Споделена история от Образование

Регионално развитие и политика
Здравейте, искам да помоля изучилите или изучаващите Регионално развитие и политика в УНСС ИЛИ СУ да ми кажат от какво се състоят изпитите. Аз проверих в сайтовете и успях да разбера, че в СУ или се взима оценката от матурата по география или полагаш вътрешен изпит+задължителен тест по английски език правилно ли съм разбрала? А за УНСС не успях да разбера дали се полага тест по английски, но предполагам, че задължително ще трябва да положа вътрешния им тест, който включва 20въпроса по бг, 20 по математика и 40 по география по мой избор? Така ли е, бихте ли ми казали как точно протекоха вашите изпити, от какво ви оформиха оценките, бала с който влязохте всичко подробно. И също така да попитам ако например бала ми е от 24 до 27 някъде ще ме приемат ли в общежитие?

Коментари

1.   Господи, що за глупави специалности измислили пак - не го учи това, първо - регионално развитие и политика не се учат, второ - дори да се учиха, вероятността да станете регионални политици е нищожна, а да станете регионални безработни е ОГРОМНА.

2.   Българското образование е пълен фарс. Създават какви ли не специалности само и само да привличат хора, за да им взимат парите. Реално после тези хора не могат да си намерят работа. Тая специалност която си я избрала, няма да ти даде хляб. Замисли се за специалност която би ти дал/а препитание. Ако е специалност която пък е свързана с интересите ти пък, още по-добре. Ако интересите ти са политика, това е доста разтегливо понятие а философи има много. Лично аз, учех Европеистика. Накрая се отказах, защото осъзнах че не искам да си жертвам повече от времето за хартийка, колкото да я имам а така или иначе после да работя нещо съвсем различно. Замисли се хубаво дали това е специалността която искаш да "учиш" и заслужават ли си 4 години от живота ти за хартийка която после може и да не ти даде работа. Работа би ти дала, ако си връзкарка. Да живее комунизма, пардон демокрацията, че организират "честни" конкурси в които никога не се знае предварително кой ще бъде назначен на дадена длъжност или ще спечели проект.

Чак като пишех коментара и се изнервих. Срам ме е че съм българин.

3.   Ако желаеш истински да се занимаваш с политка, да станеш добър управител, да промениш пътя ня България към добро, да развиеш лидерски качества - записвай. Запивай, защото икономиката и политката стоят в сърцето на системата. Но не забравяй, че пари щв трябва по-друг начин да си изкараш. Дали със занаят или бизнес, твоя работа. Ти политик можеш да станеш и без да си следвал политология, но по принцип освен отдаване и много учене, се искат и някои по-точни знания.
Както и да е, в бъдещите години ни престоят драстични промени, ескалации и кризи. Ще бъдем разтърсени и държавата ще може да потръгне само на чело с добри политици, извън досегашните кръгове, извън традиционния модел.