Споделена история от Други

Работа в чужбина през лятото
Здравейте, края на месец май навършвам 18 и искам през лятната ваканция (от юли до края на септември да работя в чужбина, на бригада или каквото и да е, но не съм наясно как стоят нещата. Сам ли си организираш всичко, специални фирми ли подбират хора, а и къде е най-добре като заплащане и условия?
А ако някой има предложения(и свободни места) още по-добре. Благодаря предварително.

Коментари

1.   Ами малко си закъснял, мой човек. За бригада се подават документи най-късно февруари. Дори и да не е бригада, не става ей така от днес за утре. Да беше изчакал до 31. 05. и да кажеш "искам от 01. 06. да работя в чужбина". Иначе си има фирми, които ти намират работа и те пращат евентуално.

2.   Само и единствено, ако си студентка може да ходиш на бригада. Примерно влизаш да учиш сега септември за лекар и изкарваш учебната година първата която е, след нея лятото си на бригада и после се връщаш септември за втората година и после си решаваш дали следващото лято ще ходиш. Не се приемат хора, които не учат в момента или не са записани поне като такива.

4.   От 1 до 2

Не говори глупости, бил съм и студент, и на бригада. Имаше всякакви хора на бригадата, не само студенти. Дори и пенсионери от Полша имаше. Просто има фирми, които пращат на бригада, но има много фантоми, трябва да се внимава и да се проверяват в сайта на министреството дали съществуват. Иначе ако си студент, е по-евтино заминаването, защото те пращат от университета и не плащаш на фирма, а само самите разноски и път. Във всеки университет си има "кариерно развитие" или както там се води в съответния университет.

Иначе ако имаш познат (на който имаш доверие) да те дръпне при себе си, е най-добре. Хем може да ти каже дали си струва работата, хем може да ти удари рамо за квартира, за всичко, хем ще ти излезе по-евтино.

Иначе в Англия се изкарват добри пари, но работата е тежка и се живее на полето в каравани. Не че в САЩ не се изкарват, но се работи на 2 места, по 14-18 часа на ден с 1 ден почивка в седмицата. И дори и да спестиш, после трябва да ги оставиш в болницата. В Англия поне часовете не са чак толквоа и пак се изкарват по-добри пари, но все пак зависи и къде ще попаднеш.

Иначе в Австрия и Германия не е зле, но да работиш за немец/австриец. А ако можеш да научиш езика и да завържеш контакти, можеш да си живееш наистина добре.

По правило най-лесно се намира работа в скандинавските държави (вкл. Дания) и най-добре се спестява, но климата е кофти.

В южна Европа в момента е трудно изобщо да си намериш работа, още по-малко да изкараш нещо. В Швейцария има големи бюрократични спънки за източноевропейци.