Споделена история от Образование

Английски - СУ, подготовка за 1 година ?
Здравейте, тази година ще бъда 12-ти клас и съм решила да уча финанси като съм се насочила към СУ. За специалността там обаче трябва да се явя на изпит по английски, та въпросът ми е към тези, които са наясно : На какво ниво се развнява този изпит? Аз съм на ниво Intermediate и имам една година, как мислите, възможно ли е ако ходя на курсове/уроци всеки ден и наистина наблегна на този език, да се подготвя за изпита и да достигна нужното ниво, защото ако няма шанс по-добре да се насоча към УНСС.
Ще се радвам да чуя вашите мнения и съвети!

Коментари

1.   Необходим ти е английски на ниво Б2, минимум. Ако не знаеш какво е Б2, това е нивото Upper intermediate. Ще те попитам направо- къде си била досега толкова години, че в 12 клас владееш английски едва на ниво Intermediate? Трябва да ти кажа, че аз не съм завършил езикова гимназия, но в 12 клас перфектно знаех английски поне на ниво C1-C2. Можеш да надградиш своето ниво, доколкото разбрах ти си на ниво B1-intermediate. Но знай, че трябва да си много добре по математика, без нея няма да се оправиш. Сега отвори сайта на Софисйки университет и виж Стопанския факултет. Информирай се за това, което те интересува- ето https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/stopanski_fakultet Ето ти е за специалност Икономика и финанси- https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/stopanski_fakultet/specialnosti/bakalav_rski_programi/stopanski_fakultet/ikonomika_i_finansi_priem_ot_2014_g А това е балообразуването за специалността https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovatelno_kvalifikacionna_stepen_bakalav_r_i_magist_r_sled_sredno_obrazovanie/kandidatstudentska_kampaniya_2014/baloobrazuvane/stopanski_fakultet/ikonomika_i_finansi

2.   Имаш доста добър шанс!
За подготовка - СУ издат книжки за кандидат-студенти с пробни изпити по английски. Отиди до книжарницата им в ректората и попитай там. Преди няколко години бяха по 5-7лв, 5 книжки са общо.
Изпита не е труден ако си подготвена, щом отсега си започнала да се притесняваш за него, значи ще се справиш.

3.   От номер 1: Номер 2 е права, има такива книжки, но мисля че бяха 7. Потърси ги в интернет, всяка беше по 7-8 лв. Но имам една идея за теб-, не е задължително да държиш изпит в СУ. Можеш да кандидадстваш и с матура(ДЗИ) по английски, която е много по-лесна. Ето какво пише в сайта:

За допускане до участие в класирането за специалностите Икономика и финанси и Стопанско управление в Стопански факултет е задължително кандидатите да отговарят на следните условия:

- успешно издържан държавен зрелостен изпит (ДЗИ) по английски, немски или френски език;

Или

- успешно издържан кандидатстудентски изпит по английски, немски или френски език;

Или

- сертификат за владеене на чужд език на равнище минимум В2 по Общата европейска референтна рамка за езици, както следва:

за английски език: Cambridge English - Proficiency (CPE), Advanced (CAE), First (FCE); IELTS; Oxford Test of English;

- TOEFL IBT с точки над 80;

- TOEFL CBT с точки над 200.

за немски език: Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz (KMK) - Stufe II; DSH, DaF

за френски език: DELF / DALF. ь

Все пак аз не те съветвам да правиш това. При този случай ще имаш по-висока оценка и може би по-лесно ще влезеш, НО имай предвид, че се преподават предмети изцяло на английски, затова е добре да го знаеш на ниво Б2.

П. П. Утре Носете Съответната Сума не ти трябва!