Споделена история от Образование

Кандидатстване за висше образование
Здравейте!
Аз съм ученик от 12 клас и ми престои кандидатстване. Бих искал да знам коя специалност е с по-добри възможности за реализация-Международни (икономически) отношения или Политология. Също така и от кои университети дипломата за висше образование е призната тоест да има тежест при търсенето на работа? Например, ако завърша в посредствен университет дипломата няма да е от значение според мен.
Другият ми въпрос е кои градове са с най-добри възможности за работа докато уча?
Кога са сроковете за кандидатстване?
Кога се подават документи?
Какви документи се подават?
Как се записвам за предварителните изпити?

Коментари

1.   Дефинирай "реализация"...

2.   Реализация е да имаш реална възможност да бъдеш нает на доходна работа след завършване.

3.   Ще отговоря конкретно на въпросите на Автора

За специалностите - и двете специалности нямат перспектива. МИО-то е измислена специално за Московския университет за дипломати (агенти от ДС), но след падането на държавната завеса няма смисъл, а на Запад за нещо такова не са и чували. Освен ако нямаш страшни връзки във Външно или в голяма фирма нещо, тази специалност е въздух под налягане - някога нещо престижно, но днес нищо на практика.
Политология те обучава да станеш политически журналист, говорител или нещо в администрацията, но никой истински политик не е учили това. Просто се ценят хора с практически опит, успяли в бизнеса, живота, а с „политология“ ти просто не можеш да си намериш работа... и нямаш способности за бизнес, освен ако не си естествен талант и не четеш Икономиките сам.

Университетите са ясни - СУ, ТУ София, ПУ (до някъде), ТУ Пловдив, Винса (до някъде), УНСС и толкоз.
Градовете са София, Пловдив и Варна точно в този ред.
За документи и другите неща чети на страниците на конкретните унита или се обади в Секретариата.
Кандидатствай в три университета и си намери специалност с перспектива
Например вместо МИО можеш да учиш Счетоводство и Контрол или Маркетинг, а вместо Политология можеш да запишеш Право.
Успех

4.   Правилен отговор, номер 2!
Сега другия въпрос - Какво точно, искаш да правиш?
Искаш да учиш политология? Но какво правят политолозите? Аз знам за няколко известни политолога, които основно се поевяват по време на избори и говорят доста, но познавам и доста безработни политолози.
Въпросите, които трябва да си зададеш, сега са:
Кои фирми/организации/държавни институции биха ме наели?
Какво заплащане мога да очаквам?
Ако се окаже, че има голям брой работодатели (не е нужно да има много свободни места), то си се насочил добжре.
Ако се окаже, че заплатите в сектора ти се харесват, то си се насочил добре.
И сега следва: Къде и какво да уча?
Как да си отговориш на този въпрос? Направи справяка. Ако трябва звъни по телефоните на компаниите и ги питай.
Чак след това, започни да търсиш отговор на въпросите, които бяха зададени от автора.
Това, което искам да кажа с този пост е: Повечето хора обръщат реда на нещата, които трябва да правят. Първо избират специалнсот, после университет, след това се насочват към кариера, но дори не знаят къде и как да почнат да я градят.
И така, пожелавам ти успешно кандидатстване, както и добра реализация.

5.   Благодаря ви за отговорите :)