Споделена история от Образование

Икономически университет-Варна
Здравейте, бих искала да попитам за специалността Счетоводство и контрол.. скоро се явих на предварителен изпит по Български език и литература, целта ми беше 6, 00.. но изкарах 5, 00! Мисля да се явя отново този месец, защото не съм сигурна дали ще ме приемат с 20, 23 бал от максимум 24 :) Казват, че има много кандидати, има и недостиг на ученици.. но съм доста притеснена, а не остана много време!

Ще се радвам някой с опит да ме посъветва относно специалността, но най-вече ме интересува дали балът ми е достатъчен :)

Коментари

1.   За бала не мога да ти дам отговор, но за специалността определено мога да кажа, че точно в този университет си заслужава. Една от преподавателките е собственичката на Актив Варна - най-голямата одиторска фирма в Бг. Ако и направиш впечатление, може да те вземе при себе си, а там има възможности да растеш.

2.   да се включа и аз:
1. хората, които работят в Актив - хич не са доволни (виж из нета за какви заплати става въпрос)
2. СК като специалност във ВИНС е много добре, съгласен съм
3. СК обаче като професия - не мисля, че е ОК. Колко счетоводители познаваш и какви заплати взимат? Много неблагодарна работа, особено по време на годишните приключвания, както и в средата на месеца покрай ДДС–то. Познавам около 15 счетоводителя (да, и аз съм завършил СК там и много от колегите ми работят счетоводители) и мога съвсем спокойно да кажа, че страшно много ги гърчат, а взимат същите пари като друтие икономически професии.
4. Ако имаш намерение да ставаш одитор - на този етап - забрави. Или ще работиш за някоя голяма международна компания за не особено голяма заплата (имай предвид, че те са само в София) или няма да имаш клиенти. Да не забравяме, че преди да се явиш на изпита трябва да бачкаш 3 години при регистриран одитор, пповечето от които за този период плащат минимална работна заплата
5. Ако смяташ да се занимаваш със счетоводство - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО изкарай и такава магистратура. По възможност - пак в ИУ-Варна - нивото е много добро.
6. Имай предвид, че ако тепърва кандидатстваш - докато завършиш нещата сигурно много ще се променят, така че може да си заслужава риска. Успех.

3.   Здравей! Аз също ще кандидатствам в този университет. Ще ходя на изпит. Мисля, че имаш голяма възможност да влезеш там с този успех, не се притеснявай. А на изпита като ходи имаше ли въпроси от книжката, която е от университета?

4.   Такаа сега да ви кажа каква е истината. Първи курс съм във Винса, спец. Аграрен бизнес. Въобще не се притеснявайте дали ще ви приемат, понеже това ще стане, защото има огромен недостиг на студенти. Имам позната спец. Финанси приета с бал 14.. за какво говорим, при положение, че все пак говорим за финанси, не какво да е. Мен ме приеха с бал 20, 69 и моя е един от най-високите за специалността. Въобще не си набивайте разни филми, ще бъдете приети :))

5.   Благодаря ви много!!! :) Доста ми помагате... Относно въпроса на "номер 3"- ДА, въпросите са от книжката.. но само 60 от тях.. има 20, които не са! За всеки грешен отговор ти взимат по една точка, а ако не отговориш.. 0-ла точки! Моят съвет е да четеш внимателно въпросите, които не са от книжката и особено последните! И ако не знаеш отговора на някоя от задачите.. по-добре не отговаряй :)

6.   Аз влязох с тая специалност с бал 19. 11! Те приемат с бал 17-18, така че не се безпокой :D

7.   Завършил съм СК в ИУ-Варна и снея да твърдя, че подготовката не е нищо особено, да не казвам, че е доста слаба. Ако разчитате да влезете там и да излезете счетоводители-няма да стане. Най-добре е паралелно с ученето да започнете работа в някоя счетоводна кантора или изобщо някъде, като оперативен счетоводител, за да навлезете в материята. Някои от преподавателите ще се опитат да ви развиват теории, че едвали не, след като завършите сте готови за главни счетоводители. Не ги слушайте-това е пълна химера!!! Четете допълнително и най-вече започнете работа колкото е възможно по-бързо. Добре е да се ориентирате към големи международни компании, понеже дават шанс за развитие, а и там е истинското счетоводство. За магистратура в ИУ просто забравете, пълна загуба на време е, а и на пари.