Споделена история от Образование

Искам да уча, но нямам възможност... какво да направя?
Здравейте, искам да споделя и моя проблем.
Момиче на 22 съм, проблема е че живея само с майка си и брат си, нямам си никой друг-затова нямаме мн пари. Аз съм безработна, от 2 год си търся работа но нищо не намирам. Или ми искат опит-или не плащат, а откъде да намеря този опит като никой не ми дава шанс? !

Проблема се крие в това, че мн искам да уча, а няма как-мама работи като шивачка, а брат ми в завод-сещате се че не се взимат пари и всичко ни отива в заеми и сметки. НИкой от семейството ми не е учил и затова, когато им казах ме гледаха с насмешка, но аз се взех в ръце и опитах в Медицинския-не ме приеха, но не искам да се отказвам. Искам догодина пак да опитам, но там се учи редовно... а няма как да ми плащат таксите... просто няма пари да уча.

Може би изхода е задочно-искам да уча нещо свързано с биология... искам да си намеря работа и да си плащам таксите, но не е лесно. А и трябва да уча вкъщи, защото няма как да плащам за частни уроци, а и вече напредвам в годините, повечето мои връстници вече завършват.

Немога и да живея на общежитие, защото имам здравословен проблем, който не ми позволява, а и отново ми трябват пари за лекарства, които излизат около 2000лв годишно...

Кажете ми моля ви какво да правя, объркана съм, а нямам подкрепа от никъде! Да продължа ли да уча вкъщи и да се явя пролетта отново... мечтаейки, че някак ще събирам пари за таксите или да се стегна и да мисля само за това да си намеря работа и да помагам най-сетне на нашите???? И изобщо дали имам шанс, след като чета биология вкъщи... все пак хората четат, ходят по уроци и се явяват подготвени, а аз?

Коментари

1.   Една приятелка ходи 2 години на частни уроци по биология и химия и не я приеха в софия и плевен.... Незнам как без частни уроци ще те приемат (то зависи и какво искаш да учиш де ). В какво училище си завършила средното, може да пробваш икономика. По-лесно се учи, и много по-лесно приемат. В Свищов приемат с 3 и 10 (смях). А и там е евтино. Пък и зависи от кой град си???

2.   аа забравих да напиша, че ако искаш още не е късно да те приемат в свищов... само ми пиши

3.   Да, може да учиш задочно, макар че не винаги е възможно, пак ще ти е трудно да съвместяваш двете, но е вариянт. На първо време, като си намериш работа обикновено в бюрото по труда имат курсове за работещи, поне в нашия град е така, има най-различни, може да се преквалифицираш, докато все още не учиш. Преследвай мечтите си, макар и трудно, макар да отнемат години понякога-те се сбъдват!

4.   Отиди да работиш в чужбина..

5.   от авторката-до ном 1, имах приятелка с която заедно учихме вкъщи нея я приеха във враца, медицинска сестра, а аз опитвах по Софийските университети и сега съжалявам, там мн трудно се влиза. Колкото до икономиката нз... представа нямам как се влиза и скакво, и скъпо ли е... задочно ли е? може да ме осветлиш на таази тема и да пробвам догодина....

6.   oт автора-към ном 1 и аз забравих да добавя, че ако има шанс за тази година бих опитала, но вечв нее ли мн късно... а и икономиката не включва ли математика-там съм мн зле и как се влиза... с изпит или?

7.   С биологията можеш да влезеш много неща-медицинска сестра, рехабилитатор, акушерка, лаборантка, рентгеноложка. Макар, че в България здравните работници не получават добра заплата, щом те влече биологията, опитай с нея, а не с друго, в което не те бива и не обичаш. Успех!

8.   Здравей и при мен никога не е било лесно, няма сега да ти обяснявам, за да те затормозявам. В момента уча задочно, не е скъпо и през другото време работя. А за икономика зависи от университета-в Пловдив можеш и с езикова култура и оценката от матурата да запишеш. Моят съвет е да не се отказваш, колкото и да е трудно, за мен образованието е нещо много важно...

9.   коментар 1 и 2 ------ с какво си карала матура (може с нея ) може задочно и редовно ти си преценяваш.. задочните бяха от 8 септ. до 20 септ. или нещо такова, а редовните сме от 24 септ май (трябва да видя със сигурност ) може да влезеш с много специалности... зависи колко ти е бала.
Балообразуващи оценки за всички специалности
Общ успех от дипломата за средно образование
Български език и литература (оценка в дипломата от задължителната подготовка)
Математика (оценка в дипломата от задължителната подготовка
Удвоената оценка от държавен зрелостен изпит или от конкурсния изпит

Скъпо ли е? Ами.... ако си редовно е най-добре да си на общежитие, мисля че е 55 лв на месец. За първа година съм и затова незнам. Квартирите са около 60-70 лв, но там ходат тия който обичат да не се прибират по цяла нощ. Чувал съм, че заключват общежитията в 12 или нещо такова.

Искам да помоля от сподели да позволят да си обменим скайпове, за да ти обясня и за втория ти коментар, а и ако имаш други въпроси.

11.   Аз съм номер 1, 2, 9 Бих искал да ти помогна, но няма как да стане кореспонденцията ни. Ако имаш някакви въпроси питай. Без проблем ще ти отговарям.

14.   ако не стане. със скайп ще те попитам къде да се запиша как и докога? .... лично ли трябва да отида и какви документи?

15.   Но наистина ако не те влече икономика и не разбираш няма смисъл да я учиш само и само да учиш...

17.   Трябва да отидеш да се запишеш на място. Първо си купуваш документите, после отиваш се записваш. Ааа и като искаш да те приемат с матура трябва да си завършила след 2008 година

18.   http://www.uni-svishtov.bg/kspriem/?page=&tab=priem ---всичко го пише тук

19.   Аз исках да пишем на лично, защото май вече е късно за записване, пък и ти като не си подала документи. А аз имах работа в свищов преди 10 дена, запознах се с един човек и той ми каза ако имам познат, който иска да се запише (няма значение че не е подал документи) да му звънна. И реших да ти помогна затова. Иначе всичката информация си я пише в сайта. Ако не стане тази другата година пробвай... както написах приемат лесно с икономика.

20.   Тези дипломи от Свищов после как се приемат от работодателите? Знам го само като университета на манекенките.

21.   Моят съвет е да не се отказваш да кандидатстваш отново с билогия. Учи това, което те влече. Медицинските специалности са винаги търсени в чужбина, ако си мед. сестра със сигурност няма да останеш без работа никога. Съветът ми е да учиш усилено до следващото лято, да потърсиш инфо от хора, минали изпитите и вече приети (има форум към сайта на Медицински колеж-Пловдив). Ще ти е трудно да влезеш медицина, но опитай за мед. сестра и сродни специалности с биология. Учи много, прави си самоизпитване писмено и устно, непрекъснато всеки ден преговаряй и учи.
Интересувай се за условията за студентски кредит. Това е един от вариантите да финансираш обучението си. В никакъв случай не се отказва, бори се докрай, защото всеки ден, с който добиваш квалификация и специалност си печелиш години от съзнателния ти живот, чак до пенсия, когато това същото нещо
ще ти дава доходи и стандарт на живот. Не се отказвай за нищо на света, не гледай майка си и брат си. Ако не учиш те чака същия живот и липса на перспектива. Съветът ми е да учиш нещо медицинско- винаги ще имаш работа- тук и в чужбина! Желая ти кураж!!!

22.   от автора-много много благодаря на всички за съветите, мн ми помогнахте. Ном 21 -мн хубави думи мисля да последвам съвета ти. Ном 19-неможахме да си пишем лично, но благодаря че опита да ми помогнеш

23.   Ами приемат ги доста добре. Познавам хора, които са се реализирали и сега заемат високи длъжности. и доста големи заплати. Казвали са ми, че за икономика той е на второ място след УНСС. А на трето е икономическия във Варна. Съмнявам се де. Не мога да ти дам много подробна информация, за 1 година съм там. А за манекенките, което си чула... права си. Записват да учат там, защото по-лесно изкарват...

24.   Ти иначе какво реши да правиш?

25.   до 21 ---Ти изобщо знаеш ли как се приема медицина с учене от вкъщи? Тези банални работи от сорта на "бъди упорита, никога не се отказвай, съдбата обича смелите " е най-лесно да се говори отстрани. Да, в някои университети може да се влезне без частни уроци, но точно медицина ако няма кой да ти обясни как функционира черния дроб, за какво служи панкреаса, как се смятат задачите по химия, няма как. Лично мнение.

27.   до 25:Ако добре си прочел(а), пиша специалности с приемен изпит Биология, а не Химия. Подготовката при биологията е основана на добра памет и учене почти наизуст на материала. Така, че знам какво говоря. И пак там съм пояснила, че в медицина се влиза трудно.

28.   Стегни се.. намери си работа, питай познати, в jobs. bg винаги търсят... Докато събираш пари, пък се хвани по-сериозно и учи по биологя.. И пак опитай, но не само в София.. има във Варна и др градове

29.   Събирай пари, за да работиш в чужбина и след година две се върни.

30.   Здравей! Аз уча биология задочно в Пловдив. Има много разнообразни магистратури и за работа все ще се намери, след това. Но по време на следването трудно, аз все още нищо не мога да си намеря. 2 пъти в годината имаме лекции по 18-20 дена 12 дена практика средата на лятото. Много трудно ще се намери някой работодател да те пуска за толкова дни.