Споделена история от Образование

Искам да стана хирург
Здравейте, искам да споделя моите мисли и да помоля за съвет. Знам, че е много рано, но напоследък се замислих за бъдещето си.. нашите все ме натискаха за медицина, но на мен преди изобщо не ми харесваше. Сега като се замисля е супер. Много искам да стана хирург, но откакто се помня в училище не харесвам биологията. Поне химията не ми е проблем, интересна ми е, както и всички други предмети в училище. Майка ми мисли, че е по-добре за мен да стана зъболекар, въпреки че заплащането далеч не е толкова високо. Казва, че хирургията е изключително стресираща и отговорна професия. И от друга страна тук в чужбина хирургията е 9 години, а за зъболекар около 5 години, мисля че беше. Искам да ме посъветвате кое е наистина по-добре за мен.. и изобщо да се захващам ли с медицина, след като не ми харесва биологията?

Момиче на 14

Коментари

1.   Биологията е задължителна, независимо дали я харесваш или не.

2.   Естествено, че парите са фактор при избора на професия, но при такива професии все пак би трябвало ти да решиш какво искаш да правиш - тоест избора не би трябвало изцяло да е финансов.
Иначе всяка една професия има и плюсове и минуси. Аз лично се възхищавам на лекарите, но за мен това трябва да е на първо място хуманна порфесия и да не се комерсиализира.
- хирург - можеш да бъдеш много видове хирург. Естествено, че е стресиращо, но пък помагаш на много хора. Трябва да имаш здрава психика и нагласа - представи си само да "ръчкаш" в мозъка на някого под упойка - това не е за всеки.
Като цяло не е за всеки да правиш аутопсии и т. н. - това е част както от стоматологичното, така и от медицинското образование.
- зъболекар - По-малко отговорно и стресиращо е. Но представи си да се занимаваш с недоволни възрастни хора, има хора с всякакъв дъх и т. н. Болките в кръста от постоянната наведена поза по време на работа възникват след няколко години.
Казвам ти тези неща не, за да те откажа - смятам, че което и да избереш няма да сбъркаш. Просто трябва да те водят желанията ти, а не лесното и парите. Защото лесно няма, а дори и да има едното е за сметка на другото. И двете професии са тежки и сложни, изискват упорство и задълбочени познания.
Биологията, която се учи в училище - особено като си на 14 сигурно си учил масово ботаника - няма общо с това, което се учи в университета.
Ана

3.   Не, естествено, че не ме интересуват само парите. Още от малка ме привлича с нещо да стана хирург, като страст е. И също искам да попитам дали в университета се учи само анатомия?

4.   До номер 1. Да знам, че без биология е невъзмонжо, просто исках да знам дали мога да бъда добра в нещо, което не ми е по душа и не ми е интересно.

Авторката

5.   Авторке, трудно е да бъдеш добра в нещо, което не ти е по душа и не ти е интересно. Въпросът е, че ти няма как да знаеш дали ти е интересно или не, тъй като това, което ти разбираш под биология и това, което бъдещите лекари учат е доста различно. Виж дали биологията от 8 клас и от 10 клас ще ти допадне. Ако си решила сега да решаваш, купи двата учебника и ги разгледай. Там има анатомия, болести, генетика на едно доста по елементарно ниво, но все пак ще добиеш представа. За медицина едно време се препоръчваха учебниците на Булвест, а не на Просвета.
Ана

6.   Благодаря ти много, Ана!