Споделена история от Образование

Заслужаваше ли си изкарването на шофьорска книжка?
Здравейте. Моля, споделете най-общо как са се развили при вас нещата с шофирането.

Колко усилия ви коства, че да изкарате книжка (бързо ли изкарахте, много допълнителни часове ли трябваха, късания)? Май шофьорският курс и изпити са изхабили на хората повече нерви и притеснения и от университет и от всяко друго образование.

Съответно после веднага ли започнахте да шофирате, защото ви е била необходима книжката за нещо конкретно (да ходите на работа, извън града и тн) или го зарязахте, защото ви стресира, нямате пари за кола, карате много рядко чужда кола...

Хората, които са изкарали книжка, но не им е приятно да карат или продължават да се чувстват неумели и са се отказали от шофирането или хора, които са се отказали въобще да се мъчат да изкарват книжка - каква е равносметката ви, потрябва ли ви все пак книжка и кола на някакъв етап, съжалявате ли или не? Справяте ли се без кола, ако сте жена и имате дете, примерно, и разчитате само на мъжа да ви кара. А ако сте самотна майка?

За хората от София - от година на година се влошава инфраструктурата, пренаселено е, няма места за паркиране и
т. н. Струват ли си разходите да се купи, поддържа кола, застраховки, ремонти, таксички като Зони и тн., да се плати за парко място или гараж като цените вече и там са космически. Това са много пари и време отделено само, за да имаш кола. Ако не я караш редовно, изплаща ли се въобще, за капак като се добави и неприятното шофиране, задръствания, агресия по пътя, пияни шофьори и тн? Пък едновременно с това колите по улиците са повече от хората, как става това?

Коментари

1.   Имам чувството, че завиждаш на хората дето имат книжки. В 12 клас като карах курсовете имаше един от класа (понеже в училище бях такава специалност с шофьорска книжка) също като теб разсъждаваше ама като скъсаха един на изпита почна да го хули и ти си така сигурно

2.   Всичко си струва, изкарвай я.

4.   И аз като теб изпитвах огромни притеснения.
Родителите ми забелязаха това и ме записаха без да ме питат.
И сега съм благодарен за това.

Много се притеснявах и по време на курмуването и след като взех книжка, около 1 година изпитвах страх при карането.
После с годините, човек натрупва опит и увереност и се чувства много добре.

Книжката е необходимост, един ден като имаш семейство, с какво ще ги заведеш на почивка, магазин лекар????

Така, че давай смело и не го мисли толкова.

5.   Ако шофираш рядко е много по евтино да наемаш рентакар, от колкото да си купуваш кола.

6.   Ти ако не искаш да изкарваш книжка не изкарвай, какво значение имат другите хора?

7.   Живея в София и за мен си струва. Имам гараж където си паркирам, факт в центъра е по тегаво, но без кола е още по-зле. Мръзнене зимата по спирка, лятото висене в жегите, претъпкано метро, съобразяваш се с градския кога е, също така искаш събота и неделя да мръднеш някъде, ама като нямаш кола няма как да стане. Като всяко нещо си има и плюсовете и минусите.

8.   Aз съм от отказалите се да шофират, имам книжка. Съжалявам за това. Сега съм зависима от мъжа ми, не мога да отида до никъде, а в София разстоянията са големи, хората пътуваме много по-вече.
Същевременно на всичките си приятелки правех психотерапия да им избия страховете от шофиране. Всички шофират, дори и джипове. Някои започнаха на повечко години, но и те се справят. Идва и време, когато и родителите имат нужда от превозване, децата се разкарват насам натам. Ако няма достатъчно финаси, по-евтини коли вършат същата работа.

9.   Изпита си взех от първия път, но и бях изяла теорията с буквите и запетайките, а на практиката бях силно притеснена, но все пак успях.
Кола си купих 2 г по-късно, нямах възможност по-рано, като съм ползвала на друг човек колата при необходимост.
Много работа ми е свършила в годините колата/колите.
Дори за спешни случаи се налага някой път.
Бяхме някъде из Швейцарските планини когато мъжът ми получи жестока бъбречна криза. Нямаше хора наоколо, а той беше се сгънал от болка и му беше абсолютно невъзможно да продължи да шофира.
Веднага скочих аз на волана.
Сега почти не шофирам. Живеем на туристическо място, 10 месеца е сезона, пренаселено с местни и туристи.
Втора година пускат гратис градски автобус за да намалят трафика.
Предпочитам с автобуса, по-бързо се придвижвам с него, без инциденти с дрогираши и пийнали туристи.
Уикендите си шофира мъжът ми, но при нужда мога и аз.
Само позитивни има в това да имаш шоф. книжка и кола, дори и да ги ползваш рядко.

10.   Много по-удобно е да се ползма градския транспорт в моят град отколкото да се кара кола и после, да няма къде да се паркира.
Проблема е че много от градовете се пренаселиха и всеки има изкарана книжка и някаква стара кола, която я кара и това води да липса на места за паркиране и задръствания.

11.   Какво са тези въпроси и разсъждения.
Искаш ли да караш, страх ли те те? Да, значи не караш. Не те е страх, искаш добри правиш си сметка, изкарваш курс и действаш.
Какво значи майка с дете, баба ти все с кола е била при нова в пъти по-лош транспорт.

12.   Аз така и не се реших да изкарам шофьорски курс, но главната причина е, че живея в центъра на града си и в ежедневието просто не ми се налага да пътувам. Работата ми е на 5 минути пеша, всички магазини, банки и институции са ми на 5 минути. Но за пътуване извън града си е ограничение, определено. С автобус е тегаво, а с БДЖ с тия закъснение си е цяло приключение

13.   На 1000000 % си струва да имаш шофьорска книжка.

14.   Момиче на 19 съм. При първа възможност започнах курса. Баща ми още преди това ме учеше да карам. Отне ми около 3-4 месеца. На нищо не са ме късали, но взех 10 часа допълнително преди да се явя на външен. По теория и в часовете по практика ме подготвиха много добре. Бяха строги, което тогава много ме дразнеше, но сега съм благодарна. Веднага започнах да шофирам. Първите 3-4 месеца гледах винаги да има човек с мен и да карам, когато няма толкова трафик. Вече си свикнах и половин година и повече си пътувам сама и на големи разстояния.
Колата ми е старичка, ама много си я обичам. Не е много мощна и не гори много, тъкмо като за мен.
Корена на всичко е да тръгнеш да караш веднага след курса. Страшно е, но е и напълно нормално да се правят грешки (не фатални, разбира се). Смелост трябва.

15.   Започнах курс в края на 11 клас. Карам от деня в който си взех документа от КАТ

16.   За пътуване в България е по-хубаво с кола, това да чакаш на БДЖ или Юнион Ивкони и други подобни фирми дето шофьорите се държат с пътниците като с добитък не си е работа. Също така при пренасяне на част от покъщината при местене и по-голямо пазаруване ми помага. Но не я карам всеки ден, защото до работа е по-бързо с градския, по Цариградско сутрин има тапи.

Ако живеех в центъра на града и в по-малък град от София и в държава, където междуградските автобуси и влаковете са читави можеше да мина и без кола.

17.   Да можеш да караш автомобил е важно. Смисъл от собствена кола в София няма.
Казвам го като глава на четиричленно семейство. По-евтино излиза с таксита и два пъти в годината под наем за седмица.

18.   "Смисъл от собствена кола в София няма.
Казвам го като глава на четиричленно семейство. По-евтино излиза с таксита и два пъти в годината под наем за седмица. " - Отвратително!