Споделена история от Образование

Могат ли да се учат две специалности паралелно в Германия
Здравейте,
в момента съм 11кл и съм се насочила към следване в Германия. Проблемът ми идва от нерешителността да избера между две специалности. Разкъсвам се между психологията и медицината. Мисля го от доста време, и се чудех дали не мога да ги уча и двете паралелно. Знам че в Германия няма възможност да се учи задочно, но при някои специалности не се следи дали присъстваш. Затова се чудех дали е възможно да съчетая медицината и психологията. Мисля първо да запиша медицина и чак след 3-4година там да запиша паралелно с нея в същия университет и психология.

Имам и още един въпрос, който не е свързан с темата, ако някой може да ми отговори. Как стоят нещата с заемите и социалните стипендии там. Защото знам, че първите 1-2години е невъзможно да работиш. Аз за първата година имам парите да кажем, но за 2рата със сигурност не.

Благодаря Ви за отговорите.

Коментари

1.   Можеш да комбинираш професии, но ако са идентични, да тези имат общо, все пак психиката е свързана с медицината, но не са така близки както други. Чувала съм, че става с туризъм примерно и икономика, защото после паралелно се работят. Иди в някоя фирма, която подготвя хората за изпращане да учат там и разпитай, аз също съм 11 клас и ще уча там, но друго и затова не знам за медицината.

2.   Не ти трябва психология да следваш, ако учиш медицина. Просто специализираш психиатрия и имаш право не само да провеждаш психотерапии, но и да предписваш медикаменти. Което психолозите не могат! След психологията трябва да направиш платена следдипломна квалификация (след мастер), за да се наречеш Психотерапевт. Тя е скъпа и трае около 5 години. От които имаш една година НЕПЛАТЕН стаж в клиника и живееш на заем. Дори когато получиш заветната диплома за психотерапевт, не можеш просто така да си отвориш кабинет. Има квоти и ако искаш да си на хубаво място трябва да купиш от някого кабинета му. Тоест да дебнеш да се пенсионира. Цените за кабинет започват от 150 000 евро. Но някъде в селските райони има и недостиг, за Мекленбург-Форпоммерн знам. Обаче учиш бакалавър, мастер и следдипломна и накрая отиваш на майната си? Който го влече, ок.

Лекарства така или иначе само медици предписват. Тоест, ако имаш клиент с психози, трябва да го пратиш и на психиатър. Психиатрите не достигат в Германия, часовете им са запълнени с месеци напред. Ще имаш хляб.

Аз съм психолог в Германия и ако имах акъл и дисциплина да изуча медицина, хич нямаше да се чудя. В последна сметка е по-лесно: изучаваш се и почваш работа, а не тепърва след унито да търсиш следдипломни, то и там се кандидатства, не всекиго взимат и т. н.

Самото следване на медицина обаче не оставя време за работа, докато психологията за мен беше сложна първата година (за която ти имаш средства) и след това потръгна благо. Бачках си и се издържах без проблеми, дори последните три години работех постоянно на половин работен ден.

Може да се информираш за студентски заем, ако решиш медицина. Той ще те мотивира допълнително да не прекъсваш, защото само дипломата ти гарантира връщането му.

Успех!

3.   На теория можеш, на практика - не.
В смисъл - не пресилвай да учиш две трудни специалности едновременно, защото ще се провалиш и в двете.
Погледни, има много форуми с мнения и фейсбук групи за студенти, от коя специалност имат по-добри впечатления и започни с нея. Ако нещо не ти хареса по време на обучението, можеш спокойно да я смениш с другата.

4.   Стипендии може да се каже, че направо няма. Студентски кредити, също. А ако си се насочила към медицина направо забрави да работиш - невъзможно.

5.   Разбира се, че има студентски заеми, ето няколко примера:

http://www.studis-online.de/StudInfo/Studienfinanzierung/studiendarlehen.php

Стипендии няма, но то и обучението е безплатно, а като студент ползваш и доста намаления.

6.   Студентски заеми се дават от банки и частни органицзации, като най-често се опира до BAf?G - кредит, предоставен от държавата. Само че малката подробност за последния е, е че трябва да си живял в страната най-малко 5 години и тогава ти отпускат заема, евентуално. Изобщо най-реалистичният вариант е да имаш средствата за следването или да работиш, за да си учиш там.

7.   От Авторката:

Благодаря Ви отново за коментарите, помогнаха ми доста.

Към №2, аз искам да следвам психология просто, защото ми харесва самата специалност. Не знам дали искам да я практикувам, просто искам да я изучавам. А до това да специализирам психиатрия, има време да реша поне това, но засега съм се насочила към офталмология. Явно ще ми се наложи да се откажа поне на този етап от мечтата ми да уча психология, не искам да пренебрегвам медицината докато я следвам.

До останалите, аз няма да мога да се издържам след първата година сама. По думите на всички първите няколко години трябва само да се учи, а не и да се работи, защото медицината и работата няма да могат да се съчетаят. Затова съм се насочила към някакви заеми, дори в крайна сметка да не са студентски.

Имам още един въпрос към Вас, ако можете да ми отговорите. Знаете ли дали приемат в Charit? специалност медицина с 4444 на TestDaf или трябва да са всичките 5555. Навсякъде пишат, че 4444 са достатъчни за прием, но тук-там има и мнения, че някои университети искат 5ци на TestDaf при тази специалност. Ще съм Ви много благодарна, ако ми отговорите и на това.

8.   Аз лично никога не бих си причинил да уча медицина. Учи това само ако много, МНОГО те влече, защото иначе не си заслужава да си загубиш половината живот в учене, при условие, че има специалности, които се завършват за 3, 4 или 5 години. :)

9.   Напиши имейл до учебен отдел за чуждестранни струденти на шарите и те ще ти отговорят за миналия прием какви са били критериите. Не се притеснявай да питаш унито за каквото и да е. Политиката е: пълна прозрачност. Инфото е документирано и достъпно за всички.