Споделена история от Образование

С каква оценка биха ме приели в университет?!
Здравейте! Аз съм момче на 17 от малък град, от ромски произход и имам слаби оценки. Ако започна да ви обяснявам защо имам слаби оценки, ще ми отнеме цял час, с две думи, учих като малък в селско училище (ако беше такова, де), пък и знаете, ние циганите, сме малко по-мързеливички, когато става въпрос за даскалото.

Въпроса ми е, г/д с каква оценка се кандидатства в университет. В момента съм 11 клас. Моля, само не ме питаите с каква специалност и къде. Просто в софииските университети някъде, така де, добър за България, независимо къде. Мисля да се пробвам в журналистиката. Или нещо друго, подразберете с какво бих кандидатствал по по-долната информация:

По, математика, физика, биология, програмиране, химия и тен подобни - не ме търсете... Много съм зле...

Бива ме по БЕЛ, география, музика, философския цикъл, Изобразително Изк. и подобни.

Отворен съм към всякакви мнения, критики, съвети и коментари. Кажете, има ли надежда за мен, или /// 'да бегам и я у чужбина ' ///.

П. п. уча в една от най-елитните гимназии в града. Все към 4 (добър) някъде ше е. Плс, хелппп.

Коментари

1.   Авторе, малко късничко си се сетил, вече си 11 клас.
Имаш шанс, ако изкараш на матурите или на кандидат-студентските изпити повечко...
Иначе, в частните университети ще те приемат по-лесно. Във Варненския братовчед ми учи Право с диплома под 4-ка, много е доволен, има и реализация, ако си добър и се докажеш.
За чужбина можеш да забравиш, защото се конкурираш с другите българи с пълни шестици. И без това е по-добре първо Бакалавър да завършиш, после да отидеш да учиш Магистър в чужбина. Варненският университет е и сертифициран по ECTS и можеш поне теоретично да се прехвърлиш в университет на Запад дори.
Както и да е... пробвай се навсякъде, все някъде ще те приемат, но се постарай за оценка над 4, към 5.

2.   И със "среден 3" ще те приемат, но зависи къде. Ако си решил да учиш само да отбиеш номера, избери си някой университет в малък град, там приемат стига да си завършил гимназия.
Но ако наистина ти се учи в университет, залягай над уроците, а и мисля че в 12 клас дават да си оправиш оценките от 9 и 10 клас чрез изпити за повишаване на оценката.
А и след като влезеш в университет, ако не си сигурен, че ще можеш да издържиш 4г и да учиш доста, то тогава по-добре не си прави труда да влезеш.

3.   Споко бе ще те приемат и с двойка. Знаеш ли колко свободни места има в университетите? МНОГО. Те си търсят хора да запълват бройката, защото ако няма учащи няма да има и заплати за преподавателите. Пък и ти си от малцинствата. Вие сте с привилегии навсякъде. Ще те приемат не се притеснявай и изпитите ще ти дават без да си мръднеш пръста. Аз завърших преди 7 години и още от тогава съм видял как толерират малцинствата. Ако преписват няма проблем(разиграваха се някакви театри. Даскала ядосан, вика дрън, дрън... Нали трябваше да ни замажат очите, но в крайна сметка не биваха изгонени от изпита и накрая го взимаха)Ако не знаят елементарни неща също няма проблем. За нас българите не беше така разбира се. Ние и да знаехме ни правеха на изтривалки понякога.
Не се притеснявай чака те светлото ромско бъдеще. Ще те изучим, ще ти отгледаме децата, ще ги изучими тях...

4.   За оценка към четри някъде, да, ама към 5... Невъзможно... TCTCTCTCTCTC

Автора.

5.   Ами, трудно особено с журналистиката... В СУ трудно се влиза в такава специалност, а в УНСС мисля че също има, но пак трудно се влиза...

6.   Аз не смятам, че късничко се е сетил автора. Няма късно, желание има ли. Завършила съм в чужбина и мога да каже, че като почнах на 18 в университета средната възраст на местните студентите беше 25-30 години. А пък магистратура рядко правят веднага след бакалавъра, така че там и 30 е една нормална възраст за магистър. Също така постът му е доста по-грамотно написан от много друти коментари или теми, написани от българи, което означава, че учи и следователно има шансове да влезе нещо.
Първо поздравления, че имаш желание да учиш и гледай а запазиш този хъс в себе си. На всеки му е лесно да реши да учи като родителите му го натискат и му дават рамо, но сам да проявиш желание е много повече.
Бих ти препоръчала или с матурата по БЕЛ да кандидатстваш всички възможни специалности в Софийския университет като педагогики, бълг. филология и т. н. или с география и БЕЛ икономика някъде. Смятам, че с повече желание ще се справиш. Важно е да четеш, да си вземеш примерни тестове и да ги решаваш.
Влез в сайтовете на СУ и други университети в България, виж какво пише на минали кандидат-студентски кампании, погледни балообразуване и достигнати минимални балове. Така лесно ще разбереш горе-долу какви оценки трябва да имаш за различните специалности. Ако имаш силно желание, можеш да се явиш в края на 12 клас на 3 повишителни изпита мисля. Трябва да си избереш три изпита (примерно БЕЛ 10 клас, БЕЛ 11 клас и География 10 клас) и можеш да се явиш и се пиша оценката, която си изкарал на този изпит в дипломата.
Успех и не се отказвай от желанието си да учиш и да се развиваш!
Ана

7.   Ако ти си писал писмото, грамотно е написано.
Ако си реално съществуващ, защото имам малко съмнение, иди в общината и виж там кой отговаря за държавните поръчки.
Така ще се ориентираш.
Имам познати, нека ги нарека цигани, много свестни хора, те си изучиха дъщерята право в Бургаския университет. Много умно и кадърно дете беше. Но и родителите много я насърчаваха.
Така, че има място за всеки, стига да поиска.

8.   Можеш да влезеш всичко и навсякъде стига да имаш достатъчно голямо желание. Специално за СУ и журналистиката мога да кажа много.
Оценката ти се формира от матурата по БЕЛ и средно аритметично от оценката по история от дипломата (или, ако държиш матура по история - оценката от матурата) държиш писмен изпит по журналистика чиято оценка се умножава по три и устен по журналистика. Общия бал, който можеш да имаш е 30. За журналистика баловете по принцип са си високи, миналата година минималния е бил около 26, което ще рече по 5 и малко на всички изпити и матури.
За УНСС, където също има журналистика, почти нищо не мога да кажа, само знам, че гледат дипломата и оценка по език (не съм сигурна в това, по-добре провери).
Ако имаш достатъчно желание и седнеш да учиш можеш да влезеш, не си се сетил късно. Матурата ти включва метериал по литература от тази и следващата година, така че... А изпита по журналистика е по актуален проблем.

9.   Бягай в чужбина!

10.   А аз пълна стипендия какво трябва да направя. Мога ли с отличие по 1 предмет които ми е и специалност.