Споделена история от Образование

С какво да се храни един студент?
Здравейте,
Студент съм за първа година и съм в нов град, много по-голям от родния ми. Сам съм на квартира (стая от къща), но няма кухня/кухненски бокс и не мога да си готвя (а готвя много хубаво). Не ходя на студентски стол, а си взимам продукти за вкъщи - многозърнест хляб, масло, мед, тахан (който обърквам с мед), мюсли, кисело мляко, някакви колбаси (които са много вредни), лютеница и от време на време някой снакс. Никак не е здравословно храненето ми, но идеята е да спестявам пари за сметките. Тия колбаси са си чиста отрова, натъпкани с мазнотии. У дома готвих, с цел да помагам на родителите си, а и защото ми харесва. Организмът ми не реагира благоприятно на рязката смяна на хранителния режим, климата на новия град... първата седмица получих обрив, абе чудо като цяло. Като си ходя до родния град ще си взема протеина, който допълва някои от хранителните вещества, от които се лишавам.
Ако е възможно да дадете съвети какви храни да си взимам. По възможност да са засищащи и колкото може по-малко вредни. В последно време пия мултивитамини и когато имам възможност купувам плодове и зеленчуци, но всичко зависи от бюджета.

Коментари

1.   Или яж на стола, или си купи някакво малко котлонче, може и от онези печици с фурничка и котлонче отгоре. Ако имаш тераса, може там да готвиш. Ако имаш микровълнова, също е вариант, някои неща например като гювеч в стъклена тенджера.

2.   ами ходи на студентски стол моето момче

3.   А бюджета е?

4.   Вземи си едно портативно котлонче за контакта и на него готви. Не говоря за миришещи манджи и подобни, но за супи, спагети и варени ястия ще свърши работа.
Втория вариант е да готвиш на пара - вземи си уред за готвене на пара, той е на етажи, може едновременно да сготвиш 3 неща.

5.   Прави си студентска пържола-филия,масло,подправки и пак филия.Да ти е сладко!!!

6.   с тези гадни салами няма да издържиш много. купуваш котлон, готвиш и ядеш фалафели от време на време. това е

7.   От храна не се пести. Всичко ще си върнеш накрая за лекарства.

Купи си парти-грил или някаква скара и си печи кебапчета.

8.   Яж студентски сандвичи - 2 филии по средата с хляб.

9.   Купи си малка фурна с котлон. Но не микровълнова фурна - не са здравословни! Колбаси не яж. Купувай си плодове, зеленчуци, яйца. Все пак за протеини и докато още нямаш домакински уред, може да се храниш на стол. А може и да си купуваш бебешки бурканчета с храни -- те поне не съдържат консерванти и др. вредни съставки. Яж ядки като фъстъци, орехи, бадеми. Също приемай мляко - прясно и кисело. На стол, все пак те имат различно меню всеки ден.

10.   Плодовете, зеленчуците и ядките може да се приемат сурови, а избор голям. С един котлон ще имаш доста алтернативи - супи, макарони/спагети, варени яйца, картофи, яхнийки. За млечните продукти отдавна е доказано, че са вредни, за месото е малко спорно. В столовете готвят доста мазно и хигиената е лоша според мен. От веригите да си купуваш готови неща също го изключих като опция, защото са често недопечени, прекалено солени или мазни. Пък и всеки знае, че се готвят продукти, които са с (почти) изтекъл срок на годност. Заведенията за бързо хранене - тип бургери, дюнери, палачинки, сандвичи, китайско и прочие ги изключи, освен ако не целиш да качиш някое друго кило и здравословни проблеми...

11.   От автора:

Номер 10, заведенията за бързо хранене не ме изкушават по никакъв начин. Там не се продава храна, а отрова. Това с котлона ми допадна, ще погледна за нещо на ток, понеже съм анти-фен на газта. Направих си сметка и е удобно да си взимам по-често зеленчуци, вместо купени салати, например. А за млечните продукти защо да са вредни? Много обичам прясно и кисело мляко, понеже се поддържа добра физическа форма. Ще се информирам в нета все пак.
Благодаря на изказалите се, ще продължавам да следя развитието по темата.

12.   Ми те студентските столове за това са създадени, защото на всички им е ясно, че малко студенти имат възможност да си готвят. Вярно, храната в тях не е като в луксозен ресторант, ама и не е толкова зле, пък и е сравнително евтина, а и е хубаво от време на време да хапваш нещо топло, не се живее само на филии с колбас и лютеница. Пък и идеята да си вземеш едно котлонче хич не е лоша, ей така да имаш нещо, ако за вечеря решиш да си приготвиш нещо. Сега си първи курс и сигурно ти е трудно да свикнеш, ама ще видиш, че нещата ще си дойдат на мястото и докато завършиш ще си се оборудвал отдавна с всичко необходимо.