Споделена история от Образование

Компютърен инжинер
Здравейте!
Имам още няколко години до завършване, но още от сега искам да се ориентирам за професия.
Много искам да работя нещо свързано с компютри или по- точно компютърен инжинер.
Обаче математиката ми е зле, повечето ми оценки там са 4 или 3 пък доколкото знам за компютърен инжинер трябва математика.
Може ли да ми обясните как се кандидства, с какво се кандидатсва и с къде? В търсачката не намерих почти нищо.

Коментари

1.   Аз също съм в горе-долу тази специалност, но се пише инжЕнер!!!

2.   Какъв точно инженер (да, така се пише) искаш да станеш? Предполагам си се насочил към софтуера, но от това, което си написал не става много ясно.

1) Относно математиката - много си прав, тя е важен фактор, ще ти трябва и при кандидатстването. Но не се безпокой, баловете паднаха толкова много, че вече и с оценка на изпита около 4 ще те приемат престижна специалност (справка, към 2006 година в специалност "Софтуерно инженерство" във ФМИ на СУ се влизаше с оценка близка до 6. 00). Но сега ще ти кажа защо математиката е важна - не толкова за кандидатстването, ами защото развива логическо мислене, без което няма как да станеш добър специалист. Трябва ти много добро и правилно логическо мислене, а то се развива само с много, много задачи - задачи по математика, програмиране, логически, судоку, ако щеш. Развий си мисленето, това е дългосрочна инвестиция, забрави за оценките, не са важни. Просто се научи да мислиш - никак не е лесно, няма да стане за седмица, добре е че от сега си се насочил.

2) Има две места, на които си струва да отидеш - ФМИ на СУ и Техническия университет. Най-добре отиди до университетите и си купи справочник за кандидатстване - там информацията е пълна, ясна и структурирана. Потърси и във форумите, може да намериш много полезни съвети там. Информацията е много, повярвай ми няма как да ти я изсипя тук наведнъж, в Google има много информация, не мисля, че си потърсил добре. Научи се да търсиш, ако си инженер ще ти се налага постоянно.

3.   Освен математика трябва и малко правопис. Един истински инжИнер трябва правилно да изписва имената на командите и инструкциите на централния процесор, прекъсванията и адресите, за да може правилно да му работи поне теоретичната част на разработките. Иначе ще имаме компютри, на които да им заръчаш хубава танцьорка, а те да ти изровят бабичка-боксьорка.

4.   Не само математиката ти е зле, но и българския също. ИнжЕнер моето момче, инжЕнер се пише. Някак си не отива да не можеш да си напишеш кетапа пред името.

5.   Общоприето е че всички "компютърджии" са гениални математици. Това не е вярно. Математиката помага, подчертавам помага, но не е задължителна при програмирането.
Не е нужно да си страхотен математик за да програмираш. Още по-малко е нужно да се скъсваш от задачи за други специалности, различни от програмиране.
Важното е желание да има. Хубавото на ИТ сферата в момента е, че е от малкото такива, където се ценят уменията на човека и не се подбира по куп дипломи и други хартийки.

*Syndrome

6.   Ами аз завършвам ТУ-София. Специалност Компютърни системи и технологии. Не знам, какво имаш под Компютърен инженер, но сега ще се опитам да ти обясня как стоят нещата.
И в Софийският университет да идеш и в ТУ-София, все тая. Тук сега най-вероятно ще се появат субекти и от двата ВУЗ-а, но истината е, че са една и съща боза. В СУ ще блъскаш много ама много математика, която ако не ти е интересна, както си и споменал ще те тормози. В ТУ-София се учат предмети като Ел. Измервания, Електротехника и т. н. Вярно е, че знанието е богатство, но тези неща са неприложими в живота на един средно статистически програмист или ИТ-специалист, особено живеещ в България. Това го научих едва, когато отидох на работа и видях, че един що годе знаещ студент има знания граничещи с нулата. Но това е защото в СУ и В ТУ се учат меко-казано глупости през половината следване. Моят съвет е влизаш някъде, и четеш само това, което те интересува и почваш работа още през 2-3 курс, дори и за 100 лв. Идеята е да се учиш от живота и от хора, които работят дадената професия, а не от хора със знания от преди 30 години и имащи се за специалисти.

Конкретно за Компютърен -инженер, аз виждам ТУ-София :
1-во вишУ КСТ
2-ро вишУ Електроника
От първите две години ще ти се признаят 90 процента от изпитите за второто.
Айде успех и да знаеш, че си трябва доста четене.

7.   Първо се научи как се пише професията, която искаш...

8.   Еми много ясно че в търсачката няма да намериш нищо като пишеш "компютърен инжинер"! :D Вземи се образовай малко ;] :D :D

9.   за успешната ти кариера ще е нужно да знаеш, че се пише "инженер"!!!

10.   Големи хейтъри тука, какво като човека е сгрешил?
Иначе отиваш в ТУ и питаш там ще молучиш инфо.