Споделена история от Образование

Химия, но къде и каква специалност???
Пише 17 годишно момиче от град Ямбол. Имам един проблем! Вече съм 11 клас и сериозно започнах да се замислям какво да следвам. Бях решила да следвам химия (само химия без биология), но всички от моето семейство ми повтарят едно и също -, , Не следвай химия, тъй като в тази сфера няма перспектива''. И така аз сериозно започнах да се замислям. Въпреки всичко и всички на мен химията ми е изключително интересна и мисля да послушам себе си. Много ще съм ви благодарна, ако ми помогнете и ми отговорите на няколко въпроса.
1. Според вас кои са доходоносните професии в тази сфера?
2. Аз искам да уча някъде в Бургас, защото познавам града, а и там ще имам осигурено жилище, тъй като имам познати там. Смятах да следвам химия във Висш химико-технологичен институт (ВХТИ) в Бургас. Наскоро се насочих и към технология на храните, но това май мога да уча само с Пловдив (Университет по хранителни технологии - не ми е изгодно, защото не познавам този град и никога не съм ходила там), Стара Загора (Тракийски Университет - не ми е изгодно, защото не познавам този град и никога не съм ходила там) и Ямбол (изгодно ми е, но там не е престижно). Къде и кое ще ми препоръчате да отида и да уча?
3. Ако някой ме насочи какви изпити се държат в различните университети и как става балообразуването, ще съм му много благодарна.

Коментари

1.   Не искам да се меся, но с химия основно може да работиш в нефтозавода, където всеки ден съкращават хора или във SGS като инспектор или лаборант там плащат доста добре. Фирми които търсят хора с химия се броят на пръстите на ръцете. Другото е да станеш учител по химия.

2.   Учи фармация. Вярно приемния изпит включва и биология, но след това се занимаваш предимно с химия, а и същността на самата професия си е химията, защото все пак не е важно дали ти харесва да учиш дадено нещо, а това дали ще ти харесва да го работиш цял живот :) Фармацията е една от най-престижните области, където може да се развиват момичетата.

Иначе единственото, с което трябва да се съобразиш дали ти е "изгодно" е финансовата част на въпроса... това, че не познаваш даден град не е оправдание за 2-3 седмици вече ще си го опознала. Успех с решението!

3.   Щом ти е интересна химията за захващай с фармация. Винаги ще има пари в сферата на лекарствата. Влизането не е трудно бала е нисък, можеш във Варна да кандидатстваш. Успех

4.   Значи с чиста химия наистина трудно... иначе сега има работни позиции за лаборатории в българските фармацевтични фирми, но там искат по-скоро нещо като химия и фармация. Иначе, според мен най-перспективно е това с храните, щото такива технолози ще се търсят винаги. А и не се страхувай да отидеш в нов град - по-скоро пробвай да гледаш на това като приключение. Аз първо бях отидох да уча във Варна, сега съм в София. И нито единия от градовете не познавах...

5.   В ПГ ли си или Химията ?

6.   С Химия според мен можеш да си намериш доста доходоносна работа. Само помисли най-богатият бизнес в света - фармацефтичния какво е в основата си - химия :)

7.   Разбира се в СУ!
Влез "химия" и после, след 5-тия семестър ще се профилираш: Органична, Неорганична, Аналитична, Теоретична, Радио-химия, ОХТ, НХТ и т.н.

8.   Лично аз, ако толкова ми вървеше и харесваше химията ( което ми се иска да беше така ), веднага бих се заела с фармация. Супер е професията според мен, чиста работа, добри пари, какво повече.. :)

9.   До №5
Майка ми много настояваше да отида след 7 клас в Езикова гимназия и аз я послушах, въпреки че съм най-зле в езиците. Сега съжалявам, но е вече късно.

10.   Защо не фармацевтика?

11.   В Пловдив е много яко. Какво като не си от там и не познаваш града - общежитията не са зле, пък и квартирите не са толкова скъпи, а града ще го опознаеш.