Споделена история от Образование

Въпрос относно осигуровки и Университет
Здравейте. В момента съм на 20 и пропуснах една година за кандидатстване, но тази ме приеха РЕДОВНА форма на обучение в Пловдивския Университет. До Декември месец 2013 съм си плащал всички осигуровки сам. Но от Декември 2013 и от началото на тази 2014 година досега не съм. След няколко дни смятам да си ги платя всичко до април месец поради липса на финанси, но през август ще си оправя и останалите месеци.

Въпросът ми е дали това ще окаже влияние за осигуряването ми, когато постъпя в университета?

Другия по-важен въпрос е, че съм с починал родител. Когато бях ученик получавах пенсия в размер на 100лв. До колкото разбрах от родителите ми ако сега ме приемат редовна форма на обучение (приеха ме) при започването на учебната година в университета пак ще ми се възобнови. Така ли е? И ако е така... как трябва да бъде задвижен този въпрос? Трябва ли да попълня някакви документи в университета, къде трябва да стане това? В коя институция да отида и да задвижа нещата?

Ще се радвам ако ми помогнете с всякаква информация по тези въпроси.

Коментари

1.   Когато имаш повече от 3 мес. неплатени за последните 3 г. си губиш здравноосигурителните права. А ако ги изгубиш, трябва да си платиш всичко за последните 3 г. (без да остава и месец неплатен). Като започнеш да учиш държавата ще ти плаща осигуровките. Но въпреки това няма да имаш права. Едва когато си платиш всичките липсващи месеци за последните 3 г. заедно с лихвите, тогава ще имаш права. Т. е. трябва да си ги платиш сам от януари до август, а от септември те поема държавата, стига д си редовно обучение и да нямаш 26 навършени. Ако си задочно не става. Ако случайно до 26 не си завършил, пак трябва сам да се оправяш от там нататък. Иначе по 16. 80 на месец се плаща плюс лихвите за забава. За всеки месец осигуровките трябва да си ги плащаш до 25 число на следващия месец. От там нататък текат лихви за просрочие някъде около 10% на годишна база. Т. е. за всеки нплатен месец дължиш по 1, 70 лв за всяка година просрочие.

2.   Имаш право на помощ,обърни се към НОИ,там ще ти пояснят какво трябва да направиш.Успех:)

3.   Честито! Относно пенсията да, тя ще се възобнови. Трябва след като се запишеш вече като студент да вземеш бележка от университета, че се водиш такъв и да я отнесеш в НОИ. И мисля, че ти я изплащат за миналите месеци. Поне при мен е така. И аз съм с един родител. Завърших май месец и в НОИ ми казаха, че ще ми я изплатят за месеците юни, юли, август и септември и след това ще си я продължат по старо му всеки месец.

4.   Най-добре е да се обърнеш към администрацията в университета, защото това са специфични въпроси и да не те подведе някой тук.

5.   Аха. Да на 20 съм в момента, приет съм, както казах :). И нямам платени само за декември 2013 и за месеците от началото на тази година досега :). Ще платя до Април, а останалите и идния месец.

Ще отида до администрацията на Университета и ще попитам как стоят нещата :).

Все пак някои да е запознат с това на кое място точно трябва да се отиде или на бюро "Информация"?

6.   питай в счетоводството, те трябва да са най-добре запознати. ако не - учебен отдел, който се занимава със студентите.

7.   Автора, Благодаря ти за бързите отговори хора :). Пожелавам ви всичко най-добро!!!

8.   Аз също съм с един родител и началото на годината навърших 18 и от училището ми казаха, че няма вече няма осигуряват те, а тези, които ми давват парите за пенсия. Това вярно ли е?