Споделена история от Образование

Кандидатстване - магистратура с нисък успех
Здравейте, за бакалавър съм учил немска филология и тъй като не съм бил никак прилежен през годините, средната оценка(държавни изпити и общ успех от предметите) ми е 3. 60. Още се страхувам да се дипломирам и се замислям за повторно явяване на държавен, за който да се напъна 4-5 месеца по-сериозно. Но пък не ми се занимава вече, прекъсвал съм 2 години, годините си напредват и нямам търпение за по-високоплатена работа вече.
След като изчетох форума на УНСС, нещата изглеждат съвсем на кантар. А за най-желаните магистратури направо мога да забравя. Максималният ми бал може да 9. 60 с пълно 6 на приемния тест, което е си добра фантазия. Не е лесна подготовката за този тест заради липсата на достатъчно инфо. Повечето хора изкарват 3-4. 50, но с по-добри дипломи влизат.
Друга възможност е за ЮЗУ, пратих запитване за две психологически специалности, в които мога да кандидатствам. Както и за специалностите от Стопанския факултет. Сега чакам отговори.
В някоя алабалистика сигурно ще вляза, но после не искам да се чудя какво ще правя и работя.
Та възпросът ми е за УНСС и ЮЗУ: през последните 5-6 години случвало ви се е да кандидатствате в някой от двата с такъв нисък успех 3. 50-3. 70 и какъв е бил резултатът? На всякави съвети ще съм благодарен!

Коментари

1.   Бъди спокоен, баловете много падат и с една подготовка влизаш.

2.   Спокойно,
те, магистратурите, са мегамаркети за дипломки вече. Щом имаш възможност да плащаш, почти във всяко българско ВУ си ценен магистър.

Поинтересувай се само за критериите за прием, защото, по мое време (по-миналата година), за магистърските програми се изискваше успех от 4. 50 нагоре.

3.   Здравей, един мой приятел влезе с 3. 30 миналата година, не помня каква специалност. Аз съм 8 клас и искам много да следвам География и История.. винаги съм искал.

4.   Ще влезеш, ама не се знае дали ще успееш държавна поръчка. Но за платена поръчка няма проблеми. Тези университети гледат само как да ти вземат парите....

5.   Ако те влекат информационните технологии и правото има една много хубава специалност във ВТУ "св. св. Кирил и Методий" - ИТ в съдебната и изпълнителната власт. На семестър, мисля, че е около 900 лв. Един познат я завърши - 5 семестъра, дистанционно. Разглеждал съм материали, смесица от право и информационни технологии. Та, въпросният човек влезе там с доста ниска диплома, около 3, 50-60. Но си изкара момчето и е много доволен.

6.   Отново последният: ЮЗУ ти е добра алтернатива. Имам приятел - професор във филологическия факултет там. От него знам, че за магистри няма проблем и лесно се влиза.

7.   Ама доколкото знам за да запишеш магистратура се иска определен успех приемен изпит. Така, че ако дипломата ти за бакалавър не е добре май ти остава варианта да запишеш платено, защото не отговаряш на условията за държавна поръчка. Ама все пак си провери в съответния университет какви са условията, защото аз съм завършила магистратура в СУ и само за там знам в подробности как стоят нещата.

8.   Благодаря на всички за отговорите! :)

УНСС ми е номер 1 вариант, тази специалност "Психология на управлението" в ЮЗУ много ми хареса като погледнах какво се учи. От много години чета на английски, защото това, което се издава на български като учебници и книги е доста ограничено и назад във времето и сферата. Въобще това трябваше да опитам да влезна след 12ти клас, но тогава вятър ме вееше на бял кон и вече ми е леко късно:). За ЮЗУ доста ме съмнява сериозността и реализацията после. Не случайно и в СУ, и в НБУ не можеш да запишеш магистратура по психология без да си учил първите 4 години.

Н2 - само в НБУ, сегашния ми университет, има изискване за 4. 50, в другите е по 3. 50 масово.
Н5 - това не ми звучи сериозно на първо впечатление. Все пак ще го погледна от интерес, благодаря:).
Н7 - държавна поръчка няма как, бакалавър съм с филология, а искам съвсем различна магистратура. Платено ще е:).

Така или иначе лятото/есента ще кандидатствам, дотогава има още една дата за държавен, може да се пробвам за един повишителен.

Поздрави на всички и весело доизкарване на чудната зима:)