Споделена история от Образование

Трудно е да започнеш работа като учител
Здравейте! Завърших Немска филология в СУ. Много исках да бъда учител, да преподавам немски език. Започнах в 3 курс да преподавам, в една частна езикова школа. Обаче заплащането не беше много голямо. Освободи се място за учител по немски език в една столична гимназия. Бях да подам документи, казаха, че ще ми се обадят до два дни кога да отида на интервю. Вече мина една седмица и никакво обаждане. Това как да го тълкувам? Малко започвам да се разочаровам.

Коментари

1.   Всички реват, че няма учители или са застаряващи, но не казват, че имат предвид училищата с проблемни деца или такива в малките градове и села. Отделно често се изтъква като довод, че си много млад и нямаш опит? ! Не се отчайвай само след един отказ, кандидатствай навсякъде, където ти харесва. Рядко нещата стават от първия път не само при учителстването.

2.   Много се извинявам за тъпия въпрос, който звучи малко омаловажително, но пък нямам това предвид - откъде сте намерил такава мотивация да станете учител именно по немски език? Какво Ви привлича към тази професия и именно по немски? Питам, защото ще ми послужите да си поотворя малко окутийчените възприятия...

А иначе - нали знаете, че даже и като чужденец можете да преподавате немски в немскоговоряща страна?

И само немски! Семантично погледнато е най-близкият от всички западни до българския...

3.   Вариантите са няколко:
- имат техен човек и нямат нужда от твоята кандидатура и затова не са те потърсили;
- не са сериозни към кандидатите за работа или са излезли в отпуска тези, които са казали, че ще те извикат на интервю и към началото на учебната година ще те потърсят понеже тогава ще им се наложи.
Отиваш в училището и питаш, какво става с твоята кандидатура и обясняваш какво са ти казали.
Ако им имаш телефон им звъниш.

4.   Бил си на едно място. Отиди в бюрото ро труда, инспектората и питай за свободни места. Учители. бг пусни си обява и давай уроци. Като не се самозабравяш с цени 50 лв. на час.

5.   Ми естествено, че е трудно без връзки. Това е желана професия, а в същото време търсенето на немски все повече намалява.

6.   Аз съм учителка в СОУ. Оправиха ни доста заплатите, благодарение на ГЕРБ. На 55 г. съм, заплатата ми е 2900 чисто с 60 дни почивни в годината, отделно давам и частни уроци и оттам още 3000 на месец. Имам колеги на по 70, които вече се опикават, но продължават и в училище и на частно. Трудно е за млад човек да започне, трябват доста връзки, а и да се "гърне" колега, та да се освободи място. Успех.

7.   Всяко РУО има в сайта си списък на свободните работни места. Актуализират се често, така че - следете и кандидатствайте. Отделно в сайтовете има платформа за набиране на база кадри - можете да се регистрирате и там. Това - за държавните училища, за частните и школите - не знам, как се случва. Но не очаквайте много - няма да получавате заплатата, която е посочила дамата от коментар №6, поне не и преди 20 години стаж, лекторски занятия над норматива, ПКС-та, и класни, комисии и прочее... , още повече - много от децата са разглезени, лоши и трудно се работи с тях, за родителите - да не коментирам.

8.   До Н5 защо търсенето с немски да е намаляло?

До Н6 как е въобще възможно това, 2900 чисто за учител? За столицата ли говорим? Моите познати учители не взимат повече от 2к лева и това с години стаж. Повечето започват на 1500 и след години стаж ги повишават на 1800 лв. Трудно ми е да повярвам, че има такива заплати за учители? Може ли да споделите как е възможно това и къде преподавате?

9.   До номер 8 - зависи от стажа. Моята майка също взима приблизително толкова. Има над 30 години стаж.

10.   Няма по-лесно от това да започнеш.
(Ако нямаш претенции към училището. Навсякъде се освобождават места)

Но да издържиш... масово младите учители бягат след един срок

11.   "Млад учител" на 33 съм. Добре че имам пасивен доход почти колкото заплатата. Заплатата чиста ми е около 1450 лева нето... направо съм се отчаял. Моя ученичка 12 клас завърши сега, почна в Лидл ( вярно нареждаш Щандове и щракаш на каса, работа която се учи за 2 седмици ) взимаш 1500 чисто и 200 лева ваучери за храна. При това реално работят 7 часа. Абе хора Ние ли сме луди да работим за толкова незнам. Работния ми ден след училище продължава 4/6 часа спрямо подготовката. Това не го разбирам. Съгласен съм че старите учители са били ощетени преди. Но да не се залъгваме, гледам ги колегите на 50 , загубили са всичко като мотивация, карат я ден да дойде друг да мине. Ама се натискат. Съгласен съм че имат 20 години стаж, ама реалностите са такива. Няма да се задържат младите хора. Как да се ожениш, деца, като правиш компромис какво да ядеш в магазина, и не може да задоволиш елементарни нужди. След 7-8 години вече ще изревете, че няма кадри и ще ни търсите. Ама и 5000 лева да дадете, няма никой за тия нерви да ви го работи. В момента в моето училище средната възраст е 52 години. На 30 сме 3-ма души, и 1 на 25. Не давате да пишем двойки, не искате да оставяме на изпити, да не ви избяга "ученика" от бюджета.... , за това и такива са резултатите. Тая година матурите били" мн добре". Занижихте критерия на 30 процента, да могат и най малоумните да изкласят. Само че като тръгнат по чуждите университети се вижда дъното къде е.

12.   Номер 11, кой не ти дава да пишеш двойка, пич? Няма кой да те спре ако искаш, но и на теб така е удобно. Иначе, "незнам" слято от учител не ми идва добре, ако ще да си по Музика. :)

13.   Знам правилото за отрицателната частица, просто бързах с емоционален коментар. И не не съм по музика. Веднага ти обяснявам за двойките. Пишеш две поредни ( трябва да им правиш "подкрепа", и един куп хартия, за тоя дето духа. Аз лично бях от тези, които пишеха двойки първата година. Оставих 45 души на изпит от 7 класа. Почна се едно извиване на на ръце от ръководството, ще ти обясня подробно. Оставяш ги на изпит, трябва да имат 10 часа допълнителни. Тези часове ти се заплащат с жълти стотинки и ти трябва да им ги водиш, нищо че е лято и си отпуска. После късаш 95 процента още на първия изпит. На втората поправка ти идват, пускаш им същото и го взимат 6 души. На третата поправка Октомври ( със заповед на министъра те са записани вече горен курс, но остават да си правят поправката и по средата на изпита ти влиза директорката, зам-директора вадят те от стаята и ти обясняват, че за доброто на училището трябва да им диктуваш изпита за тройка. Излишно е да ти казвам, че напуснах още след 2 седмици. В другото училище същата работа накрая на годината. Не да пишеш двойки, които нямат тежест е същото като да не пишеш. Нямаш механизъм за наказания, директора ти го отменя, и авторитета ти пада. Затова и младите няма да стоим в тая извратена система докато не заиграят по нашите правила. Ако искат да обучават кадри, а не малоумници, рибата се вмирисва откъм главата. Питай я оня динозавър Такева, Стаматов и всички синдикати смешни, как си защитен след като си плащаш всеки месец по 1 % от заплатата, за тоя дето гони михаля. Ама това е друга тема за синдикатите. Звънях до София да си търся правата, регионалната ме посъветва да си мълча.

14.   Да, за съжаление №13 описва учителската реалност много добре.
Ако си амбициран, искаш да научиш децата, раздаваш се - напускаш заради "машината".
В училище стоят онези учители, на които не им пука. Не си дават кой знае колко зор, гледат да са в добри отношения с директора, с децата, с родителите. Да няма нерви, да си вземат в края на месеца 1500-те лева. И толкова.
Допълнителни възнаграждения за учител са свързани с допълнителни отговорности и със смешно заплащане.
Класно ръководство 33лв месечно (някаква такава сума беше)
Наднормативни часове - 7, 80 на час.
Да не говорим, че директорът прилага една хитрост. Ако трябва да заместваш колега, защото е болен, работиш безплатно, защото в края на месеца тези часове се водят "гражданско образование"
Лятната отпуска, която на обществото толкова вади очите, изобщо не е да си излезеш в края на юни и да се върнеш на 15 септември.
Излизаш около 15-20 юли АКО нямаш ангажименти. Ако имаш - пак си в отпуск, но си в училище. Даваш една -две седмици дежурства по време на отпуската и на 20-25 август си в училище. И през цялото това време подготвяш учебни програми за следващата година. Случвало ми се е да съм на морето и директорката да ми изпраща работи за проверка сканирани. :)
Безумно е.

За слабите оценки е, както казва колегата. Имаш право принципно, дефакто ако посмееш да се възползваш от това си право, те вкарват на кучето в... Писала съм обяснения даже. За отсъствията е същото. Но ако, недай си Боже стане, когато детето не е на училище и аз не съм пу писала отсъствия - нося наказателна отговорност.

Но.. директорът те привиква.
"Този Гошко, мотивирай го да идва на училище! Много отсъствия има, извини му там половината"
"Нямам документ"
"Нищо"

Извиних ги. След месец заповед:
"Колеги, идват ни на проверка. Пригответе си документацията, надявам се, че е изрядна. "
"Г-н директор, а отсъствията, които ни карахте да извиним без бележка? "
"Е, имахте три месеца. Защо ученикът не си е донесъл бележка. "

И 5 000 да стане заплатата, тази работа са я превърнали в унижение за учителя.