Споделена история от Образование

Преместване от Испания в България
Здравейте! Имам не чак толкова често срещан проблем, затова пиша тук. Търсих в интернет, но никъде не намерих информация.
Проблема е следния-учих в чужбина, но сега се налага да се върна в България и ще продължа да уча там. Въпросите са-какви документи за отписване се изискват и в българското училище ще ме сложат ли в по-долен клас, понеже не съм изучавала български език? Може ли да направя матурите и да си продължа в 8 клас?
Мерси много и лек ден :)

Коментари

1.   След като завършиш годината в Испания си взимаш документи за завършен 7 клас. Искай да ти разпечатат ако може и бр. часове по предметите. Когато се върнеш в Бг. дай дипломата за превод и легализация. Опитай първо само с превод. Отиди с родител в избрано от теб училище и те ще ти кажат къде ще учиш.
Честно казано е по-добре да повториш 7 клас, защото у нас след 7 клас се прави външно оценяване (малка матура) и можеш да кандидатстваш в елитна гимназия. Ако искаш да продължиш в 8 клас в нормално училище, ти ще можеш после без изпит да учиш само в професионална гимназия.
Зависи и от амбицията ти с две думи.
Аз бих избрала да повтарям, но ако не си добър и без това в училище, е по-добре да учиш професия, продължи си 8 клас и ще държиш приравнителни по български, но и по други предмети, неизучавани у нас (бг. история, литаратура и тем подобни). Не се притеснявай, ще се справиш, ще те подготвят учителите паралелно на учебната година.
Но като цяло - на място се правят тези неща и в конкретното училище
Добре дошъл в България. И ние се върнахме, но от Холандия преди години и не съжаляваме. У нас има по-добър шанс за образование за теб, а това значи и бъдеще

2.   Аз ще се връщам тази година, но ще съм девети клас. Трябва да държиш приравнителен само по БЕЛ и както каза номер 1, да преведеш и легализираш дипломите ти. Може да пиша, ако попадна на друга информация. :)