Споделена история от Образование

Как да стана системен администратор?
Здравейте, имам бакалавърска степен по Бизнес администрация с профил Маркетинг от чуждестранен университет. Работих в рекламния бизнес и съм напълно разочарован. Мога ли да се запиша нещо като Бизнес с ИТ или Бизнес Информатика и с тези ще мога ли да стана системен администратор? Като цяло в България и по света има ли работа за системните администратори. Честно казано от всички професии ми харесват тези с компютри, но вече съм на 25 и нямам време да уча много програмни езици, че да стана програмист, а и предпочитам да настройвам ОС, да правя ъпгрейди, да инсталирам пачове и програми, да правя профилактика. За мен е много по-интересно от програмирането. Честно казано никоя друга професия в офис не ми харесва, винаги съм се интересувал само от няколко неща - от компютри, музика и актьорство, но от актьорството се отказах. От всички професии в офис ми харесва само и единствено тази на системния администратор.

Коментари

1.   Поредния с фалшименто диплома от Острова. Така и не разбрахте, че диплома къща не храни, а МОЖЕНЕ и РАБОТА.
Колко излезна „образованието“ ти на вашите, ако не е тайна? Интересно ми е просто.

2.   До 1 - първо дипломата ми не е от Острова, а от САЩ. И второ не мисля, че знам по-малко от онези в УНСС, които четири години щракат с пръсти. Не казвам, че всички са така, но масово са такива българските студенти. Осъзнавам, че съм се набутал в прехвалена и безперспективна специалност (или си добър мениджър или не ставаш за такъв, това не се учи) и точно затова искам съвет.

3.   Авторе, не се сърди, но и в САЩ е същото - пълно с „университети“. Там нямат професионално образование и това им се явява нещо като професионалните институти в Европа - насочеността не е академична, а практическа. Заради това ти липсва основа просто. Лошо няма, но само като ти прочете човек историята и наивността в нея се сеща за нивото на учебното заведение. Съвет - хвани да учиш от самото начало Информатика в ТУ София. Няма Магистратура по техническа специалност, за която да имаш някаква основа. Можеш да се пробваш да учиш „Финанси“ или друго подобно нещо, но не вярвам и за това да имаш основа. Не казвам, че УНСС е добър университет. В България добър университет по Икономически науки няма, но ТУ София си е ОК и там, ако сега почнеш от начало, ще имаш много добра основа.

4.   Какъв ТУ, там не се учи нищо общо с професията, повече се учи математика и остарели неща, нямащи нищо общо с професиите програмист и системен администратор.

5.   Авторе, съвсем са ти промили мозъкът, амитата - да знаеш. Учи се АКАДЕМИЧНО. Хвани и отвори един учебник на по-нормален университет (Columbia да кажем) и ще видиш, че и в твоята специалност не се учи точно някаква професия там - пълно е с огромни МАТЕМАТИЧЕСКИ формули, таблици и изследвания, нямащи общо с реалността на пръв поглед. Твоята специалност в Европа е Bachelor/Master of SCIENCЕ. Предимството на академичното образование не е практическата насоченост, а това, че можеш да мислиш абстрактно и да решаваш проблеми далеч над една професиика. Професия в България се учи в Техникум. Не случайно НР имат централа за цяла Европа в София.
Ако има една бг. специалност, която се учи на световно ниво такъв бг. университет, то това са Информатика и ТУ София.

Ама на теб не може никой да ти помогне. Връщай се да учиш професии в някой държавен „университет“ в САЩ и толкоз. В Континентална Европа университет = АКАДЕМИЧНА СРЕДА и не се учи професия.
Погледни иначе в България „университета“ по библиотекознание и информационни технологии в София - там се учи нещо подобно и е с практическа насоченост, приемат лесно и се завършва също толкова лесно. Ще ти хареса, а и за системен администратор повече от този „университет“ не ти трябва.
П.П. Личи си, колко са те научили амитата при положение, че имаш проблем и не можеш дори един интернет-решарш да си направиш. Друг практически „университет“ в България по желаната от теб професия няма да намериш. Мисля, че приемат по документи. В Европа има подобни „университети“, наричат себе си "university of applied sciences" - реално са си институти за учене на професия, което търсиш и ти
Останалите са на академично ниво и няма какво да вършиш там. За Бг-то се отнася същото - няма друго висше учебно заведение, освен това, което ти казах, което да няма академическа насоченост, а да е практически насочено. Прости пренебрежението към практическите „университети“, академик съм и съм предубедена.
Надявам се, че съм помогнала!

6.   Като гледам колко ограничени са хората, завършили Икономика или някоя измислена специалност като Стопанско управление, МИО, МО, и като ги сравня с някой IT специалист и нещата натежават в полза на вторите.

7.   Номер 6 - не бързай със заключенията. Всичко зависи от човека и университета, не от специалността му. Едно обаче трябва да ти е ясно - не случайно шефът на въпросния ИТ-специалист е винаги икономист. Има си причини 90% от висшият мениджмънт в днешно време да е с икономическо образование, не мислиш ли? На средните управленчески нива има всякакви - в зависимост от компания и бранш, но в управителните съвети и едно-две нива по-надолу са почти само икономисти хора.

8.   Не знам, но е странно колко хора се бутат да стават икономисти, а в същото време малко се записват в ТУ, а търсенето за икономисти е по-слабо от това за IT специалисти. Лично за мен работата на икономистите, счетоводителите, рекламистите и мениджърите е много по-скучна от тази на системните администратори и затова искам да стана точно сисадмин.

9.   Мисълта ми е, че ако исках да се занимавам основно с хора щях да се пробвам в НАТФИЗ или в музикалното, а не в маркетинга, бизнеса или икономиката. Аз си представях маркетинга и бизнес администрацията по друг начин пред да започна да следвам - представях си създаване на рекламни спотове по телевизията, режисирането им, а практически се започва от най-долното и тъпо стъпало - писане на глупости по фейсбук, СЕО оптимизация и други подобни скучни неща. Но защо ме виниш - колко хора на 18 знаят какво точно искат от бъдещето си?

Още след третия месец на работа си казах "пак ли този Фейсбук, няма ли да ми дадат да настройвам операционната система и да се занимавам със самите компютри". За мен самите компютри като такива са по-интересни от сайтовете. И затова съм се насочил към системната администрация, а не към това да стана уеб дизайнер. А от маркетинга и рекламата отдавна се разочаровах. А и тук в БГ почти няма работа или не е добре платена.

10.   Коментирайте моля

11.   Към Уиндоус или на Линукс е по-добре да се насоча?

12.   Към „МаК“ - и внимавай, може и ти да се влюбиш в „Уиндоуса“ както има тук едно момиче, което се е влюбило „в интернет“

13.   Линус е по-използван за сървъри от Мак.

14.   Линукс или Уиндоус?!

15.   Хайде коментирайте де! Все някой е минал по този път.

16.   Ок, аз съм студент 4 курс в ТУ, факултет ФКСУ, след около 1 месец се надявам да завърша, но това е друга тема. Тъъ по темата, от написаното в началото, ми светна едно такова ясно, че просто се чудя дали да пиша или да спра ноооо добре. Ти дори нямаш елементарно понятие какво работи един системен администратор. За преинсталация на УиндоУс ли ще им плащат по 2 бона заплата? !? Ми че то и учениците в 6-ти клас го правят? !? Я се стегни малко и прояви малко логика и мисъл. И това ми го приказва вишист. Да не говорим, че в ТУ-София не се учи за сис. админи. В СУ е същата работа. Ако някой твърди обратното, то явно не е в час със нещгата.

Системните администратори, които са във фирмата, в която работя(аз съм програмист) правят следните неща. Най-елемантарните са конфигуриане на сървъри под Unix, Linux, FEDORA, изграждат вътрешната мрежа във фирмата, помагат на програмистите ако имат проблем със деплойването на програми, ако имат програми свързани със мрожова комуникация. И основната им работа е да подържат и изграждат облачна система.

Моят съвет е не се захващай, аз съм компютърджия от около 15 годишен. От тогава сложих първият си Линукс. Щом до сега не си имал афинитет към това, работата ще ти е много трудна. То че някъде ще те вземат за преинсталация и бек-ъп на Windows... То не, че е лесно ама тези знания се трупат с години, не става само с едното ВисшУ. А ако не ти се отдава става трудно и мъчетелно и ще се откажеш.

17.   Ти пък ще кажеш, че нямам афинитет. Аз пък имам интернет от преди ти да знаеш какво е интернет. Много добре знам какво правят администраторите, но и това си зависи от фирмата все пак и колко е голяма. Не смятам, че публиката по форумите е достатъчно наясно, че да я занимаваме с технически подробности.

18.   Все пак хората по такива сайтове са по-ограничени и не знаят техническите специалности.

19.   Здрасти. Аз съм инженер по образование. Завърших в ТУ-София и магистратурата и основната си специалност.
В момента съм действащ системен администратор в много голяма фирма. Да- има работа и не, не е късно. Стига да имаш желание.
Има няколко класификации на системните администратори. Windows и Linux са основните. Ако владееш и двете в последствие можеш да изкарваш добри пари. Съветвам те да започнеш с Windows - по-лесно е. Хващаш книга Windows Server 2003 или 2008 и четеш. Работата е много отговорна, макар да оставаме в сянка на фирмата. Може да нямаш работа, може да имаш много - но е интересна. Общо взето да си сис админ е да знаеш основата и да умееш да разрешаваш проблеми, които не знаеш как се разрешават :)...

20.   Да, но кое е по-добре да започна - с Линукс или Windows (все пак с Windows имам повече опит, Линукс съм използвал само пробно). Май Линукс е по-труден за научаване, защото повечето неща се правят с команди.

21.   Windows? OMG. ще трябва да използвате Mac

22.   "Мога ли да се запиша нещо като Бизнес с ИТ или Бизнес Информатика и с тези ще мога ли да стана системен администратор? Като цяло в България и по света има ли работа за системните администратори. Честно казано от всички професии ми харесват тези с компютри, но вече съм на 25"

Според мен това ако го направиш ще е пълна глупост и загуба на време. За да станеш системен или какъвто и да е администратор ти трябват знания и стаж, разбира се и някои други качества. Съвета ми е да почнеш още сега в някоя малка фирма, в която ще се занимаваш както каза с "преинсталиране на Windows-a", ще ремонтираш компютри, чрез замяната на основни компоненти и т. н. Т. е. Не системен администратор но нещо свързано и поне малко близко. После може да минаваш към по-сериозни длъжности, след като си натрупал съответния професионален опит. Същевременно е изключително важно да започнеш сертификационни курсове (международно признати) в областта на системната и мрежовата администрация и да имаш базовото им ниво, преди да решиш да ставаш системен администратор. Същевременно ще имаш и някакъв стаж (без него никой няма да те вземе на сериозна ентри-левел позиция, който и университет да си завършил). Повечето от работодателите много добре знаят нивото на БГ образованието и на какво ви учи и на какво не. Само по себе си, то е предпоставка, но не и достатъчно условие за да започнеш. Има риск да си изгубиш времето. И вече като почнеш като сисадмин, ако ти остава време може да запишеш едно висше в тази област ей-така за спорта, но то вероятно няма да те научи на повечето неща, които са нужни в практиката. Българското образование не е практически ориентирано просто. За да стане нещо от теб след университета, задължително трябва да си работил нещо свързано с изучаваното по това време, да си участвал в проектите в които може да добиеш практически опит в реална среда и т. н. Разбира се като излезеш, да имаш и поне един IT сертификат. Трудно е и се изисква много време, а вече си на 25, направи си сметката, ако трябва да почнеш от начало и да се надяваш на университета...

23.   Никога не е късно за каквото и да било образование!
Запиши се да учиш Системна администрация в академия Телериг. Курсовете са присъствени и онлайн и напълно безплатни, но за да завършиш и за да станеш такъв, ще трябва да издържиш изпитите с отличие... Успех