Споделена история от Семейство

Брат ми стана мъж под чехъл заради приятелката си
Здравейте, пиша тук за да получа съвет. Мъж съм на 38г. и имам по - малък брат на 33г., който живее с половинката си, която е на 27г. Тя е израснала в някакво село, за което не бях чувал никога, преди да я срещна, и казваше, че мечтата и е да живее в града. Заживя с брат ми и тогава той започна да се отдръпва от мен. Няколко пъти опитах да проведа разговор с него, но единственото, което се случи беше да отиде да сподели с нея /да и се оплаче/ и тя да го насъсква против семейството. От наша страна всичко си е точно, държим се добре с нея, за празници и звъня по телефона да я поздравя и т. н. Проблема е, че на едно събиране съвсем скоро тя си позволи да коментира неща, които не са нейна работа, и то по нетактичен начин. Започна да говори кой как си харчел парите, да се бърка кой колко пари вадил и как си живеел живота. Тя учила висше, а ние не, от нея ставало учен човек, а от нас не. А не се замисля, че брат ми и плаща всичките сметки. Тя не изкарва добри пари, взима около 400 чисти пари и ги харчи за дрехи и бензин да си кара колата до работа. А като се счупи колата не дава и една стотинка, или аз или брат ми плащаме ремонта. Няколко пъти съм говорил за малко с него - каза че той плаща всички сметки, храна, ток, той пере, той чисти, тя само готви.
Ако някой ден се наложи да изчисти малкия има тристаен апартамент, то и отнема минимум 8 - 10 часа и накрая пак нищо не е свършила. Постоянно преяжда с вредни храни и той не може да и смогне да харчи пари по магазините за нея. Всяка вечер пълни торбите с храна. Страда от хипохондрия - постоянно си мисли, че е болна от нещо и пие хапчета и от нерви си прави рани по тялото. Не дава и дума да се каже, че нещо не е наред в живота и и постоянно е намусена. Вманиачена е в отношенията с родителите си, не я интересува никой друг на тази планета. Скоро се случи едно погребение в семейството и тя не само че не дойде, но после само каза "моите съболезнования" и смени темата без дори да запази малко мълчание. Живеем апартамент до апартамент и когато поканим приятели у дома идва да се кара с нас как сме вдигали шум докато се забавляваме. Няколко пъти я канихме да дойде, казваше че ще дойде и се покриваше, после се държеше сякаш нищо не е станало. Дори не се извиняваше, че ни е подвела, че ще дойде, а не е дошла. Не искам да изтъквам само лошите и страни, ако това могат да се нарекат такива страни, но не ми е приятно да сме създавали семейство толкова години и накрая да дойде някакво момиче, което да мачка наред и да уважава само собствените си родители. Значи моята баба като беше болна и аз бях да бачкам в чужбина и браъ ми трябваше да я гледа два дена, тя отказа категорично, защото нейната баба имала рожден ден и щяла да се обиди ако не отидат там. Баба ми стоя сама и се притесняваше жената, никой не я оставя сама заради положението, в което се намира, има нужда някой да се грижи за нея. На рожденния ден на баща ни каза, че ще дойде, но пак не дойде. Чакахме я и когато и звъннахме в последния момент да я питаме нещо тя каза, че всъщност нямало да дойде. После мълчеше и ни подминаваше и не каза нищо по въпроса. Стана ми странно и започнах да не общувам с нея особено много, докато съвсем скоро не дойде въодушевена и не каза "ми ти не звъниш, не се обаждаш, ако не звънна ти няма да се сетиш" и т. н. Стиснах зъби и не казах какво мисля наистина, но адски много ме дразни, че не се усеща какви ги върши. Постоянно казва "аз съм мъничка ощееее за това, за оновааа.. " а е голяма жена, разглезена е, мама и тате са я гледали само дете цял живот и ако някой и се противопостави вдига цирк и прави така, че да е на нейната. Брат ми е мъж под чехъл, мачка го, вика му, тоя човек ми вика "брат, когато на мен ми е зле на нея и е добре", като усойница е, върти го както си иска и не го уважава. Дори вече си е спретнала къде иска да ходи на екскурзия, и естествено той ще плати всичко. Ама той не смее да си отвори устата, а и го е страх да остане сам, понеже вече не е първа младост и мисли за семейство. Ама с цената на какво? Струва ли си? Моята приятелка като се срещне с нея започва да се държи мило с нея, да и говори, разпитва я как е минала работата и, абе търси момичето контакт, а тя отговаря само с да или с не и и обръща гръб на маса като седнем. Грозна работа. Иначе с висше образование, пък ние среднисти - нещастници.
Някой бил ли е в подобна ситуация? Споделете?

Коментари

1.   Да, аз съм в подобна ситуация, но поне не живеем близо. Става дума за мъжа на сестра ми, който е мързелив и не иска да работи, а тя го издържа (бременна! ), а освен това той я нарича и пред трети хора „глупачка, тъпачка, п.. ка“ и тем подобни, но тя се сърди, когато ? кажем, че не го харесваме.
Преди много сме ? говорили и стигнах до извода, че кой каквото прави за себе си го прави. Това са големи, пълнолетни хора, не можем и НЕ ТРЯБВА да им се бъркаме в живота и всеки да си знае къщата, дома и семейството.
Не съм съгласна, че е длъжна иначе да ти идва на забавленията и да ти търпи събиранията - какво като е жена на брат ти, ти си длъжен да се съобразяваш с нея, ако сте съседи и не взимай лично нещата, ако се оплаква.
Не говори лошо за нея и не се карай с нея, няма полза.
Аз за себе си просто съм намалила конктактите със семейството на сестра си до минимум и съм я оставила да си троши главата, но категорично не ? се помага материално - щом иска да храни мъж-хрантутник - МОЛЯ.
Съветвам те да постъпиш като мен - гледай си живота и остави брат си на мира, не говори за жена му просто

2.   Истина е това ,което казваш, авторе, че мадамата постъпва кофти като стъпва в чужд дом и няма уважение, поставяй я на място като се бърка където не и е работата, но също като номер едно - не и се връзвай.. гледай си живота. Брат ти да си търпи последиците на собствения избор.

3.   Абсолютно съгласен с №1! Чудесно те разбирам, авторе, но наистина - остави всеки да си сърба собствената попара. Всеки от нас през живота си трябва да научи някакви уроци, а за това са му необходими определени условия, които не е задължително да съвпадат нито с неговите, нито пък с някакви чужди виждания за добър живот или пък за стойностен партньор. Оставяш сам да си сърба попарата, или пък му помагаш с каквото можеш в начинанията, които е предприел, казваш му мнението си, и толкова! За какъв чеп ти е да се занимаваш с жена му? Разбирам да я харесваш и да искаш да я изклатиш, и това да се окаже по-силно от тебе, ама в случая наистина какъв ти е проблема? Приеми я за досадна подробност от пейзажа и толкоз! Той брат ти ще си научи уроците, дори и най-важният от тях да е, че по този начин не се живее и с жена като нея семейство не се създава... това си е негова работа, негов урок, за което му трябва време да го проумее и да се отврати. С приказки и демонстративно поведение нищо (положително) няма да постигнеш - най-много и брат ти да те намрази и да започне да ти върти курвенски номера като нея...
Остави говедата да рупат зелена тревица, а ти си гледай своето семейство и твоите, човешки неща!

4.   Брат ти като му е толкова акъла да се хване с нея.... И на 33г не е стар, че да не може да си намери някое друго свясно момиче, ама на. Да я разкара щом не се чувства добре с нея... ама той иска ли, казва ли ти нещо, оплаква ли ти се или ти само не я харесваш? ... Усетила го е, че е мек, стъпила му е на врата и си живее като принцеска. Явно не ви уважава празниците и роднините-ами да си намери някое по-уважително момиче. Що се е хванал с нея? ... госпожица виШистката. :)
Понякога е гадно като гледаме отстрани как страдат наши близки с неподходящи според нашите разбирания партньори, ама те трябва сами да узреят и да ги изритат от живота си....

Иначе момата е хитруша-от село, ама намерила е момче с апартамент в града и се настанила там наготово и си го цоца. А той скляпа на парцали и я търпи с нейните претенции и изисквания. Еее, ами кой както си го направи.

5.   Щом брат ти сам е казал, че когато на него му е зле, на нея и е добре, значи имаш право да се тревожиш. Моето мнение е, че той трябва да събере решителност да и бие един шут в задника и да я прати там откъдето е дошла, ама за това човек трябва да узрее сам, не може друг да му го втълпи. Не бива човек на 33 години да изпада в паника, че няма друг избор освен сегашното зло и да се примири с тормоз, който ще продължи цял живот. От такива жени оправия няма. Сега е момента докато нямат още деца и въобще брак да се спасява. Според мен дори е по-добре човек да живее сам, отколкото с някой, който го трови психически.

6.   Тая малко като моята, , снаха". Живее от 8-9 месеца с брат ми у дома. С тях сме на един етаж(едвам ги издържам и двамата понякога. Още малко и да си ходя в моята къща, че вече нервите ме гонят)Та дойде тя у нас направо на пансион. Умишлено не казвам квартира. Уж живее с брат ми ама нищо не върши. Нито чисти, нито готви. Случва се веднъж на два месеца. Брат ми ходи на работа в студ и пек по 10 часа почти всеки ден. Сега по празниците пак беше на работа даже на Коледа. Та той чисти, пере, простира. Майка ми готви ама тя -, , такова не обичам" това и е редовната фраза. Нашите бяха купили филе Елена и пастърма да има за Нова година мезета нали да почувстваме че все пак деня е по-различен ама тя ги отупа за закуска на сандвичи. То закуска малко силно казано понеже спи до обяд и после се шляе с колата, която брат ми и купи. И тя е същата като твоята снаха. Мама и тате, мама и тате - баща и пияница, майка и... И двамата прости, но с голямо самочувствие обаче. Аз ако бях на брат ми до сега да съм я изгонил. Той по принцип е нервак ама тая му се пули и го обижда постоянно ама постоянно. Аз ако заживея с такава ще я изгоня на втория месец максимум!

7.   Здравей Авторе! Колкото и да се стремиш да предпазиш брат си и да помагаш със съвети, човек ако сам не узрее за дадено решение или постъпка в живота си-полза няма. Човек се учи най-добре от собствените си грешки и явно на брат ти още не му е увряла главата, за да разбере, че с такава селска простакеса и егоистка стабилно семейство и отношения няма да създаде. Остави ги да се разберат двамата, за да не го настрои тя още повече срещу вас.
Аз имам едно познато семейство с подобни отношения. Тя не работи никъде, или ако се хване нещо е сезонна работа по чужбина с него. Той е заврян зет, горе-долу от десетина години са заедно. Млади са, на по 33-34. Та въпросната госпожа е доста асоциална и си седи само вкъщи, момчето стягаше през всички тези години нейната къща, една стотинка не е вложил в неговата бащина къща. Тя не прави впечатление на проблемна, но когато са сами се започват скандали по повод, че тя си въобразила че той погледнал някоя жена. Ревнива до лудост, когато сме заедно на заведение (рядко с тях) той седи забил поглед в масата и не смее да погледне дори нас-познатите жени. Тя нарича него курва, боклук и такива, и той вече сам е взел решение, че не може да продължава така. Напусна я и тя на следващия ден се нагълтала с хапчета и сега го държи с това-че ще се самоубие ако я остави. Да ама той както казах е твърдо решен да го направи.
Брат ти не е стар да започне отначало, по-добре сам отколкото цял живот с такава, която го задушава. Но докато сам не се осъзнае или реши, че чашата е преляла няма да послуша никой.

Дес

8.   Авторе, от една страна те разбирам и съчувствам, но от друга такова отношение, каквото описваш не се появява от самосебе си. Всеки иска роднините на половинката му да го приемат и харесват - натройва се, едва когато види, че случаят не е такъв. Как очакваш момичето да ви уважава и приема след като очевидно сте и показали, че вие не я приемате, опитвали сте се да настроите мъжа и срещу нея и тя е разбрала. Естествено, че веднага ще ви сложи в графа "враг" и няма да подскача от ентусиазъм да ходи на семейните ви срещи. Да не е луда, като знае, че не я харесвате. И след като е в течение, какви неща са говорени на мъжа й, нормално е да приеме с резерви опитите на приятелката ти или на някой друг от семейството изведнъж да се сближава с нея. Освен това, това че обича и се разбира с брат ти не значи, че е длъжна да харесва и приема роднините му. След като явно взаимно не си допадате, девойката прави най-разумното - дистанцира се и избягва контакти.

9.   Това е животът на брат ти, а не твоя! Щом така му харесва си е негова работа, ти може само да му кажеш да я напусни.
За мен лично щом двама души са двойка, никой не трябва да им се бърка, освен ако някой от тях не поиска мнение или подкрепя от някой друг.
Хора създават семейства вече и на 40, 50 и повече години все пак сме 21 век, а не 19, така че всичко е решение на брат ти, а не твое или пък на родителите ви, той е пълнолетен и сам може да взима решение за личния си живот.