Споделена история от Образование

Помогнете ми в избора, моля ви! не знам къде да се насоча
Здравейте! На бързо за протокола - на 16г. съм, тази година ще бъда 11-ти клас. Уча в икономическа гимназия във Варна. И така... Мисля вече да се насоча какво да уча. Ако продължа с икономика - нямам особено големи шансове за развитие, а и не проявявам особен интерес към това. Харесвам счетоводството, добре се справям със специалните предмети, пълна отличничка съм, но... Някак си чувствам, че това няма да бъде моята професия. В края на годината записах Зип-биология за другата година, за да се готвя за матури (избрах биология като 2-ра матура), с мисълта да се насоча към МУ-Варна, защото мисля, че ще имам по-голям шанс за развитие. Харесвам биологията, интересна ми е, но по химия не съм много добра. На теория мога да изуча всичко, но изравняванията и тем подобните неща са ми трудни. Нямам пари за допълнителни уроци, ако имах щях да се запиша. Та, не мисля да влизам веднага след 12-ти клас. Най-вероятно ще работа една година, ще си събера пари и ще се готвя за кандидат-студентските изпити. Иска ми се да работя в тази сфера, поне ще взимам и някакви пари.
Та това, което ме гложди е - харесвам биологията и искам да вляза в МУ, обаче влизането там е трудно и почти невъзможно, ще трябва да се побъркам от учене, другия вариант е - ВИНС-Варна -там ще успея да вляза, сигурна съм, но ако не е счетоводство, просто не искам. Притеснено ми е изключително много! Имам да се готвя за доста изпити, а имам само 2г. Не съм от богато семейство, затова трябва да се стегна и да направя по-добрият избор, но химията ме притеснява. В смисъл... имам 6-ци, но и аз не знам как съм ги изкарвала, учила съм неща, които вече не помня. Трябва да знам хиляди неща наизуст... Имам желание, но много се притеснявам.

Според вас кое да избера? Да си наблегна по икономически неща и да не се натоварвам с химия и биология или обратното? Все пак и държавни ще имам по икономика накрая и пак ще трябва да се учи... Много съм объркана.
Моля модераторите да публикуват историята ми!! благодаря предварително

Коментари

1.   МУ, има по-добра перспектива. Аз също съм се ориентирала към медицина, по химия доскоро горе-долу се оправях, ама органичната направо ме закопа. И аз ще съм 11-ти клас тази година и гледам да се стягам повече. Виж, ако искаш нещо достатъчно много, ще се справиш. Да, трудно се влиза, но веднъж влезеш ли, ще се изучиш добре и после ще ти е по-лесно в живота. То хубавите неща трудно стават :)

2.   Като бях на твоите години и аз бях изпаднала в такава дилема. Лутах се м/у нотариус, пластичен хирург, лейтенант-военна и счетоводство. Но съдбата си знае работата. Най-много исках да вляза във военното в софия. 2години тренирах и накрая обявиха нулев прием. Пластичен хирург-достраша ме от това, че ще ме вкарат в моргата да се обучавам. Отърване няма искаш не искаш вкарват те. Адвокат, нотариус-та аз не мога да помня дати. А там се учи доста история. Накрая записах счетоводство. Не съжалявам. Има повече работни места за счетоводители, но има и мнооого счетоводители и борбата за 1 раб. място е голяма. Учи каквото ти е най на сърце. Но и все пак да е специалност с бъдеще и реализация. И помни:изпити се вземат, нужно е само да си го поставиш за цел. Каквото и да запишеш хората диплома не подаряват. За всичко ще ти се скъса задника от учене. Амбиция му е майката!