Споделена история от Образование

Маркетинг
Здравейте! Смятам да се запиша да уча Маркетинг, но според вас има ли реализация? Също се колебаех за психология, но си мисля, че нищо не ми пречи първо да запиша едното, а после и другото. Какво е мнението Ви?

Коментари

1.   Аз уча маркетинг(сега ще съм 3-ти курс)
Смятам, че има реализация и то доста добра. И преподавателите това ни учат.
Мисля, че няма да сгрешиш ако запишеш именно това.
Психологията е несбъднатата ми мечта(така и не ме приеха)Но към момента реализацията е трудна. Психоаналитиците и психолозите като цяло не са все още много търсени в България. Хората все още са предубедени към тях.

2.   Здравей, относно въпроса ти има ли реализация за завършили те Маркетинг, ще ти отговоря със сигурност, да има на 100% реализация в маркетингови и социологически агенции, и работата е приятна, но знай заплащането е много ниско, стартова заплата около 600лв с възможност след години практика като старши изследовател да стигне 1000лв но не и по-нагоре! Според мен не ти тръбва да записваш Маркетинг, запиши по-добре специалност Социология, там се изучава Маркетинг, и Количествени и Качествени методи в емпиричните изследвания.

3.   А за социология каква е реализацията? Каква работа мога да работя и съответно заплащане... а за маркетинг си мислих... излизам от там икономист, не е задължително да съм в маркетингова агенция, може и другаде, където искат иконом. образование, нали? А знам и че при маркетингът се учи социология

4.   Със завършена специалност Социология реализацията e също като при Маркетинга, изследовател в Маркетингови и Социологически агенции, но заплащането е много ниско към 600лв. ако работиш по-специалността рабира се. С завършен Маркетинг не можеш да работиш като икономист. Маркетинга се води специалност в направление икономически науки но не е икономика, професионалната клалфикация на Маркетинга е Икономист-Маркетолог. Ако искаш да работиш като икономист запиши специалност Икономика в Стопанския факултет на СУ или в УНСС. С такава завършена специалност можеш да работиш в банковия сектор, сектора на услугите, мениджър по управление на човешките ресурси, в много области, докато с Маркетинга си ограничен само в областта на изследването и диагностиката на пазара на стоки и услуги. Не ти знам възножностите по математика и чужд език, но те съветвам много добра специалност със срахотна реализация е специалност Стопанско управление в СУ, но се кандидаства с два приемни изпита по математика и чужд език и са писмени, няма като в УНСС тест.

5.   Ами с чуждите езици съм много добре, но не толкова с математиката...

6.   Здравей, еми в такъв случай те съветвам запиши специалност Социология и след това карай магистратура по Маркенинг. Имай предвид, че в България почти всички маркетолози са социолози.

7.   Психолозите са по-търсени на запад. Там хората са по-широкоскроени, разкрепостени, не се притесняват да споделят проблемите си. Дори го правят за нещо много дребно. А ние българите всички сме за психолог, но нямаме изградени навици да ходим да се "изповядваме" за проблемите си и често излизаме с оправданието :"Няма да обсъждам личните си проблеми с непознат", което е доста ограничено. На психолога това му е работата. Имаме нужда от такива кадри, но преди това трябва да изкореним българкото си тесногръдие.
Аз лично бих предпочела Психологията пред Маркетинга. С Маркетинг си общо взето търговец, магазинер, а като такъв можеш да работиш и без висше образование.