Споделена история от Образование

Висше образование в Швейцария
Здравейте,

студентска съм първа година в България. По стечение на обстоятелствата загубих голяма надежда за реализация в специалността, която изучавам.

Водена от желанието да посетя Швейцария и да уча там, застанах пред най-съществения въпрос - ще мога ли да си го позволя. Видях някакви такси от около 30 000 швейцарски франка годишно, което е непосилно за мен и родителите ми. Дори и да започна работа там, защото имам стаж по професията, която ще изучавам, отново ми е непосилно да събера парите за всичките години на обучение.
Гледах главно в сайта на Скай Лайнс - не видях стипендия, която да поема обучението /или поне част от него/ в Швейцария.

Е, възможно ли е, има ли някакъв начин да получиш качествено образование, ако не си роден със сребърна лъжица? Знам, че във Великобритания и Германия таксите са много по-достъпни, че "на запад" родителите събират пари за колеж на децата си, още от детските им годинки, но все пак има ли някаква алтернатива!?

П. С. Въпросът ми е отправен към тези, които вече са се занимали с проблема и имат мнение, сформирано на база РЕАЛНИ наблюдения. Благодаря! :)

Коментари

1.   Сестра ми учи магистратура в Женева. Има стипендия, коя покрива по - голямата част от таксата.

2.   Здравейте! Аз съм момиче на 16 години.. От 4 години не живея в България (ако има значение де).. И аз като теб много искам да посетя Швейцария, но не само посещение, а и следване учене.. Бих се радвала на всякакъв вид информация, защото и нашите не могат да си позволят толкова скъпят живот за който всички говорят.. :)

3.   Извинявам се, но Швейцария е Швейцария не защото дава, а защото знае да взима. Внасят си добре обучени кадри, без да инвестират в образованието им. Привличат ги със спокоен живот и добър стандарт на централно място в Европа. Така че според мен пътят е по-скоро такъв: следване във Франция или Германия и после реализация в Швейцария. Швейцария за студенти е много скучна, но за семейни на средна възраст е ок.

4.   За Германия - в нормален държавен университет (да кажем, че 99% са такива), таксите са до 250-300 евро, като включват в общия случай и семестриален билет за градски транспорт. Месечно издръжката зависи от човек до човек, от град до град - да кажем, долна граница към 500 евро/месец. Това без самолетни билети и такси май. Вече има доста Fachhochschulen (University of Applied Sciences, долното стъпало откъм "престиж" (? ! ) в академичната сфера), които не изискват от теб да знаеш немски. Езикът е обаче най-големият ти плюс, стига да го владееш.

За Швейцария - тази агенция, която си гледала, предлага явно главно частните колежи (по туризъм, предполагам). В Швейцария има държавни (кантонални всъщност) университети. В тях квотата за чужденци е до към 25%, а таксите за нас са от порядъка на 6000 франка годишно (мисля, че към 2500-3000 франка/семестър). За живот - зависи от града пак. В немскоговорящата част Цюрих е център, там е наистина чувствително по-скъпо. Има и голям проблем с недостига на жилища. Sankt Gallen е откъм 1000-1300 франка/месец една идея "по-нескъп", обаче е град със само 70 000 души население. Има и разни възможности за кредитиране, но вече това е още по-индивидуално.

P. S. : От личен опит и първа ръка информация говоря.

Успех!