Споделена история от Образование

Работа без образование
Здравейте, незнам как да съкратя живота си в няколко изречения но ще се опитам. На 6 годишна възраст родителите ми се разделиха, майка ми напусна баща ми, взе сестра ми и изчезнаха за чужбина двете. Последното нещо което знам за нея е, че преди няколко години си намери друг мъж и изостави сестра ми така както мен, само че сама в чужда държава. Незнам много как се е справяла но поне успя да си намери приятел и да си завърши образованието макар и в чужбина. Нещата при мен се развиха по-зле, едвам свързвахме двата края с баща ми, живели сме с пари колкото да си платим наем и сметки. На 16 годишна възраст реших да си пробвам късмета при сестра ми. Първата година беше горе долу добре, работех на черно в фирма да разнасям въглени по 12 часов работен ден, но бях доволен защото успявах да помагам финансово, на сестра ми и да пращам някой лев в България, но уви до време. След тази фирма имам общо 4 месеца стаж в един бар. Следователно станах тежест без работа на гърба на сестра ми и пеиятелят и, неможах да си завърша образованието и не ми остават много възможности освен да почна да се събирам с местните бандички да разбивам коли и да рискувам да влезна на топло или багажа и пак в България а особенно там без образование съм за никъде, дори и вечерно да се запиша, пак трябва да работя докато го изкарам

Коментари

1.   Задължително завърши задочно средното си образование. Ако имаш 10 клас образование, ти имаш право на диплома за средно образование.
Иначе прави разлика между липса на образование и професия. Занаят се краде. Аз те съветвам да почнеш веднага работа някъде и с много търпение да „откраднеш“ занаят. Средното образование обаче трябва за всяка работа, това те различава от ромите.
Спри да търсиш вината в родителите си, вече си голям човек - животът е в твоите ръце.
Иначе хубави и доходоноснни професии, които се „крадат“ са - майсторските в строителството, готвач, келнер (бакшиши! ), обущар, кожар, златар.... консултант-продавач, дори монтьор и механик, работа на бензиностанция, касиер..... за мъже е много лесно да си откраднат така много доходоносен занаят, отделно можете да станете шофьори на ТИР или да работите като моряци, мислил ли си за кариера в армията? Моят братовчед има много лошо средно образование (среден 3) и работи в армията, което е ОК за него - 800 лв. чисти много отпуски и добри осигуровки.
Успех

2.   Да, най-добре завърши средното образование дори и задочно да е. Тази хартийка ще ти отвори врати за работа. Само не се изкушавай да търсиш варианти за фалшива диплома че много зле.

3.   От автора: Мислил съм за армията, даже пробвах тука в испанската, но се оказа, че искат гражданство което нямам. А пък в България не знам как седят нещото, но от малкото което съм чул е, че влизат само връзкари( незнам доколко е истина). В краен случеи, ще се пробвам и там но пак искат средно, ан мен проблемът ми е, че искат да работя докато уча, защото още две години на гърба на баща ми са много.

4.   Абе, Авторче, защо не каза, че си в Испания - страната с най-високата безработица в ЕС след Гърция най-високата изобщо сред младите - над 50%!
До тук ви отведе авантюрата да се лутата из държавите. Връщай се веднага у нас, където има все пак някаква работа за всеки, а и можеш да си довършиш задочно с вечерни курсове образованието. Моят баща така си завърши второ средно образование, когато му трябваше друга специалност. Ел. техник е и взима над 2 бона заплата със СРЕДНО образование, но трябва човек да има желание, да има план в живота си. Предлагат му и повече пари, предлагат му и да прави на частно инсталации, но е мързел, а и 2 бона не може да ги изхарчи
Имам скъпа кола (над половин милион лв. струва нова), която поддържаме като бебче - всяка дреболия се поправя. Затова и ходя често до един сервиз за такива коли в града ни - там хората са всички със средно образование и взимат над 2 бона заплата и отделно например си взимат бакшиши. Имам лек проблам с парното, хоп идва един с компютър, чете ми колата и за тази услуга си му дадохме на ръка 100 лв, за 15 мин. работа в свободното му време. Шефовете дават на работниците да вършат такива дребни услуги и да си взимат парите за тях, защото не им се занимава с глупости и така си хващат по поне хилядарка на месец отгоре.
От „испанците“, които с такова желание отидохте преди десетина години да слугувате не знам някой да е просперирал. В това време ние си завършихме образованието в България, почнахме кариера, отворихме си бизнеси и на доста потръгна. Само от моя клас от гимназията има към 5 милионера, трима си бяха и преди това синове и дъщери на такива. Имам един съученик, които пише проектите на кооперации за саниране по програми по ЕС, а после със своята фирма извършва санирането. За 2 години забогатя, накупи машини за милиони в най-голямата криза. Мои познат е набор 1986 г. и купи с кредит завод за дограма на безценица в кризата, сега изнася за Германия прозорци и ги монтира там и почна да купува цех след цех и в момента произвежда всичко - от стъкла, през огледала, през душ кабини... има над 100 работника, а е почнал с капитал от 0 лв. и една ипотекирана панелка на жена му.
Ние с мъжа ми сме от бедни семейства. Той е много по-възрастен от мен и имаше някакви спестени пари. В най-голямата криза ги развъртяхме, купихме имоти на безценица, парцели, после спечелихме двойно и тройно от покупната цена, а в момента строим на един човек вила за над 3, 4 мил. евро в Швейцария с наши работници, машини и материали от България и дори бойлерите ще му внесем на човека, защото се оказа, че само в България и Чехия правили бойлери в цяла Европа, а западните фирми всичко вече в Китай произвеждат с лошо качество.
За 10 г. с мъжа ми станахме милионери, а нашите приятели, които емигрираха и ни се присмиваха сега се връщат с подвити опашки, провалили са образованието на децата си и молят за елементарна работа, защото никой не те чака след 10 г. да те назначи. Какво можете да правите, освен да берете портукали?
Затова докато е време и си още млад се връщай да си хванеш поне средно образование, че в момента дори последния циганин е по-образован от теб, а и може да си е хванал някаква професия по строежите - я инсталациики, я плочки или шпакловки, ти какво можеш да вършиш?
Няма работа без средно образование и професия, а брането на плодове и чистенето на санитарни помещения не са такава. Хайде, дъртите ги остави, ами ти - ти защо не се върнеш и поне средно да си завършиш, после се джуркай по държавите ако щеш, но си видял резултата - мизерия в богати иначе страни и българите първи хварчат от работа при най-малкото колебание в икономиката, докато у нас повечето работодатели в момента работят без печалби или пестят от осигуровки, но си пазят работниците и не съкращават. Моите доставчици дори в последно време назначават работници, но всеки си има едни хора, на които разчита и никога няма да ги уволни - тези хора знаят, че ще имат винаги работа и винаги ще им се увеличава заплатата. Ти това в чужбина няма как да го постигнеш, защото си никой, нежелано зло си и местните при първа възможност теб ще изритат, няма да си изритат техен човек, я.

6.   В кой грaд си в Испaния aвторе? Aко си в Мaдрид. , върви и питaй по дискотеки ( опитaй в " independance, често търсят зa реклaмни листовки) и aвтъри зa рaздaвaне нa брошури или отсервирaне.
Внимaвaй, особено в aвтърите, много дрогa се върти и често се прaвят полицеийски aкции. Aко ти излезе късметa, върши си рaботaтa, вземaй пaрите ( плaщa се нa вечертa ) и бягaй. Не остaвaй нa копи и подобни.
Успех!

7.   Абе коментар номер 4. Какви ми ги балбукаш. Повече от 90% от примерите ти нямат никакъв смисъл, извинявай. До човека си опира всичко. Не всички са родени за предприемачи и бизнесменни. Хм, много странно как едни 80% процента от българите в България работят за без пари, въобще ако си намерят работа в тази безработица и години наред не могат да хванат двата края, а ти за милионерите ни обясняваш. Много странно, как има толкова много реализирали се в чужбина отишли с едно кирливо средно или висше? Факт е и, че там имат по-добър стандарт за живеене и с ниските им заплати. Факт е, обаче че се надигат и против имигрантите им без образование и са си нацисти, тук сте прави.
Който търси намира, с много труд и мъки рано или късно се излиза от затънтеното положение, но там е работата, че ''държавата'', както и цялата нация изчезваме! Хората масово не издържат, светът се движи към пренастройка и не е на добре. Дестабилизиха Близкия Изток и Африка, тероризма взе големи мащаби, двата фронта (Изток и Запад) се настъват по ушите, или по-точно единия притиска другия. В Новорусия се оформят революционни движения и идеи, които могат да обърнат света както казах.

8.   Aвторе, писaх ти по- горе, още не е публикувaно, но не те питaх, регистрирaн ли си кaто безрaботен. Aко не, веднaгa се дaвaй нa alta кaто тaкъв. Ще ти нaпрaвят нa място и curriculum, също може дa кaндитaтствaш зa безплaтни курсове кaто безрaботен. Зaвършвaш си със дипломa и ще бъдеш с преференция зa евентуaлнa рaботa. Фирмите имaт обклечения, aко те " дръпнaт " от бюрото по трудa.
Пиши в кой грaд си и с кaкво ниво нa езикa, може би могa дa ти " удaря " едно рaмо.

9.   Аз съм да речем прост работник, заварчик на аргон, имам само средно образование и вземам почти хиляда лева. От изброените фактори не смятам нито един за срамен.

10.   Oт Автора: Във Валядолид съм, пускал съм из барове и няколко дискотеки. В парото съм записан като безработен, но понеже имам диплома за 10ти клас от спортно за помощник треньор, и човека ми обясни, че много трудно някои да обърне внимание на това.
Образованието мисля да го завърша тука, тези Градо медио и градо супериор мисля да карам, ако успея да се задържа. Причината поради която отворих тази тема беше, че от няколко седмици обмислям да се връщам в България и дали има някакви работи за без средно образование предимно в София. Образованието си по един или друг начин, ще го завърша.

11.   6/8 съм aвторе. Кaкво ти кaзвa служителя от ИНЕМ нямa знaчение. Ти можеш дa посочиш кaто желaнa/ възможнa рaботa, кaквото си поискaш/ можеш. Примерно- келнер/ бaрмaн, помощник в строителство и т. н. Относно курсовете, виж ги из сaйтa нa борсaтa. Зa няколко месецa си изкaрвaш дипломa зa нещо, което в Бг се учи 3-4 год. в техникумите примерно.
Дипломaтa е официaлнa, зaверенa от министерството мa обрaзовaнието. Преди дa се прибирaш в Бг, все пaк върви - обогaти си curriculuma - включи всичко, което смятaш че, можеш. И рaзпитaй зa курсовете зa безрaботни. Съветвaм те дa кaндидaтствaш поне зa три. Не се знaе дaли въобще ще влезеш в някоя пaрaлелкa и не се знaе когa. Зaвиси колко други чaкaщи имa преди теб. Доколкото знaм по aзбучен ред ги привиквaт.
Нaпълно безплaтно ще ти е, a ще излезеш примерно - ел. техник, ( albanil de 1- encargado, не знaм кaк се кaзвa нa бг) охрaнa, професионaлен бaрмaн ( рaботa в кaзинa, 5 звезди зaведения) и т. н. Ти кaто си решиш пaк върви в Бг, но ще имaш тук евентуaлнa възможност, зaщо дa не инвестирaш мaлко време сaмо, ходенето до INEM:) Инaче, нямaм контaкти зa съжaление, където си.
Успех!