Споделена история от Образование

Има ли много като мен в МУ-София
Искам просто да знам, за да не се чувствам като глупачка... Късно реших какво искам да правя с живота си, за това и нямах време да успея. Учих в учлище където са учеха специални предмети. Завърших НФСГ тази година, но накрая реших, че искам да уча в Медицински университет-София. Сега ще изгубя една година докато ида да уча там. Ако ме приемат ще ида в МУ-Сф на 20 години, а не на 19. Местата там са силно ограничени и приемат общо по-малко от 200 момчета и момичета като държавна поръчка (платените са скъпи около 7000 и няма възможност да се прехвърлиш държавна, а именно да плащаш 6 години по 7000, което са много пари както сами знаете). Тази година кандидатстваха 8000 души и приети - 200. Ще има ли като мен и много ли ще са, които искат все още да ходят в МУ, макар и с година закъснение (или повече) и дали ще ме гледат по-особено тези, които са една година по-малки от мен. Просто не искам да ме гледат като по-глупава, защото единствената ми глупост е в това, че късно реших с какво искам професионално да се занимавам....

Коментари

1.   Е това е само една година, не се притеснявай изобщо! То има хора, които са поради една или друга причина с година-две по-големи от съучениците си в гимназията дори, да не говорим как границите се размиват по-нататък. Успех!

2.   Не се притеснявай. Аз тази година завърших МУ. Огромна част от колегите ми бяха по-големи. Никой няма да те гледа по какъвто и да било начин. Не ги мисли тези глупости. Пожелавам ти успех :)

3.   Тази година са кандидатствали 8000 човека? !
Аз влязох миналата година с медицина. Не се притеснявай. Във випуска знам за не един колега, набор 93, 92, 91... :) А ние сме 94.
И не си глупава, спокойно. Тук също има глупави. Не ти говоря за лоши ученици/студенти.

4.   Дълбоко си се объркала. В България медицина и дент. медицина кандидатстват около 900 човека, приемът за всички университети по медицина в България е около 450 бройки, даже в Му-Варна са приели 300 души държавна поръчка тази година. За възрастта ти не се притеснявай, мои колеги почнаха да изучават медицина от 22-23 г. възраст, така че това не е фактор. Съветвам те, обаче добре да си помислиш, дали това е твоето поприще, трудностите започват едва след приема в медицински универститет :).

5.   От автора: Благодаря на всички, радвам се да прочета такива неща. Само към номер 4 ще се обърна по специално и ще кажа, че много внимателно следих кандидатстудентска кампания 2014 на МУ-София. Кандидатстваха 8005 д. в МУ медицина, фармация и дентална медицина, като ако ги делим средно (макар, че най-много желаещи са за медицина, което е ясно) пак се падат над 2600 на специалност! От тях бяха приети на първо класиране 91 момичета като последното е с бал 33, 48, а момчетата са 90 като 89 е с бал 29, 86, а 90 е близнак с 25 и нещо бал. Второ класиране - само и единствено едно момиче с бал 33, 42 и 9 момчета последния с бал 29, 21 и най-накрая 3-то където няма момичета и 2 момчета с 28, 98 последния. Общо 92 момичета и 101 момчета. Всичко друго са платени(трябва да имат над 3 за да кандидатстват) са отишли медицина 23 момичета (за момчета не знам)
Стига толкова статистика от мен. Аз говоря само за медицина, защото тя ме интересува. Иначе - обмислила съм го сериозно, а и да не е това няма да има кой да виня освен себе си. Не очаквам да е леко, но май е това. Все пак благодаря на всички Ви!