Споделена история от Образование

Трябва ли да уча наизуст?
Тази година съм 12-ти клас от Русе. От 15-ти септември започнах да уча всеки ден по два урока по биология(засега общо шест). Ще имам предварителен приемен изпит по биология, който искам да взема, за да не се явявам юли месец. Аз споделям на много хора, че ще кандидатствам медицина. И проблемът е, че всички ми казват различни неща относно кое и как да уча, и аз не знам на кого да вярвам. Затова ви моля, ако сте запознати, да ми отговорите на следните въпроси:
1. Всичко ли от уроците трябва да уча, или само думите в курсив(това, което е заградено или подчертано с тъмен шрифт)? И това, което е заградено(това са законите), трябва ли да ги уча наизуст?
2. Ако на приемния изпит изкарам над 5. 50, тогава автоматично ли влизам в университета? Не е ли така в повечето университети?
3. Тези от вас, които сте били на изпит по биология, какви въпроси ви се паднаха?
Благодаря предварително за отговорите ви!

Коментари

1.   1 Всичко трябва да учиш, но трябва с разбиране, а не на изуст.
2Няма такова нещо като автоматично влизане. Изкарваш някаква оценка, с която може да кандидатстваш и да участваш в класирането. Може да се явиш и на предварителен и на редовен/стига да си платиш таксите/ като се взима по-високата оценка.
3Паднаха се теми от костите, екологията и еволюцията. Точно не мога да ти ги формирам, защото беше преди 3 години. Отнася се МУ-София.
ПП:Освен изпит по биология ти трябва и изпит по химия за МУ.

3.   С учене за изуст можеш да демонстрираш добра или годна памет и нищо повече.
Ако не можеш да обяниш причинно следствените връзки, ако ще и енциклопедия британика за наизустиш нишо не става.

4.   Ако ще е за кандидатстване, то да, има множество неща, които трябва да наизустиш. Ако говорим за закони и термини - то да, трябва да ги знаеш наизуст, за да можеш да ги възрпоизведеш по всяко едно време. Все пак, нека не забравяме, че най-важното нещо в училище
Истината е, че за повечето изпити се учи именно така, защото оценката на тези изпити се дава за знания. Затова е много по лесно да имаш пищови и да изкараш биологията, отколкото примерно математиката...
"Ако на приемния изпит изкарам над 5. 50, тогава автоматично ли влизам в университета? " - Баловете паднаха значително в последните няколко години, затова с подобна оценка, е много вероятно да бъдеш приет.

5.   Подчертаното и ограденото са опорни точки, неща, които задължително трябва да бъдат казани, но от тях, както казаха по-горе, ти трябва да разсъждаваш и да покажеш и разбиране. Учене наизуст би помогнало, но в случай, че знаеш и разбираеш за какво става на въпрос, но не и целите теми наизуст, по-скоро някакви части, които сама не можеш пълно да формулираш.