Споделена история от Образование

Има ли значение специалността?
Здравейте! Тази година завърших средното си образование и смятам догодина да кандидатствам. Тук няма да задавам въпроси, свързани с оценки и шансове за влизане в този или онзи университет, тъй като и сама мога да си изчисля съответните балове и да реша къде и с какво точно да кандидатствам. Друго ме притеснява. Завърших Професионална гимназия, при това със специалност, която не е никак престижна. Така се стекоха обстоятелствата при мен, приеха ме в хубава паралелка, но в последствие поради лични причини се наложи да се прехвърля на самостоятелна форма на обучение, като смених и специалността. Инициативата за последното не беше изцяло моя, но станалото - станало. Това, което ме тревожи сега, е че на дипломата ми пише "Специалност: Техник-технолог(... )Производство на(... )". Не искам по никакъв начин да обидя или да подценя хората, които са завършили с такава специалност. Но знам, че където и да се явя за работа, т. е., където и да покажа дипломата си, това винаги ще се набива на очи. И най-вече, имам амбицията да кандидатствам в добър университет, а се питам дали ще има някакво значение с каква точно специалност съм завършила средното си образование. Защото, да речем, когато при кандидатстване се взима предвид оценка от дипломата, има разлика дали тази оценка е получена например в елитна гимназия, или в ПГ с произв. специалност (т. е. в първия случай висока оценка се получава по-трудно).
Та въпросът ми е, когато кандидатстваш в университет (напр. с Право или Информатика), взима ли се под внимание къде и с какъв профил си завършил средното си образование? Или че си завършил като частен ученик?
Ще се радвам да получа мнения и съвети. Благодаря предварително.

Коментари

1.   Не, няма значение и точно поради тази причина университетите са пълни с пробивни и нахални селяни, получили лесно оценките си и дошли да превземат "големия град" :(

2.   Не, няма. Аз завърших с отличие Финанси в УНСС, сега работя като дюнерджия в Аладин :)

3.   Малко кофти изказване от номер 1, но като цяло е вярно. Публична тайна е, че в по-малките градове и училища високите оценки се пишат доста по-лесно. Просто защото критериите са занижени. И понеже няма никакво значение какво средно си завършил и къде, подобни практики наистина са причина в университетите да влизат по-лесно ученици от малките населени места, които всъщност са с по-висок бал.

4.   няма никакво значение каква форма си завършил, нали имаш средно!
За такова каква специалност искаш да кандидатстваш, няма никакво значение какво си завършил.

5.   От автора:
Много благодаря за отговорите!

При мен лично успехът от дипломата няма да има кой знае какво значение, защото за специалностите, към които съм се насочила, изпитите са решаващи, за двете ми евентуални "първи желания" дори не участва оценка от дипломата в бала. Така че аз не съм сред привилегированите, а дори съм в известен смисъл ощетена, понеже съм се подготвяла сама и ще разчитам на знания, изцяло получени от учебниците ;)

6.   Няма значение И кой университет си завършил! Имам приятели, които завършиха най-долните гимназии и после записаха някакво висше, колкото да завършат някаква специалност и всички живеят и имат по-добри професии от всички други включая и мен, които гледахме да завършим по-престижни специалности и университети!

7.   Гледам много хора се оплакват, че след завършване на престижно висше, нямат никаква реализация. Да, държавата е виновна до голяма степен, но като гледам колко се, , учи'' в тези университети, как повечето са добили опит само от дискотеки и купони, ми става ясно защо после не можели да си намерят работа. Как искате да стане това, ако дори английския не го знаете на много добро ниво? Не съм на мнение, че с много учене се преуспява, но със сигурност един човек, с каквато и да е специалност, може да работи в сферата, за която се е готвил сериозно. Ако не стане тук, то в чужбина. Друг е въпроса, че повечето хора ги МЪРЗИ, учили са неща, които не са им по желание, или имат кусур други извинения и причини, но това не им дава правото да изкарват държавата, ВУЗ-овете, другите хора за своя неуспех. Тоест, имат всички вина, но основната е вашата. И тя може се състои от редица и най-различни грешки.