Споделена история от Образование

Кандидатстване в Шотландия
Здравейте, както виждате от заглавието съм се насочила към Шотландия в момента съм 10 клас. Искам да ви попитам според вас възможно ли е да се подготвя за toelf ако сега започна курсове. Английският ми е на добро ниво малко по-високо от на съучениците ми, но никак задоволително. Също така и оценките са ми предимно 5ци. Смятате ли, че е възможно да успея. Да, знам вие не можете нищо да кажете, защото не знаете доколко съм амбицирана, но все пак ви питам човек със здрава подготовка от края на 10 клас до 12 дали би могъл да си вземе toefl с приличен резултат. Също искам да ви запитам, ако тук има хора живеещи, учещи в Шотландия нека разкажат как е животът там. Не, че не съм проучила всичко, но просто нали знаете всяка допълнителна информация би ми била от полза.
Благодаря ви за отделеното време и евентуално внимание.

Коментари

1.   Защо тоелф,в Обединеното кралство искат IELTS.
Тоелф-а е за Америка.

Не е невъзможно да се подготвиш за 2 години по принцип.Зависи от мотивацията ти и колко усилено учиш.

2.   Работя в Шотландия от три години, а от тази есен ще съм студент в Уелс, приеха ме магистратура. Накратко...

Ние няма как да знаем на какво ниво е твоят английски език. Повече или по- малко от на съучениците ти, на нас и теб това не ни върши работа.

Като един врял и кипял в тези неща мога да те посъветвам да зарежеш TOEFL. По- тежък е като формат. Започни да се готвиш по IELTS. Аз се готвих по последния формат. Подготвих се за два месеца.

Нивото ми владеене на езика преди започване на курса беше оценено на В2/С1, което казано с по- прости думи означаваше, че нивото ми е между Upper Intermediate и Advanced. На изпита по АИЕЛТС изкарах резултат 6. 5 (моята учителка каза, че това е под възможностите ми) от общо 9, а преди да започна курса резултата ми беше 5. 5.

Може би се питаш "добре де, ами откъде да започна"? Значи, отиваш в офис на Интеграл, освен със студентски бригади, те се занимават и с курсове по ТОЙФЕЛ и АИЕЛТС, включително и с кандидатстване в чуждестранни университети. Казваш им всичко това, което си написал на нас и оттам нататък те имат грижата. Ще ти дадат да решиш едно тестче по английски за определяне на нивото. По него ще се реши дали и как ще можеш да се подготвиш. Уеб сайта им е: www. integral. bg

Те ми придвижиха цялата документация относно Уелс и съм много, много доволен от тях. Според мен ще се справиш. Желая ти успех!

От Един Шотландец.

3.   Здравей, по случайност попаднах на темата и в момента съм студентка в Шотландия. Първо относно оценките - по моя информация, в момента за повечето специалности се изисква над 5. 50 и ситото за българи в момента е доста сериозно. С по-нисък успех, имаш вероятност за Дънди, но отново повтарям, зависи от специалността, към която си се насочила.
Също бих ти препоръчала да държиш ИЕЛТС, вместо ТОЕФЛ, но това си е твое решение. И за двата би могла да се подготвиш, без частни уроци - сама.
Относно живота в Шотландия - изобщо не е евтино, особено сравнено със стандарта на живот в България. Може да ти се наложи да работиш, докато учиш.
Хората тук са много приятна, не са завистливи и ти се дават възможности за реализация, стига да имаш качества.

4.   Изобщо не си давай парите за консултантски фирми като Интеграл! За две години, с ходене на уроци и прилично учене (не денонощно) ще изкараш необходимия резултат. Съгласна съм, че IELTS е по-лесен. И поздравления за амбицията отрано! (:

5.   Така, в нито един от трите коментара над мен не видяx едно пояснение, което да покаже защо IELTS е по-добър от TOEFL.
Аз и държах TOEFL, ето защо:
- гледах доста американски филми/сериали, бях свикнал с американския акцент
- англичаните (IELTS) държат да се използват повече и по - формални изрази в есетата, както и следят под лупа за граматиката, американците го дават по - свободно
- поне на мен ми беше по - лесно да говоря на PC, явявал съм се на FCE и бях много стресиран от speaking-a с британецът, затова реших да се застраховам. На IELTS ще говориш с човек за 10 -15 минути.

Та накратко това са трите основни разлики между двата изпита. Разбира се, ти имаш още 2 години, в които да подобриш нивото си и следователно да направиш своят избор. А относно Шотландия - от миналата година вдигнаха таксите в Англия до 9000 паунда на година, така че напливът към Шотландия расте и критериите се вдигат. Но си дай малко зор и може да успееш.