Споделена история от Образование

Национална олимпиада по математика
Здравейте! Имам няколко въпроса - винаги до сега съм минавал на областен кръг на националната олимпиада по математика (след общински е областен, а след областен - национален). Моля да пишат само такива, които разбират. Та проблемът ми е, че никога не минавам по-напред от общински, защото има задачи, които не са показвани в училище. Някой може ли да ми каже къде мога да намеря как се решават такива задачи, които не се учат в училище? Областният кръг е чак април 2015, така че ще следя темата за отговори, които могат да ми помогнат.
ПС:Моля редакторите да добавят историята, трябва ми помощ.

Коментари

1.   Проблемът не е в задачите, а в това, че си приучен/а да решава ТИПОВИ задачи, вместо да използваш сивото си вещество и да мислиш. С подобна стратегия и в живота, подобно на олимпиадите, можеш да стигнеш до едно ниво и мърдане оттам нагоре няма!

Участник съм в международни олимпиади по химия, преди много години, та знам какво говоря. Мой съученик стигна дори до 3-то място в света.

Мислете, хора, научете се да мислите! Животът не е готови схеми, които само чакат да бъдат приложени... И така става, но сте до едно ниво! Ако гледате към върховете - научете са да мислите!

Както се шегува един приятел: умът е най-голямото богатство, и който го няма - гледа да го компенсира по всякакви други начини: с пари, с лукавство и слагачесто, с външен вид, със секс...

2.   От автора:

Извинявай, номер 1, но казваш, че тези от Американския колеж "мислят" или им предлагат много по-добро обучение? Мисля, че не е нужно да ти пиша романи. Помисли над това.

3.   Какво общо имат тези от Американския колеж с въпроса ти за олимпиадите? Замислял ли си се изобщо върху разликата между "им предлагат" и "да постигнат"?

Самата ти реакция, начинът ти на мислене и изразяване показва, че си човек, който никога няма да постигне нещо повече като резултат от олимпиада.

Защо американците, или тези от Американския не са винаги на челните места в олимпиадите, въпреки, че "им предлагат много по-добро обучение"?

4.   Ако наистина искаш помощ, и искаш да се научиш да мислиш, вместо да прилагаш готови схеми като робот, и когато има някаква промяна в схемата да блокираш, отиди при моя съученик и приятел - небезизвестния Добри Данков от 125 СОУ "Проф. Боян Пеев" София. Там ще ти скъсат задника от нестандартни задачи и ще си изградиш подход и стратегия към тях, вместо да излезеш като добре програмирам робот от СМГ-то.

Колкото и минусчета да цъкаш на моите мнения и плюсчета на твоите - това няма да промени истината... Така или иначе повече помощ и мнения от този сайт няма да получиш, първо защото олимпийците не са основния контингент тук, и второ защото просто това са фактите и повече по въпроса не може да се каже. Всичко останало са някакви илюзии и празнословия!