Споделена история от Образование

ПУ - притеснявам се
От 01.10 започвам образованието си в ПУ (Лингвистика с ИТ - английски с немски),с наближаването на първите лекции расте и безпокойството ми: 1.Съвсем нова съм в града,всичко ми е непознато 2.Притеснявам се ще намеря ли лесно нужните ми зали и аудитории 3.Наех квартира в Кючук Париж,пеш е далеч от ректората,а и нямам представа дали ще имам лекции в Новата сграда :( Много съм зле с маршрутките,никога не съм пътувала с обществен транспорт,изобщоо ще се лутам като муха без глава... Ако някой може да ми даде съвет какво да правя ще е хубаво- нова квартира ли да търся,добра идея ли е да ходя пеш на лекции (предпочитам го) пред това да вися по спирките?? ако има запознат и да ми каже дали ще имам лекции в Новата сграда???

Коментари

1.   Здравей! И аз ще бъда в първи курс тази година, но съм си от Пловдив. Градът много ще ти хареса, няма да искаш да се прибираш в родното си място :). Що се отнася до новата сграда- не съм сигурна, но мисля, че там се карат само математиката и педагогиките. Автобус номер 4 ходи на университета, ако квартирата ти е в района на билата, може и пеш да си ходиш без праблеми. Много късмет ти желая и току виж сме се запознали през годината :)

2.   Аз заминах да уча в Германия на английски, без да говоря грам немски, без да знам как даже от къде да си купя билет, къде се намира университета и дори къде точно ще живея, как и къде из града да си направя осигуровка, банкова сметка и да подпиша договор за общежитието. Всичките притеснения бяха точно 2 седмици, после си научих всичко и всичко си дойде на мястото. Всеки университет приема стотици хора всяка година, които идват от друг град/държава. Всички тези хора също като теб не знаят нищо и не познават никого. В началото не знаете къде сте и като се запознаете на 1. 10 започвате веднага да се питате един друг къде, какво и как. Всеки разполага с различна информация и така се получава обмен на информация. Знам, че в България транспортът е далеч по-объркан, както и университетската бюрокрация, но всичко се научава за не повече от 2 седмици, даже по-малко. Аз на карта не мога да се ориентирам накъде е дясно и накъде ляво, а за 2 месеца вече кръстосвах едномилионен град съвсем спокойно.

3.   Не се притеснявай, всичко ще се нареди с времето! Аз уча също в ПУ, но специалност Право, тази година ще съм 2-ри курс. Не съм от Пловдив и се чувствах досущ като теб. Според мен веднага ще си намериш приятелки в курса, дори и от твоя квартал, с които спокойно ще си ходите заедно. С мен стана така. Далеч няма да си сама, не се притеснявай изобщо! Между другото и моята квартира е в Кючука и понякога и пеша си ходя до Ректората. Ако ти се налага да отиваш до Новата сграда, хващаш първо до ПУ-Ректорат и след това от спирката на Ректората до Новата сграда. В момента не помня точно кои линии стигаха до Нова сграда, тъй като на мен само Английският ми беше там. Ако някой от Пловдив се включи, може да ти каже. Важното е да си много спокойна! Успех! :)

4.   Спокойно:) Почти всеки минава през това през първата година. Залите ще ги намериш лесно - в ректората във фоайето на приземния етаж има табло с номерата на всички аудитории и в коя сграда и на кой етаж се намират (м/д първият етаж в ректората се нарича партерен, а вторият е първи.. надали ме разбра ама както и да е:)) За градския транспорт си е въпрос на личен избор ама ако решиш да ходиш пеша наистина ще ти идва далечко. Иначе с тази специалност със сигурност ще имаш лекции и упражнения в Новата сграда (даже предимно там ще карате). За спирките и номерата на автобусите и кой къде отива не се тревожи толкова - всеки може да те упъти, а и по принцип на първи курс първия ден заедно с правилника на университета им раздават и карти на града с отбелязани автобусни линии (поне при нас мин. година така направиха). Успех