Споделена история от Образование

Избор на специалност след средно образование
Здравейте!
В 11 клас съм и още не знам какво да уча след средното.
Бях решила, че ще е медицина, защото и биологията и химията ми вървят и са ми интересни, но някак си това не е за мен, не ме е страх от кръв, но просто прецених, че не мога цял живот да се занимавам с това.
След медицината започнах да мисля за право, но прависти има много и това отпадна.
Сега мисля за МИО, Финанси, Маркетинг, Мениджмънт. Моля някой да ми обясни каква е разликата между тези 4 специалности, с какво се кандидатства и дали след това има реализация.
Трябва да вмъкна, че съм много добра по езиците-владея немски и английски на много добро ниво-говоримо и писмено. Затова мисля, че ако започна работа към някоя чуждестранна фирма, тези специалности са най-добрите.
Вие какво ще ме посъветвате?

Благодаря предварително!

Коментари

1.   Тея четирите бих ги подредил така:
1. Финанси
2. Маркетинг/МИО
3. Мениджмънт.

МИО-то е прехвалена специалност, но горе-долу става. Мениджмънта мисля, че ще те направи безработна. Във финансите винаги има хляб, в Маркетинга горе-долу. В правото има много хора, но с езици и някаква магистратура навънка можеш да намериш доста добра работа.

2.   Не слушай номер 2 - няма си и понятие от горните специалности.
Аз съм завършила ВСИЧКИ икономики в чужбина и мога да те посъветвам да търсиш начин или да учиш Бизнес администрация у нас, или да запишеш Маркетинг/Мениджмънт, ако не ти върви толкова математиката. Финанси/Контролинг са за хора с много математически способности. Като цяло обаче ЗА ВСИЧКИ видове икономики ти трябва доста математика. В Маркетинг и Мениджмънт обаче са повтарящи се неща, които можеш да наизустиш, във Финанси/Контролинг няма прошка пропуск по математика.
МИО не записвай, ако искаш да работиш за чужда компания и нямаш чичо дипломат. Тази специалност я има само в Русия и бившите соц. страни и западняците не я знаят и не назначават хора с нея. Хубаво е, че знаеш езици, но в днешно време това не е достатачно. Трябват способности, трябва професия.
Работен език в икономиката е английският. В немските и австрийски компании се говори и немски, ползва се SAP и немският е предимство, но само език не стига. Не записвай филологии!!! Успех

3.   Да, права си, номер 2,
наистина не трябва да те слуша.
Аз съм завършила МИО във Франция, работя в дипломатически корпус и нямам чичо дипломат. Когато се кандидатирах за работа, го направих на още 9 места. Бях приета на всичките и имах лукса да си избирам.