Споделена история от Образование

Бизнес и Администрация
Добър вечер! Сега съм девети клас и започнах наистина да се замислям какво искам да уча и работа след 12 клас. Иска ми се нещо свързано с бизнес и администрация или компютърни технологии. Всъщност гледам да е нещо, което е и ще е търсено и за по- нататък. Иска ми се да ми дадете съвет и какво да прегледам като информация примерно и според Вас къде ще е най-добре да отида - в чужбина или да си остана тук. Ако е в чужбина да препоръчате примерно къде. И ще ми бъде интересно и може би полезно да ми разкажете кога решихте и какво решихте да учите, къде отидохте да учите и всичките подробности, защото честно казано съм много объркана...
момиче, 15

Коментари

1.   Аз уча Бизнес Администрация. Излизаш с професионална квалификация "Мениджър", но както знаем мениджър на 25г. не се става. Казвам 25-26г. умишлено, защото тогава ще си завършил магистратурата ти. А всички знаем, че няма как от първият ти работен ден да станеш мениджър ако ще и фирмата да е на баба ти, защото се иска да работиш в сериозна фирма и да натрупаш доста години стаж и опит, които стават с яко бачкане, а не от днес за утре. Дори и да намериш някаква такава позиция тя ще бъде на 30-35г. възраст, когато си натрупал опит и стаж, както казах :).

Ако ти се отдавна математиката се захващай със Софтуерни технологии и дизайн, 3D Дизайн, Програмиране и тн. В IT Сектора в кирливата България под 1500лв. няма да паднеш. Въпреки, че има много математика във всяка компютърна наука тя после няма да ти трябва, защото около 80% от IT специалистите в България са самоуки и не са завършвали никога университет. Да, той ти дава предимства като диплома и туй-онуй, както се казва, но когато отидеш един ден и кандидатстваш в някоя фирма винаги ще ти зададат задача за вършене и ако не успееш да я направиш гориш. В IT сектора никой не ти гледа дипломата. Гледа се портфолиото и това по какви проекти си работел досега или въобще по какво си работел!

Най-мърлявия IT специалист взема взима около 1000лв. заплата в малките градове. Смятай ако си в Пловдив, София или някои друг голям град за каква заплата и развитие става въпрос. За чужбина да не говорим. Америка е Меката на IT индустрията и ако там човек е вещ в тази сфера може да пожъне страшна кариера!!! Да не говориш, че по родните ширини има глад на около 30% специалисти в тази област. Бедна ви фантазия тези, които ще завършат следващите 4 години за каква реализация става въпрос!

Хайде успех и попътен вятър в бурното море на живота, че не остана... ей сега ще завършиш :).

Поздрави, Узунов

2.   благодаря ти Узунов. Значи не разбрах едно - трябва ли да имам висше образование. И математиката не ми се отдава много, но пък се справям с компютрите. След като завърша училище накъде да поема... това не ми е ясно.

3.   За твое добро ще ти кажа.
"Справям се с компютрите" и "мога да програмирам, правя дизайни, бази от данни, администрация на сървъри и прочие" са много различни неща. Учи се много и самодисциплината е основното качество на всеки един добър програмист - именно това е причината, голямата част от специалистите да са самоуки.
За бизнес администрацията - да трудно се пробива, но е възможно да се достигнат огромни суми.
За работата - чужбина винаги е плащала повече, но е много трудно да се започне. Германия, всичко на север от нея и Англия, са дестинациите са успешна кариера в тези сектори. Другите страни са САЩ, Австралия, Канада и Япония. Общо взето всичко което се води "западен свят", без Япония, разбира се.