Споделена история от Образование

Висше образование в Норвегия
Здравейте! От доста време се замислям за висше образование в Норвегия. Знам малко норвежки (той ми е втори език в училище). Бих искал да разпитам малко за обучението там, за цената на живота там и т.н (там образованието е безплатно доколкото знам). Благодаря предварително!

Коментари

1.   Здравей! Вуйчо ми от 20 години живее в Норвегия и смея да твърдя, че в момента това е най-добрата икономически и финансово държава. Стандарта на живот е много висок. Паричната им единица е в хиляди и мисля, че беше от порядъка на едно към четири. Образованието не е в никакъв случай безплатно, напротив доста скъпо платено. Но с огромната разлика, че имат всевъзможни стипендии, които могат на 80% да ти покриват разходите. Норвежкият ти трябва да е перфектен! Все пак е самостоятелна монархия.

2.   Образованието е безплатно. Плаща се само семестриална символична такса. Общежития има, но не им знам цените. Цените и стандарта на живот е ужасно висок. Ако имаш няколко хиляди лева да инвестираш в образованието си давай. Моят съвет е изкарай си бакалавър в по-евтина страна и запиши Магистратура тук. Тя е само година и полвина, две и можеш да работиш нещо почасово, за да се издържаш. Аз живея тук и също мисля за втора Магистратура да изкарам тук. Осло е най-скъпият град в света, а Норвегия е с един от най-високите стандарти на живот. Заплатите са много високи, но и цените са доста солени. За пример ще ти кажа, че градски транспорт билетче струва от 8 до 12 лв в зависимост в кой град си, а нормалният хляб е от 5 до 10 лв. Можеш да си направиш сметката колко ще струва едно общежитие, храна, траснпорт и тнт. Иначе страната на мен много ми харесва и хората са много отворени към чувденците. Образованието може да е изцяло на Английски език, а за работа искат добър Норвежки. Успех!

3.   Цените са, меко казани огромни. Не знам дали ще намериш по-скъпо място на света, от това (говорим като цяло, не за някой богаташки квартал). Образованието е на ниво, защото се държи на него и е безплатно, освен няколко специалности. Фатктът, че говориш дори и малко норвежки, ще е огромен за теб старт. Само искам да знаеш, че преди дни, бях на стотина километра от Осло, с едни познати и в 10 часа сутринта си беше още мрачно, а беше едва края на септември.
Но ако се установиш там, учиш и работиш, правиш контакти с хората, ще си много добре.

4.   До номер 3 от номер 2: Аз живея в Осло и тази сутрин съмна в 6:30, 7:00! Зимата съмва в 8:30, а става тъмно след 3 слетобяд т. е. разликата с България не е чак толкова голяма от порядъка на 2 часа. Абсурдно е да се твърди, че в Осло се съмва в 10 сутринта пък дори и за зимата. Най-вероятно е било мрачно ако е било лошо времето. Лятото е по-неприятно понеже не се стълва напълно, а остава все едно при нас в 5 сутринта преди да съмне и така до към 4 сутринта, когато съмва. Това е за Осло, не за северната част. Там е друго нещо.