Споделена история от Образование

Мечтата ми да уча в Англия или в Америка
Здравейте! Аз съм момиче на 15 год. и от близо седмица има нещо, което не ми излиза от главата. Реших, че искам да уча в Англия или в Америка, като завърша училище. Просто много го искам, вече си представям как ще се разхождам в Лондон или в Ню Йорк, или в Лос Анжелис и ще пазарувам от магазините. Мечта ми е. Ще си взема и куче (никога не съм имала домашен любимец, и това също ми е мечта).
Конкретният ми въпрос, заради който пиша тук, е какво трябва да направя, за да осъществя мечтата си, освен изучаването на английски език. Чувала съм, че има и изпити, които трябва да издържиш, за да отидеш там, но нямам никаква по-точна информация, защото нямам приятели или роднини, които учат в тези страни. Много ще съм благодарна на тези, които споделят нещо по въпроса.
Другото, което все още не ми е много ясно, е къде ще живея там? Искам да живея в къща и предполагам, че когато вече съм пълнолетна, няма да има проблем, но пак бих желала да питам за всеки случай.
Вчера споделих с родителите си мойте планове и те първоначално много се зарадваха, майка ми каа, че е чудесна идея. Но после, когато зададох въпросите си (които задавам и тук), баща ми каза, че е твърде рано, за да правя конкретни планове. Аз обаче не мисля така и съм решила да осъществя мечтата си на всяка цена! Затова очаквам с нетърпение вашите коментари и съвети. Нядявам се, че модераторите ще публикуват историята :)

Коментари

1.   Само теб те чакат. Приготви си за следването между 150000 и 250000 евро и нямаш ядове.

2.   Ти да учиш ли искаш да ходиш или да обикаляш по магазините в Лос Анджелис? Наистина си много малка и нямаш никаква представа за нещата...

3.   Ти първо разбра ли какво искаш от живота? Знаеш ли какво обичаш да правиш? Какво точно искаш да учиш и в каква посока да се развие живота ти?

Така написана историята ти звучи, сякаш искаш да живееш като по филмите. А когато отидеш няма да има и 1% от това, което си си представяла в главата ти!

Звучиш като онези момиченца в противните американски филми, които искат да са богати, известни и да бездействат.

До тук в историята ти не видяхме нещо то рода на: "влече ме това и това", "мечтая това и това да постигна", "хобито ми е това", "искам да работя еди какво си". НЕ. Тя искала да ходи на шопинг, да живее в къща, да се разкарвала из улиците и да си купила куче.

Главата ти не може да побере колко пари ще ти струва подобно начинание.

Баща ти, предполагам, ти е дал подобен отговор, защото не е видял никаква перспектива в думите ти и идеите ти, ако могат да се нарекат някакви идеи.

Аз например, си имам хоби и умирам да правя това, с което се занимавам сега и ако имам 1 милион долара ей така на спокойствие... и бих вложил в това да отида и да се образовам по дадената професия в Америка, защото това, което ми харесва е най-добре там да се учи. Проучил съм нещата.

Например ако ти харесва да правиш нещо с машини - Германия, актьорство - Франция, мода и дизайн - Италия, филмови изкуства, медицина, технологии -Америка, компютри и програмиране - Америка (силиконовата долина) медицина -Телавив, Израел. Давам просто примери. В тези държави се намират съответните университети, в които можеш да изучаваш най-добре специалностите, които съм описал.

Разбери първо какво ти се учи и какво ти се прави!

Поздрави, Узунов

4.   Живял съм в САЩ, както и знам какъв е живота в Западна Евопа.

Радвам се че от сега си се замислила за бъдещето си. На този етап, това което ти трябва е висока диплома, за това гледай оценките ти да са възможно най-високи за да може да те приемат в по-престижни университети. Наблегни на изучаването на английският език, разбира се. Замисли се каква кариера искаш да имаш и в какво искаш да се развиваш/работиш в бъдеще, което всъщност не е много далеко.

Тези мисли за живота в чужбина ще се променят. Живот и здраве, след години и да идеш, то наемите са скъпи, евентуално ще трябва да цепиш стая или може би пък ще си си сама в стая, но пък със сигурност ще делиш апартамент/къща с други хора. Из магазините ще пазаруваш, но надали ще е шопинга който виждаш по филмите. Парите не растат по дърветата и не се изкарват много, без образование. Та като студентка, тези неща и уютният, хубав живот ще са ти може би мечта. Ако завършиш и имаш професия, от там нататък от теб би зависело какъв стандарт на живот ще държиш. Куче и аз искам да имам, или пък котка. Никога не съм имал и на мен също ми е мечта. Още не съм се решавал на котка, но пък за куче съм се замислял че е невъзможно, освен ако няма човек време, което да му отделя. Все пак времето е пари, или поне на Запад. Ако ти плащат на час и не си на договор, наистина времето за теб ще е пари. Едно куче би се нождаело от разходка на вън, от игра.. все едно ти е бебе. Ако човек няма времето да му ги даде, няма смисъл от това да си създава проблеми после на главата.

Та, учи.. сега за това трябва да мислиш

5.   Миличка, не се обиждай, но много хвърчиш в облаците. Английския не е толкова лесен, колкото всеки си мисли, аз го уча от 11 годинии и все още се оказва, че не го знам толкова добре, има ужасно много синоними на дадена дума, наименования на фабрики, на различни учреждения и прочие, които не се учат в училище, а само на уроци, където те подготвят по-сериозно. За да учиш в Англия се иска изпит IELTS, които не е хич лесен, но ако ходиш яко на уроци е постижимо. За Америка се иска SAT, това е тяхната матура, която е въпроси по напълно всички предмети и от 100 точки, трябва да имаш 90, за да те приемат. Нали си сещаш, че няма как да знаеш биологията, химията, физиката на английски, ако нямаш 20 години опит с езика? Също така има въпроси от тяхната литература, която ние не изучаваме в училище. Освен това издръжката и в двете държави е адски скъпа, ако родителите ти са милионери може и да успееш, но иначе трудно. Америка е най-скъпата държава, особено двата града, които спомена. Твоите мечти са врели некипели, знаеш ли, че там една свястна квартира с една стая е към 2 000 лева на месец? А още толкова за живот, и обучението за година е към 30 000 лева? Не виждам как ще стане, плюс това много говориш за неща, които си виждала по филмите същност не са така. И аз мислех Америка за нещо кой знае какво особено Лос Аджелис, като отидох знаеш ли какво видях? Бедни хора по улиците, клошари, боклуци, по -зле от тука, разни негри, нито една известна личност. Всичко е преувеличено в сериалите дето гледаш по Дисни. А и много говориш, ама нищо не правиш, хвани се и учи здраво вместо да лафиш филми. Виза не дават на кой и да е.

6.   По-скоро според мен мечтата ти не е да учиш в Америка или Англия, а е да прекарваш време и да живееш там като една модерна мадама. :)

Баща ти е прав. Праве, но ако наистина искаш, още отсега решавай какво искаш да учиш. Точно в кой град? В кой университет? Това не става само с мечти, трябват и усилия! ^^

Трябва да знеш езици много ясно, нямам си идея точно какви изпити НО сигурна ли си, че родителите ти ще успеят да ти помогнат с парите?

После да не си останеш с мечтите си.

Успех.

7.   Сладурана:) Ами не се отказвай от мечтите си, ама наистина още си малка и според мен като чета какво искаш да правиш там май би било по-удачно да заминеш по-скоро след като завършиш висше тук. Иначе факт е, че не е толкова лесно да те приемат да учиш там, но не е непостижимо. Но според мен, ако наистина държиш да учиш там и семейството ти реално има финансовата възможност да те издържа, най-късно от следващата година трябва да започнеш да се подготвяш. Успех