Споделена история от Образование

Безплатно образувание в Русия. Перспективи?
Здравейте... Срещнах обява за безплатно образование в Русия. Дали е възможно това. Как да го разбирам, че ми поемат семестъра и общежитието ли? Къде да попитам- в руското посолство ли? Много познати, които са по-заможни, отиват в европейските държави, но на мен Русия ми се струва по-добре. Не че съм жертва на тролската пропаганда, но подкрепям Русия геополитически, защото от Западното лицемерие ми призлява. Също така гледах един филм, в който големите банки финансират преподавателите и деканите на големите Американски университети да пишат учебници и да четат удобни за тях лекции. Разказваха как образованието и изследователските центрове изцяло обслужват интересите на корпорациите и банките и налагат неработещи системи като дерегулация и други, които са спомогнали за световната криза.
По-важното за мен обаче е, някой да сподели има ли впечетление от стандарта в Русия. Мога да се издържам с работа по бригади за 4 месеца, от които се спестяват по около 6000- 7000 лв. Дали с тези пари ще ми стигат да живея там...

Коментари

1.   Отивай, но имай в предвид, че трябва да си останеш там, защото не е признато в ЕС без приравнителни изпити, а и нямат НИТО ЕДИН УНИВЕРСИТЕТ В ТОП 500 на ООН, ско изключим Московския на бившото КГБ за дипломати. На работна бригада те пускат само катп студент от ЕС, за руските студенти такива екстри НЯМА. Успех

3.   В Русия е адски скъпо. Имах едно гадже руснак и в БГ харчеше като побъркан, понеже там било много много скъпо и като ми разправяше разни примери-ужас.

4.   Да, в Русия наистина предлагат безплатно образование, но мисля, че после имаш някакъв ангажимент. Тоест не ти го подаряват ей така, а очакват нещо от теб.

5.   В Русия образованието е изключително добро и задълбочено, точно кактвото беше нашето навремето (всъщност ние следвахме руската школа и дисциплина на обучение в училищата), но както споменава №1 - по политически причини то не се признава извън русия. Така че много силно си орязваш пътищата за Еворопа и САЩ с този си ход, освен ако не смяташ да станеш световноизвестен, признат и уважаван учен, естествено - за тях граници няма, но и много малко хора успяват да постигнат подобно ниво.

За стандарта какво да ти кажа - 2 до 3 пъти е по-скъпо в Москва, в сравнение със София... Е, сега след последната инфлация на рублата не знам... може и да са се изравнили. Но пък можеш да си намериш много евтина квартирка при някоя тьотка или чичо на 45-50 години срещу редовно обслужване... С това си решаваш почти без пари два много големи проблема - скъпото жилище и половия живот :) Ще остава да даваш пари само за храна и евентуално за пътуване до България. Ако и образованието ти е безплатно - пей сърце.

6.   ОК, ама после какво ще правиш с тази диплома? Едва ли ще ти я признаят в ЕС и в България. Така, че ти хубаво си правиш сметките, но забравяш, че дипломата не е самоцел я трябва после да ти послужи да си намериш работа. А като не я признават извън Русия за какво ти е? Върши ти работа само ако решиш да оставаш там. Иначе си е чисто губене на време.

7.   "Безплатно образувание* в Русия. Перспективи?" Предлагам ти първо да се научиш да пишеш на българси, а после на руски. Но все пак мисля, че там е много скъпо. Имам приятелка рускиня каза, че там е много скъпо. Но всеки сам си решава. Късмет!