Споделена история от Образование

Да уча ли агрономство в Лесотехнически унивесритет или не? Не знам с какво да се захвана след 12-ти клас.
Отчаян съм и не знам какво да правя след 12-ти клас. Бих следвал агрономство или растителна защита в Лесотехнически университет, но като знам във какво състояние са българските села и земеделие в България ме е страх, че когато завърша няма да мога да се реализирам. Много хора, които са от София, защото и аз самия съм роден в София през 1996г. ми казват, че ще успея, но когато отида в провинцията ми казват да не се захващам нито с агрономство, нито с растителна защита, нито с ветеринарна медицина. След тези изказвания не знам какво да правя и буквално се обърквам. Направо ми иде на моменти да се самоубия, а и не знам със какво друго да се захвана. Другия вариант е нещо в УНСС, но като гледам какви неграмотници влизат там направо ми става лошо, че на всичкото отгоре после определят - заплати, пенсии, икономика, БВП, финанси и други. Напоследък се появява тенденция, при която все повече финансисти и икономисти остават без работа. На фона на обезлюдяващото село и обезкостените кооперации и стопанства ми идва да съм се родил не през 1996-та, а през 1935-та. Сигурно отново ще ви се стори банална или клиширана историята за ТКЗС-тата, но агрономите и ветеринарите по това време са били на преден план, а да не говорим и за червените пари, които са взимали от стопанствата. Повечето от моите връстници вече са се ориентирали, а аз все още съм на един голям кръстопът и това ме натъжава. Няма нищо по-лошо от това да не знаеш накъде да тръгнеш, да нямаш интереси или да не знаеш със какво да се захванеш. Баща ми иска да се запиша фармация, но аз мисля, че това е много трудна специалност и въобще няма да се справя, а пък и нямам интерес към това. Когато бях малък ми дай явно да тичам след прасетата, а брат ми се влече по техниката и технологиите. Преди се смеех на тази история, която разказваше майка ми, но сега направо ми се реве. Във България влизането в даден университет е лесно, излизането също е лесно, обаче после пазара на труда и реализацията са много трудни начинания за младите българи. Страната ни има големи възможности в селското стопанство, защото каквото и да посееш на наша земя то винаги се хваща и дава реколта. Германия е добре икономически, но няма такива аграрни възможности като България например. Аз много пъти съм казвал, че там ядат гумени домати и единственото нещо, което сеят в нивите си е рапица. Поне от нея правят биогориво. :) Гледам, че румънците много ни надминават в това отношение. За съжаление както е тръгнало, скоро ще имаме внос на пшеница от Румъния, а нашата сигурно ще я батарисаме. Извинявайте, ако има нещо!!!

Коментари

1.   Здравей!

Не се чуди, а запиши това, което ти харесва! Аз исках да уча ветеринарна медицина! След 8 клас се записах в гр. Костинброд, там има такова училище. Изкарах го и след това исках да продължа висше в Лесото. Да ама не ме приеха и бях съкрушен. Както и да е приеха ме Екология... дипломирах се и сега си работя по специалността. Та мисълта ми е, че щом искаш да учиш агрономство учи. Не се притеснявай там ще завържеш контакти и повярвай ми земеделието няма да изчезне. А и винаги можеш да се реализираш и в чужбина!
Успех!!!

2.   Учи това което ти е на сърце!

3.   Здравей,
Аз смятам, че 100% не трябва да се отказваш,а да учиш за агроном. Ако не успееш да се реализираш в България, в Западна Европа ще си доста добре с тази специалност. Аз навремето се отказах от мечтаната професия - ветеринар или агроном, сега съм чиновник/икономист за 1000лв., но гледам на работата като на пари и задължение, а ми е интересно лозарство, животните, земеделие.....
Със сигурност един ден земеделието ни ще се оправи, макар и от чужденци, все пак сме "градината на Европа", а населението на света няма какво да яде, а възможностите за работа в Бг намаляват....

4.   Агроном е една от бъдещите професии, които все повече ще се ценят! Да не казвам в момента нашата фирма какви пари плаща на няколко агронома за консултация...

5.   Йеп, стара тема, но ще пиша, демек автора някога се сети да погледне. За съжаление земеделието ни е прогнило както всичко останало у нас за 25 години разруха. Така, такам, революция ни трябва. Но със сигурност бъдещето е в тази посока. (за изхранването на човечеството)