Споделена история от Образование

Да кандидатствам ли ?
И този път, моля, хората отговорни за публикуването на историите, за ми я публикуват.
Първо ще помоля модераторите да публикуват въпроса, защото ми е наистина важно.
Така, въпроса ми е кратък. Искам да кандидатствам в медицинска академия - стоматология. Имам призванието. Справям се повече от добре по химия и биология. Втора година фармация съм, само че в Софийския. Харесва ми професията на лекаря по дентална медицина. Но питането ми идва от факта, че когато завърша ще съм вече на 25 - 26 години. Отделно, че не ми иска да пропилея две години ей така от живота си. Моите връстници вече ще се завършили там, каквото са искали и ще са почнали стажове, работа и така нататък. Някои вече може и деца да имат. А, аз, какво, тепърва ще почвам да търся работа по специалността и т. н.

Коментари

1.   Не съм убеден, че разбрах какво точно питаш, но ще се опитам да ти отговоря. Имам позната, която учеше фармация и след първата година се прехвърли медицина с приравнителни. Така че това е единия вариант, за да спестиш някоя година.

А дори и да не успееш, завърши си и после си кандидатствай наново. Не си престаряла, живота е пред теб. Имам поне 6-7 познати, които тепърва на 30-30 и няколко започнаха да учат за медицински сестри. Дори имам една друга позната, която е 66 набор и сега е първа година мед. сестра, т. е. ще завърши най-рано на 52.

Човек се учи, докато е жив. Не ти пречи дори и с дете и мъж да учиш. Жена ми в момента също учи второ висше и то редовно и то първа година, макар че е на 28 и имаме дете на 3.

Когато има желание, такива оправдания като възраст, просто са смешни. Никога не е късно, даже по новините даваха баба, която е студентка на около 70, не помня точно. Но това и е било мечта и чак сега намерила възможност женицата. Но аз и правя евала, че следва мечтите си и е смела и не се оправдава.

Братовчедка ми също започна късно да учи, връстничките и бяха вече завършили и с деца. Но в крайна сметка тя се реализира най-добре от тях. Сега живее в Лондон и работи по специалността за доста добри пари, дори и за техния стандарт, а дори не знаеш английски при кандидатстването, но се стегна и завърши и английски научи и замина.

Тъща ми е започнала да учи след 30 и то с две деца и вдовица, яла е мухлясъл хляб, за да може да си плаща семестрите и е живяла като скот с двете си деца в общежития, а сега е една от най-добре платените в областта си в нашия град.

Така че дерзай, всичко е до желание и инициатива.

2.   По-добре сега да загубиш две години отколкото после цял живот...
Тези две години ще минат бързо, а и не мисля, че ще са загубени.
... мнението на човек, който не е рискувал като теб и сега се чуди какво ли е щяло да стане, ако е бил променил нещо...
Успех!

3.   На 25-26 години са на преклонна възраст, да ти кажа!
И какви години от живота ще си губиш - той е много по-дълъг, отколкото можеш да си представиш. До 65 години все ще работиш, ако имаш сили и желание - и след това.
Иначе можеш по индивидуална програма да вземеш 5 години за 3, по някои дисциплини да се явиш на приравнителен, без да караш курса семестриално, а други направо ще ти ги признаят като крайни оценки.
Както си решиш, но няма защо да бързаш - "хубавото" няма да ти избяга :)

4.   Давай, щом го искаш, някои хора учат и на по-късна възраст..

5.   Мила, до 29 - 30г. никога не е късно. Давай смело, но си избери едно нещо, не учи и тук и там, избери едно от всичките неща и задълбай в него.

6.   Автора.
Само да уточня. Аз съм момче.