Споделена история от Образование

Корупция в ИУ- Варна?
Здравейте, ако има някой, който учи във ВИНС-а, може ли да каже, наистина ли има корупция в този университет? Аз си мислех да запиша там, но познати ми казаха, че в него има много корупционни схеми. Нямам финансовата възможност да си плащам за изпити, затова Ви питам. Ако наистина има корупция, то тогава ще трябва да се насоча към друг университет. Вие какво бихте ми препоръчали? Да се запиша ли в ИУ-Варна, въпреки тези слухове или да отида другаде?

Коментари

1.   Завършил съм там, корупцията е сведена до минимум. Навсякъде по света има корупция, но последните 10 години наистина е много строго. В УНСС знам, че било в пъти по-зле.

2.   Навсякъде в България има корупция, във ВИНС-а също, макар че аз лично докато учих там нямах проблеми с това.

3.   От автора- Номер 1 и Номер 2, а какво ви е като цяло мнението за ВИНС-а? Препоръчвате ли ми да запиша там? От месеци съм много разколебан- заслужава ли си да запиша в ИУ-Варна (става дума за задочно, Финанси) или не?

4.   ВИНС след като завършиш нямаш много шанс за реализация,защото там се изкарва лесно диплома и такива като тебе има с лопата да ги ринеш.Винс другото му име е - влизаш излизаш нищо не ставаш,За абривиатурата исках да кажа

5.   Никой няма да те кара да си плащаш, за да взимаш изпитите, не се притеснявай. Аз не уча там, но тези неща не стават просто така.

6.   От автора- Номер 5, а какво мислиш за ВИНС-а като университет? Заслужава ли си да запиша там Финанси, задочно или не?

7.   От автора- Номер 4, какво по-точно имаш предвид? Работодателите ли не искат хора от ВИНС-а? Аз си мислех за СУ като алтернативна възможност, но там пък ще ми е трудно финансово. С диплома от СУ ще си намеря ли работа? Аз не искам само диплома на хартия, а диплома, с която да мога ДА СИ НАМЕРЯ РАБОТА. Наистина ли с диплома от ВИНС-а нямам голяма възможност за реализация и да се насочвам ли категорично към СУ?

8.   От коментар 1. Относно реализацията, много неща зависи от тебе. Ако ти е трудно финансово запиши ВИНС-а и след това магистратура в СУ или в УНСС. Повярвай ми в СУ никой не учи, вечно по кафенетата и в УНСС е така. Във ВИНС почнаха да държат вече здраво. Аз ти препоръчвам редовно объучение, много ще научиш повече от задочното. Никой не възприема задочното сериозно.

9.   От автора- Номер 8, наистина ли изобщо не си заслужава да записвам задочно? Няма ли да имам успешна реализация после, ако завърша задочно? Работодателите имат ли някакви предрасъдъци към задочните студенти? Можеш ли да ми дадеш повече информация?

10.   Запиши задочно, ако смяташ да работиш. Ако не искаш да работиш и искаш спомени от тия години, ти препоръчвам редовно. По мое лично мнение работодателят ще те възприеме на сериозно ако си редовно обучение.

11.   Завърших ВИНС-а и не съм чула някой от моите познати да си е плащал за изпитите. Ако се прави системно, би трябвало да се носят поне такива слухове, а докато бях там, нищо подобно не е стигнало до мен. Никога никой не ме е карал да си плащам, за да си взема изпитите. Смятам, че ВИНС-а е университет, както всички други в България (държавни), които има своите недостатъци, но мнението ми е, че особено за всички икономически специалности, все още има по-голяма тежест от СУ, например, където Правото е на първо място. Мисля, че няма да съжаляваш, ако запишеш там, най-малкото защото смятам, че Варна е по-хубав и спокоен град от София, но това е въпрос на вкус. Наистина задочното е обикновено за работещите, и няма смисъл да записваш задочно и да не работиш, най-малкото защото таксата ти ще е тройно по-голяма от редовното, за 4 години, това е огромна разлика в парите. Иначе, чувала съм преподаватели да казват, че задочниците са дори по-сериозни от редовните студенти, защото са дошли с точно определена цел и учат сериозно. Отново е относително, зависи на какъв работодател ще попаднеш. По принцип, след като двете форми на обучение са равностойни и дипломата, която получаваш е една и съща, не би трябвало да гледат на теб с друго око, но.. никога не се знае.

12.   От автора- Номер 11, ти ми каза нещо, което ме озадачи. Как така таксата за задочното ще ми е тройно по-голяма от тази за редовното? Ти нали говориш за бакалавърка степен на образование? В сайта на ВИНС-а пишеше, че таксите за редовно и задочно са еднакви и че няма разлика в заплащането за държавна поръчка. Какво имаш предвид? И още един въпрос- вярно ли е, че задочниците сами трябва да си намират материалите, по които трябва да учат или си имат учебници от университета?