Споделена история от Образование

Българска филология
Здравейте! Уча българска филология във ВТУ, първа година съм, но непрекъснато чувам отрицателни коментари. На моменти ми иде да се откажа и да запиша нещо друго. Да не говорим, че целият поток беше от 80 човека, сега дали има и 40. Знам, че е трудно, готова съм за една истинска борба, но реализацията на тази специалност била нулева. Да станеш филолог едва ли не го изкарват най-голямата грешка. Моля за мнения и съвети. Благодаря

Коментари

1.   Според мен хората са прави, но си и зависи от твоите амбиции и желание. Моята сестра завърши Славянска и днес сработи за жълти стотинки в една кланица в чужбина, но тя нямаше никакво желание за професията си, а нейни колежки станаха преводачки, учителки, докторантки, политички и т. н. Всичко си зависи от теб. Учителки по бг. език и редактори във вестници винаги ще се търсят, а и във фабриките в чужбина търсят българи за смешни пари.

2.   Уча славянска филология в СУ и чувам абсолютно същите работи. За сметка на това Българистиката при нас е сред популярните филологии. Сама по себе си специалността е много хубава, въпреки че е ужасно трудна. Дава ти страхотни знания, но това дали ще миеш чинии или ще работиш като "политичка", си зависи изцяло от тебе. Не са само знанията и уменията, а пробивност, амбиции, късмет, доста често връзки. Дипломата вече остава леееко на заден план. Реализация има навсякъде - телевизия, радио, издателства, самият университет, както и места, далеч от специалността ти.
Аз съм много доволна от избора си, но нямам желания за някаква нвероятна и бляскава реализация, приятно ми е да си го уча това и толкоз. Помисли хубаво дали имаш изброениете качества, които ти позволяват да следваш тази "утрепана" специалност или ти трябва нещо по-сигурно. И спри да слушаш какво ти казват другите, гледай на теб да ти е добре. Щом чуждите мнения ти действат толкова, явно не ти е много на сърце филологията. Няма да ти казвам колко тънки бъзици отнасям, колко пренебрежителни погледи, когато някой ме пита какво уча, но това вече не ме притеснява, защото знам, че искам точно тази специаност.

3.   Както горе са казали всичко зависи от твоите цели. Най-важно е ти да си се мотивирала. Не се сравнявай с останалите студенти от твоя курс. Но като идея, може да продължиш с магистърска и докторантура, а може и да предаваш български на чужденци, или да станеш преподавател в някой чуждестранен университет, където се изучава български.

4.   Тогава стани икономист. Безработни са, ама нали е престижно. Нямаш волята за тази специалност, щом си задаваш такъв въпрос. Откажи се, докато е време.
Аз уча българска филология в СУ. :)

5.   хей, здрасти
и аз уча БФ, и то във ВТУ, само че съм втора година
да, отзивите не са от най-добрите, но да ти кажа честно - срещат се и доста положителни. щом си записала да учиш това (стига да е било с желание, а не нещо 'колкото да влезеш') - значи не си сбъркала.
доста зор виждам аз, на моменти, но ми харесва специалността. :))