Споделена история от Образование

Висше образование
На 22 години съм, момче. Завърших Езикова гимназия с английски и немски език, … и двата езика ги владея на ниво С1. 2. Имам и сертификати. Не продължих със следване във ВУЗ, защото не бях много ориентиран какво да уча и къде. И досега съм си така. Започнах да работя. Първоначално бях в кол център с немски. Сега си намерих работа като офис асистент в една фирма и отделно превеждам на хонорар от немски език в една преводаческа агенция. Бих казал, че съм доволен от заплащането си. С немски език си намирам доста платени дейности. Повече от английския. Но гледайки във фирмата служителите, повечето са с Висше образование, да не кажа ВСИЧКИ, си задавам въпроса дали и аз да не запиша висше образование? . Мислил съм си да уча Немска филология, но от една страна се отказвам, защото езика вече го знам на достатъчно високо ниво, до степен да ползвам специализирана и художествена литература. Нямам намерение да развивам учителска дейност. Смятам пък да запиша икономика, в частност - икономика на на човешките ресурси, защото дейността ми във фирмата е косвено свързана с това. А и контактите с HR отдела допринасят за желанието ми. Целта ми е да ме преместят в същия този отдел, но се изисква висше образование. Просто не знам дали тази 4-годишна инвестиция ще си струва, защото не се знае дали шефът ще ме държи, докато завърша.

Коментари

1.   Инвестицията в образование винаги си струва и се изплаща във времето. Особено ако запишеш специалност, към която имаш интерес и наистина искаш да научиш, а не го правиш само заради дипломата накрая.

2.   Просто запиши нещо задочно или дистанционно. Така ще можеш да продължиш да си робтиш докато паралелно учиш. Освен човешки ресурси и икономика може да се разровиш и за дигитален маркетинг или някакъв вид мениджмънт, с двата езика, които знаеш ще имаш добри възможности за работа.

3.   Ако ще учиш фиология ще е загуба на време. Икономика, ЧР, Финанси повече смисъл имат.

4.   Аз пък се чудя кой те допусна с С1 ниво да превеждаш, затова една германка се хвана за главата, като видя документа за превод. от България за развод, потресаващо ниво. Преводачите ТРЯБВА да са филолози, учили техника на превод и да са на друго ниво. Аз живея в Германия, работя в голяма фирма, днес им "скриха шапката" на колегите по повод Futur 2, пасив... говорихме си за английска граматика и после за немски и с ежедневен контакт не бих имала самочувствие да превеждам документи в агенция. И аз си мислех, че С1 е "върха", но е нищо, добри знания и до там. Вземи си висшето, реално пак ще ти влезе нещо в главата въпреки потресаващото ниво. В ТУ има немски факултет поне съчетай с немския.