Споделена история от Образование

12 клас, а после на къде?
Здравейте! Реших да споделя в този сайт проблема си, а именно най- накрая да реша какво да следвам след 12 клас. Тази година ще съм 12 клас и имам чувството, че времето ми изтича, а все още не съм решила какво да следвам. Знам, че със сигурност няма да е нещо свързано с техничесkи специалности или математика... и също така че няма да продължа образованието си в България... Колкото и трудно ще ми бъде предпочитам да отида в Германия (след 5 години учене на този немски).. Но пак си остава въпроса – каква специалност? По принцип имам отлични оценки в училище... Отдава ми се биологията, но не искам да ставам лекар. Знам, че има и купища други специалности свързани с биология освен медицина, но това не прави избора ми лесен. Вкъщи не ми помагат особено с избора, пък и да знам на 17 съм и избора си е лично мой и трябва сама да си реша, но много малко хора знаят, с какво искат да се занимават в бъдеще, когато са на 17г. За жалост аз не съм една от тях. Нито имам финансова възможност за професионално консултиране, нито онлайн тестовете ми помагат с решението.
Ще съм ви благодарна, ако ми дадете съвет

Коментари

1.   Е, аз пък от 10 годишен знаех с какво ще се занимавам и какво ще уча. Станах един от най-добрите я областта. Сега не работя това, което учих - просто ми доскуча в един момент и станах добър в друга област.
Животът е... рулетка, театър, приключение - както искаш го разбирай.
Представи си - сега се терзаеш какво да учиш. Тръгнеш да следваш, но в 3-ти курс ти направят предложение за работа от голяма международна компания, на което не можеш да откажеш. Започваш работа, но на втората година един от най-големите шефове на компанията ти предложи брак и ти приемеш. Впоследствие се реализираш като фото модел.. :)
Найс, а?

2.   Имах същия проблем преди години. След като завърших 12 клас, една година се чудех какво да започна. За това време успях да мина през доста избори , но в крайна сметка стигнах до това , в което се развивам и до днес. Така че, не бързай за никъде. Имаш време. Колегите ти в Германия, не започват висшето веднага след гимназията. Все пак, от висшето ти зависи професията, и е добре да помислиш...

3.   Интересно имаш пари за следване в чужбина, но за професионално консултиране/ориентиране нямаш? !? !

4.   към номер 3- Следването в Германия е безплатно... 2/3 от студентите учат и работят... и така се издържат сами.. ще следвам техния пример :)
-авторката

5.   Авторке, следването в Германия не е съвсем безплатно - по мое време имаше такси от 500 евро 150 евро за обработка на документи. Тези 650 евро трябваше да ги платя до началото на всеки семестър иначе няма заверка и те гонят от университета!
От 01. 10. 2014 г. отпадат и в последните провинции 500 евро, но таксата за обработка на документи остава месечно 80 евро за здравни към 50 евро за карта за транспорт. Освен това трябва да живееш - наем, храна, учебници, компютър, телефон, за държавна телевизия задължително 15 евро месечно дори да нямаш ТВ!
2/3 от българските студенти работят, но при немците не е така. Много малко работят и само от леки специалности, взимат пари от техните, имат детски и социална стипендия, на които ти нямаш право, защо да работят? Тези хора учат и са ти конкуренция. Въведоха и присъствие, което преди го нямаше, въведоха доста лекции и упражнения да са на английски - т. е освен немски на ниво В2 ти трябва и английски поне не В1.
2/3 от българските студенти работят и учат по принуда, но само 10% завършват. Дори министър лъга, че бил завършил в ТУ Мюнхен, ама само се записал.... от 20 българи в моята специалност завършихме само двама.
Съветвам всички млади хора да не ходят да учат Бакалавър в Германия, защото е огромна вероятността да не завършат, да не говором за разходите и зсгубеното време. Завършете си в добър бг. Университет Бакалавър, ще имате образование, години някакви, а после цяла Европа ви е в краката с хубавата оценка от България - кеф ти Магистър в Германия, кеф в Испания или Великобритания - всичко е на английски, имаш от самото начало общежитие не като мен да чакаш 2 години и дя плащаш 450 евро наеми, има и стипендии от фирми.
Успех

6.   Скъпи номер 5 винаги има надежда.. не можеш да я съветваш да си остане в България и да се скрие тук.. като иска нека пробва.. не можеш ли да и дадеш някакъв съвет как да и е по-лесно в чужбина вместо да се опитваш да я отказваш.. все пак си бил там и имаш опит

7.   До номер 5: Не знам ти за коя Германия говориш, но си в грешка. Аз плащам 62 евро на семестър за административни такси и билет за транспорт в целия град и околността. Стая и за 200 евро се намира, а и храната не е скъпа. Аз работя 60 часа на месец за 450 евро и ми стигат заедно с помощта от родителите ми. Бакалавър в Германия излиза много по-евтино от този в БГ, а и после имаш по-сигурна реализация.
Мила авторке, гледай смело напред и не се колебай. Всяко начало е трудно, но с труд всичко се постига. Успех :))