, чието обкръжение е основно от чужденци и не знам как ще се справя със социализацията. Страхувам се, че ще ме приеме като провал и ще я изложа пред приятелите й, което ще рефлектира негативно върху връзката ни.

Какво да правя? Как хората успяват да се изразяват спокойно и уверено, без това да ги докара до паника?

Коментари

1.   Защо ще се паникьосваш? Ще говориш с приятели, а няма да обсъждаш някоя сделка от която ще зависи компанията в следващите 5 години, например. Всеки си говори както може, . Явно си попаднала на чалнат учител, които ти е набил глупости в главата. Няма как да говориш без акцент и без грешки тук-там.

2.   Като просто го правят. Най вероятно можеш да говориш, проблема ти че не искаш да се излагаш
Това са два различни проблема

3.   Грешата ти е, че се притесняваш да не сбъраш. Хората са наясно, че не ти е роден език и никой няма да те съди. Важното е да пробваш, дори и да бъркаш. Ще бъркаш известно време, но е напредваш. Иначе от страх изобщо не се пробваш, не трупаш практика и си седишшна едно място цял живот. Няма срамно в това да бъркаш.

4.   Преди срещата с компанията на приятелката ти изпий 50-100 грама алкохол. Ще видиш как лесно ще ти се развърже езикът.

5.   Мозъкът се адаптира към практиката. Не случайно ти казват да говориш. От друга страна пък някой може да има проблем с научаването на нови думи, но да говори перфектно. Намери си и ти англоговорящи приятели, за по-лесно почни с чатене, след месец-два можеш да почнеш и да говориш на глас. За една година няма да имаш и помен от сегашния си проблем

6.   Първо, ако това ти рефлектира върху връзката, по-добре от рано я прекъсвай.
Второ, правилно са ти казали. Аз бях 1:1 като теб, после почнах малко да говоря повече и сега пак съм почти като теб. Но поне някакви ежедневни неща мога да лафя. Въпрос на практика, без страх от провал и че ще се изложиш, това е.

7.   Нещата ще станат стъпка по стъпка, просто трябва да се отпуснеш и дума по дума да започнеш да комуникираш с чужденците. Това се отнася за всеки един език - важен момент е да прекрачиш границата от пасивно към активно ползване на езика. Ще се справиш, не се притеснявай, успех!

8.   До автора
И при мен е така... Дори имам следният проблем: етнически българин съм. Единствените езици, които знам са: български (роден език), а от чужд. езици - англ. език на ниво B2 (ситуация като при теб). И малко немски - около A1 и A2.

Въпреки, че българският ми е роден, то когато говоря бързо или дърдоря някакви неща на околните - понякога в бързината не подбирам правилните думи - съществителни и прилагателни имена, глаголи, техни времена. А чат-пат дори изговарям думи, които аз си съставям като такива на момента. Та затова не си правя илюзии, че някога ще говоря свободно англ., след като дори при родния ми език блокирам понякога. Наблюденията ми са, че ако не си много социален, то е възможно да имаш проблеми при говоренето (правилно). Момичета/жените като цяло са много по-социални същества и затова по-лесно усвояват нови езици и говорят свободно. Докато при теб навярно ти се отдават компютърните езици.

9.   На мен най ми помогна да си говоря сама на чуждия език (не английски, друг трябваше да науча на високо ниво), колкото и налудничаво да звучи. Всъщност това беше съвет, който получих от една от учителките си по езика, който и аз не взех насериозно, но в последствие реших да пробвам и видях, че работи. Така ще научиш мозъка си по-бързо да превключва и да се сеща думи и фрази.
Ж25

10.   Завърших английска паралелка в гимназията и бях като теб, граматика-супер, филми-никакъв проблем, обаче не смеех да си отворя устата... докато не заминах да уча в чужбина. И там искаш, не искаш проговаряш, че иначе ще си ходиш гладен и жаден. И сега говоря и не можеш ме накара да млъкна. Даже в един период, имах дълга връзка с чужденец, минаваха дни без да говоря български! Преодолееш ли веднъж страха си и ще ти стане почти като българския. Сега работя в авиацията и понеже много колеги са чужденци, английският ни е общ и всеки ден говорим само на английски на работа. Никакъв проблем не ми е.

11.   "Не мога да говоря английски"

И НЕ СИ И ДЛЪЖЕН!

Като не ти се удава - не се тормози повече от това! Колкото
можеш - толкова!

И аз не мога, но не съм умрял от това!

Като ми трябва - има си Гугъл преводач!

12.   Според мен трябва да си намериш учител, дори за кратък период от време, който да те кара да разказваш много. Има такива учебници с кратки истории за разказване. Преразказът оформя мисълта на чуждия език. Защото ученето на език не е учене на думи, а конструиране на мисълта ни с изразните средства на чуждия език.

13.   Учители. бг има англичани, американски и всякакви цени.

14.   Предполагам сме на едно или приблизително близко ниво по английски. Проблемът с изучаването на английски в училищата е често недобра практика. Завърших езикова гимназия и уж често имахме дискусии, които не стигнаха до никъде или стават спор на български. Общуването с чужденци е начинът да се отпуснеш. Все още не говоря перфектно, но поне не се притеснявам да говоря.