Споделена история от Образование

Германия,България или Англия
Здравейте! Аз съм на 16 години и искам от сега да разбера нещо повече за университетите и обучението в други страни като Германия и Англия например. Влече ме медицината и съм решила че ще уча това. Къде са най-добри възможностите- в Германия, България или Англия. Мислила съм и за трите страни. Главният ми въпрос е има ли добри медицински университети в Германия в които се учи на английски? Или са само икономически? Немският език ме притеснява защото не съм сигурна дали ще го науча за 3-4 години на ниво над средното(което минимум се изисква за изучаване на медицина). Според някои е невъзможно. България също е добро място за следване но са ми казвали, че е по-добре да се учи в чужбина защото нивото е много високо. За Англия не съм чувала толкова добри отзиви от мои познати за начина на живот и обучение. Бих се радвала ако ми отговорите на въпросите и ми разкажете нещо повече.

Коментари

1.   За 3, 4 години може да стигнеш и до С1 с немския, но с много, много усилия.

2.   Учи там където ще го работиш, това мога да ти кажа. Ако завършиш тук, в чужбина не го признават и те карат една година да го повтаряш на езика, който е в дадената държава, за да признаят образованието ти. Германия е по-добра в стоматологията, отколкото в медицината, но не си струва да даваш купища пари да учиш там, ако после ще се върнеш тук, а там без немски нямаш шанс да живееш и работиш нормално. В Англия нещата са сложни, образованието е адски скъпо, трябва да теглиш кредит от 100 000лева, които не виждам как се връщат, също така вашите трябва поне 2, 200лева да ти изпращат на месец, за да живеш като нормален човек, лично мен това ме отказа от тази държава, и те главно не приемат нашето образование. Ако ще работиш тук, по-добре тук го завърши, а не да ми учиш болестите на английски и лекарствата и диагнозите и като дойдеш тука да не се сещаш на нашия език как са.

3.   За да учиш в Германия ти трябва ниво на владеене на немски език C1 или някъде даже C2. Обучението е на немски език. Някои университети предлагат курс за усвояване на езика, който се заплаща, естествено. Но не всички. Медицината в Германия е с ограничен прием, което означава, че има определен брой места и се влиза с диплома около 5. 90 от средното образование. Приемът е само по документи и сертификат за владеене на немски език. В Германия студентски кредит не можеш да теглиш, стипендиите са почти чудо, особено за чужденци. За Англия не съм се интересувала, но там обучението е адски скъпо, но пък има възможност за студентски кредит. Медицината в България не мисля, че е на кофти ниво - приемът не е увеличаван през годините, няма новоизлюпили се медицински университети. Имаш време, но ако решиш да учиш в България, просто трябва да започваш вече с подготовката си.