Споделена история от Образование

Какво да уча??????
Здравейте! Сега съм в 9 клас и реших да започна лека полека да се ориентирам към някой университет, защото съм свидетелка на много ученици, които са в 12 клас, а още не са решили какво и в кой университет искат да учат. Не искам да правя тяхната грешка. Знам, че е доста рано, но времето така бързо минава. Мечтая да уча във Франция... имам възможността, но леко ме и помързява за съжаление. Иначе любимите ми предмети са Биология, География, Химия, Историята от части и ФРЕНСКИЯТ най-вече. Семейството ми ме тласка към Агрономия в Пловдив , тъй като се занимават със земеделие, но не съм сигурна дали самата аз искам да уча това и да се занимавам с него до края на живота ми. Като цяло въпросът ми е има ли развитие, ако уча природни науки? Не искам да съм учител!

Коментари

1.   Аз защо си мисля за биотехнологии? Хем ще угодиш на вашите, хем и на теб ще ти харесва. Биотехнологиите са приложими навсякъде-от земеделие до медицина.

2.   Да, има голямо развитие и реализация в природните науки, особено ако си умна и целеустремена, и си направиш труда да научиш английски език (езикът на който пише и комуникира цялата научна общност). В СУ можеш да завършиш за 4 години бакалавърска програма, за още 1 - магистратура, и за още 3 - докторантура, след което почти няма човек, който да е решил и да не е заминал за която лаборатория или голяма фирма по света е решил, при това - представяйки се отлично сред колегите си.
Не се подлъгвай по разни провинциални и частни университетчета с гръмки имена и нищо като покритие! Хеле пък платено... В СУ си имат и традициите в обучението, и съответния международен ценз, а и връзките после при реализацията с университети, лаборатории и фирми от цял свят.

3.   Щом ти вървят биологията и химията (дентална) медицина е вариант. Има глад за такива кадри и съответно реализация, вкл. и в чужбина. Щом не си убедена, че искаш да се занимаваш с агрономство, според мен по-добре не се хващай, че не е работа цял живот да работиш нещо, което не харесваш.

Иначе за следване в чужбина помисли добре, защото там ще трябва здраво, наистина здраво учене плюс много сериозно владеене на езика, като там ще продължиш да го изучаваш и общо взето не е лъжица за всяка уста. Щом сама си признаваш, че понякога те мързи, се замисли. Това определено не е за мързеливи. Освен това е свързано с големи разходи и не знам дали родителите ще могат да си го позволят. Съответно може да се наложи да спечелиш стипендия, което също не е лесно и не е сигурно, а и ще трябва допълнително да работиш там, което практически е много много трудно - работа, език, здраво учене по специалността. Помисли добре дали е лъжица за твоята уста. Иначе медицина можеш да си завършиш тук и пак да си работиш там, така че не съм убеден, че си заслужава цялото това напрежение да учиш в чужбина, особено ако е медицина.

4.   Лекар може, фармация също е хубаво и зъболекар. С това може да се занимаваш, щом те влече биология и химия, обаче не бързай да решаваш, щото и аз в 9 клас имах само 6 по тези предмети, обаче в 10 стана трудно и успеха ми падна.

5.   При положение, че си момиче надали агрономията е най-добрият избор. В девети клас ти харесват едни предмети, в десети ще са други.. според мен ти е твърде рано, за да решиш.

6.   Здравейте! Аз съм в 6 клас. И реших да се ориентирам към университет. Има ученици, които незнаят към коя посока да се ориентират след 12 клас. Баща ми казва да уча медицина, но намен това немие уместна професия. Мойто самочуствие е да уча право. Много ми върви Историята, Гепграфията, Биология включително химиия и Английски език. Затова съм решил да следвам право. В СУ. Мисля, че в България има реализация за тази специалност.

7.   Хубаво е да завършиш нещо но това по никакъв начин не те оправя в живота. Така че деца и родители моля не бъдете тъй наивни и спрете да гледате на образуванието като нещо свято и висше което те прави нещо повече от другите.

8.   По-добре ако имаш финансовата възможност си налегни на мързела и се подготви и насочи към университет в чужбина. В България нивото е много ниско, както откъм материална база, така и откъм начин на преподаване и самото организиране на учебния процес. Препоръчвам ти да се насочиш към нещо с медицинска насоченост, там работа и пари винаги има, а и търсенето е най-голямо, но си трябва здрав труд. Щом не ти се занимава с агрономия недей, не оставяй родителите ти да решават вместо теб. все пак от образованието ти зависи бъдещето ти. Изслушай съветите и аргументите им, но потърси и друго мнение (от учителите примерно) и направи самостоятелно своят избор. Съветвам те да комбинираш химия с биология, ако не ти се занимава с медицина. :)