Споделена история от Образование

За английския език
Аз съм на 17 години. Уча английски от 8 годишна. Като го чета го разбирам, но стигне ли се до говорене... Много ми е трудно да разбирам какво ми говорят и това страшно ме притеснява. А и аз самата не мога да го говоря свободно. Не знам какво да правя. Моля помогнете ми!!!

Коментари

1.   Плюеш си в пазвата и дерзаеш. Това без опит не става, и първите опити никога, ама никога не са блестящи. Аз вече четвърти език уча, всеки път съм учил първо с учебници, след това попадам на място и... изведнъж осъзнаваш, че правиш много грешки като говориш и че много неща не разбираш. Трябва да правиш усилие и да устискаш първия месец. Ако наистина си учила добре и направиш усилие с комуникацията, до месец ще комуникираш свободно. Перфектност отнема по-дълго, но...
Гледане на филми, непреведени, помага много. Даже ако имаш любим филм, го гледай много пъти докато рабереш всичко.
Само не трябва да се поддаваш на притеснение и да не комуникираш от страх, че ще направиш грешка. Това е все едно да не ходиш на училище, защото нищо не знаеш. Човек ходи там, за да научи, с чакане не става.

2.   Тренирай се. Аз се научих да говоря английски около някакви предавания и клипове без превод. Ако се налага спирай клипа на всяка дума, но се научи да разбираш изговора. Можеш ли да четеш транскрипции? Ако не можеш, то се научи и ги потърси в учебниците, все някъде трябва да ги има. Опитай се да учиш и изговор и граматика, докато взимате нови неща. Така е по-лесно, научава нови думи, пишеш ги ( ако ти се налага за да запомниш правописа им), после си ги изговаряш докато не се получи добре и на другия ден пак една такава тренировка. Но не се притеснявай, ужасно много хора са добре на теория и не толкова добре на практика.

3.   http://www.teachingenglish.org.uk/activities/phonemic-chart
http://www.stuff.co.uk/calcul_nd.htm
http://www.aplicaciones.info/ingles/ingles.htm Научи тези произношения като за начало после се мъчи да превеждаш песни и филми повтаряй изречението след певеца/актьора.

4.   Гледай филми на английски с английски субтитри - Така хем чуваш произношението хем виждаш как се пише. Започни така и изгледай 20-30 филма. После изключи субтитрите и изгледай същите тези филми. Ще ти бъде лесно да ги рабереш защото си ги гледала вече. След това мини на филми които не си гледала но без субтитри. Ще ти бъде по трудно, но ще усетиш че ги разбираш вече и само от време на време ще изтърваш по някоя дума. Това е за слушането и разбирането и проработи учудващо добре при мен.

Говоренето е изцяло ново предизвикателство и там само практиката е решението. Има чат канали в интернет в които хора искащи да подобрят нивото на говоримия език си говорят на общи теми. Препоръчвам ти да се включиш. Няма от какво да се притесняваш защото никой не те вижда (освен ако не решиш да пробваш някой видео чат) и всички искат да се опражняват. Запознай се и с хора за които енглийския е майчин и също си говори с тях. Помоли ги още от началото да те поправят като правиш грешки. Не се отчайва защото в самото начало ще правиш много грешки. Аз от 11 години говоря повече англиийски (живея и работя в чужбина) отколкото български и все още се хващам че правя грешки от време на време.

Желая ти успех!

~M28

5.   Имам същия проблем учителката ми по английски казва че го знам над средното ниво ,аз го говоря добре даже бързо на нея също и разбирам .Но пусна ли някой филм край някой изречения само други не и започвам да се комплексирам.Ако е с некой мои познат говоря на английски обаче ако е от друга държава ми пада пердето просто и не знам нищо.Но мисля че ще стане с практиката доста помага и това дето са ти препоръчали!