Споделена история от Образование

Към гимназистите
Здравейте, пише ви дете в седми клас. Искам да науча малко повече информация за външното оценяване или така наречените матури. Искам да знам кога ви приеха (смисъл в гимназията). Как стоят нещата с баловете и дали някой знае къде да проверя статистика за самия изпит-2015г.? Дори да не можете да ми отговорите, ще ви бъда искрено благодарен да ми разкажете малки. Съжалявам за натрапчивото ми поведение, но просто искам да бъда подготвен за това което ме чака. Благодярв за разбирането.
P. s За хейтърите, имам само шестици!

Коментари

1.   Имаш 2 матури - по бълг ез. и математика. Математиката е по-важна, тъй като за бала тя се утроява всички останали (матура БЕЛ, оценка за годината БЕЛ и математика) се събират. Като кандидатстваш на първите места пиши гимназиите където искаш най-много да влезеш дори и да не ти стига бал.

2.   Ами за кой град пишеш и също коя гимназия. Има училища, къдетж напливът е много голям и съответно балът също е висок. Кандидатствах преди 5 години с бал малко над 30 в бургас английската, което си е едно от най-хубавите гимназии в града заедно с немската и математическата. Та искам да кажа, ако си от сторицата очаквай по-висок бал от 30 и ако е прилична гимназия(повечето гимназии са гимназии само на име) също ще повиши бала.. готви се за 6 на дипломата и поне 5 за матурите и ще си спокоен/а където и да си.

3.   Не е вярно, че математиката се утроява. Това важи само за математически гимназии.

4.   Има десетки теми за матурите. Разрови се малко в сайта. Питай учител. Виж в интернет или в справочник за кандидат-гимназисти. Виж в сайта на МОН. Защо се публикуват все едни и същи теми?? ! -, -
До №2: Не, не винаги математиката е по-важна. В езиковите гимназии се взима 2х оценката от матурата по БЕЛ 2х оценката от матурата по МТ оценките по БЕЛ и МТ от дипломата.
Не си написал град. В столицата баловете за по-високи. Щом си момче, ще ти е по-лесно да влезеш в езикова.
Успех.

5.   Влез в сайта на РИО - Регионален инспекторат по образованието в града, в който живееш. Виж къде в менюто има прием след 7-ми клас.Там има таблици с резултати от изпитите за минали години. Можеш да провериш и най-високия и най-ниския бал за отделните паралелки в училищата, в които искаш да кандидатстваш и така ще получиш представа как да си подредиш желанията. Как се формира балът и какъв е приемът, можеш да провериш на сайтовете на съответните училища.

6.   Имаш два изпита- Математика и БЕЛ, от които оценките се удвояват и оценките за годината по същите тези предмети. А ако искаш в някоя специализирана гимназия като например за рисуване, танци, спор, природо-математически и т. н. се държат и други изпити, съответно и оценката се формира по друг начин. Има справочници, в които си пише всичко за всяко училище- максимален и минимален бал, местоположение, паралелки и т. н. А за това кога те приемат в гимназия- първо ти излизат резултатите от изпитите ( в началото на юни г/д, миналата година- 2014-излязоха на 4. 06), после се изчаква края на годината за да ти се оформи крайния бал, след това отиваш в някое училище гнездо и си подаваш документите- списъкът с желаните училища в определен ред, след няколко дена излизат резултати в кое училище си приет, ако се стремиш към някое от по-предните си желания можеш да отидеш и на второ- като си подадеш документите в училището, в което са те приели има и трето и четвърто класиране, но при тях е по-сложно.
Всичко, написано по-горе, съм сигурна, че е така, защото бях на твоето място миналата година.

7.   Благодаря на всички! Наистина много!
Имам и още един въпрос. Първия срок имах 4 петици по география. Първия срок нямахме оценка. Сега втория ще имаме. Имам две шестици. Дали е възможно да завърша с шест, защото втория има оценка?

8.   Да, можеш. Външното по ГИ е лесно.