Споделена история от Образование

Магистратура в България? Къде?
Завърших икономическа специалност и се колебая между СУ, УНСС и ЮЗУ.

Су има държавна поръчка , но е 3 семестъра, лекциите са всяка седмица и е по трудно като цяло.

УНСС- пак 3 семестъра и е платено.

ЮЗУ- има държавна поръчка , редовно и лекциите са по 10-тина дни на семестър и е само 2 семестъра, но пък университета не се ползва с много добро име..

Някакви идеи и мнения на хора , които са учили/учат магистратури в тези университети?

Коментари

1.   ЮЗУ, разбира се! Там е много лесно, не държат много на присъствие, изпитите се взимат лесно с преписване или плащане. Никой не вярваше, че ще стане нещо от мен а то и не стана де но ето имам 2 висши за разлика от някои, които се имаха за нещо много а едва изкараха и 1 и сега бачкат като даскали за мизерни пари.

2.   За мен човек учи нещо - бакалавър и най-вече магистратурата, защото иска да задълбочи познанията си в дадена сфера и наистина да научи нещо, а не само за дипломата. Това за мен означава, че имайки предвид финансовото си положение, би трябвало да избере най-доброто възможно. Най-реномирани са СУ и УНСС, така че ако имаш възможност отиди там. Все пак 1 семестър не е голяма разлика.
Ана

3.   Предлагам ти магистратурата да е извън България!

4.   ЮЗУ го изключи от алтернативите :) Освен ако не си от Благоевград и предпочиташ да си у дома.
Измежду СУ и УНСС - зависи каква специалност искаш да запишеш. Ако искаш сподели тук към какво си се насочил. За икономическа специалност или Бизнес администрация (Стопанско управление) мястото е УНСС, за друго - СУ. Само не знам дали имаш финансовата възможност да си платено обучение.

5.   Всички бългаски университети дават дипломи, а не дават знания. За тях трябва сама да се потрудиш. Аз преподавам в ЮЗУ ако искаш знания ще ги получиш, ако искаш купон ще го получиш. На човек можеш да му вземеш на да му дадеш.

6.   Много си зависи каква специалност си. Аз съм завършила магистратура в СУ, но понеже и бакалавърската ми степен беше там, за мен това беше най-логичното, просто продължих да уча в същата специалност и понеже започнах добре платена работа се записах задочно и не съжалявам, но просто моята специалност е такава, че можеше да си уча и сама.

7.   №5, много интересно - когато аз завършвах през далечната 1990, се получаваха и знания, и дипломи. Не се ли замисляш за какво получаваш заплата? И после само студентите били виновни, явно не е само там причината...

8.   ОТ автора: Икономическа искам, маркетинг.
Насочил съм се към чужбина, но още нямам средствата за това искам да се застраховам..
УНСС определено не е това което го искарват, а и нямам още пари да платя 3 семестъра по 900 лв и то за нищо общо взето,
В ЮЗУ ще ми излезе по 280 лв. на сем. и по-лесно ще имам отлична диплома..
А иначе в чужбина (Скандинавска страна) ще направя втора магистратура след време..
Но ме е страх да не се обърка нещо с чужбина и да остана без магистратура...

9.   От Коментатор №4: Ами като искаш ЮЗУ, а не искаш УНСС, каква точно е идеята на тази изповед? :) Какво трябва да коментираме?